Apple, Samsung bağlılığını azaltıyor

Apple ve Samsung arasındaki büyük savaşta sonunda bunu da gördük...

Apple, Samsung'dan daha az bellek alacak

Apple'ın akıllı ceplerde Samsung'a olan bağlılığını azaltmak için Samsung'dan daha az bellek çipi sipariş ettiği ortaya çıktı. Bu Çarşamba tanıtılacak iPhone 5, kaynaklara göre daha az Samsung bileşeni içerecek.

Reuters'a göre Apple'ın bu hamlesi, tedarik zincirini çeşitlendirmeyi istediğini veya rakiplerle olan anlaşmalardan geri çekilmeyi düşündüğünü gösterebilir. Samsung, iPhone 4S, iPad 2 ve 3 için A5 ve A5X işlemcilerini üretmeye devam edecek, ancak rapora göre çip içerisindeki RAM katmanı Samsung tarafından üretilmeyecek. Bunun yanında iPad, iPhone ve iPod'lardaki NAND flaş bellek modülü de başka bir firma tarafından sağlanacak.

Apple'ın DRAM çiplerinde ve NAND flaş belleklerinde daha önceden anlaşmış olduğu SK Hynix, Toshiba ve Elpida Memory'ye ağırlık vereceği söyleniyor. Bu arada Samsung'un dünyadaki en büyük bellek üreticisi olduğunu söyleyelim.

iPhone 5'in ekranının ilk kez Sharp ve LG tarafından geliştirileceğini, dolayısıyla daha az Samsung bileşenine sahip olacağını önceden de biliyorduk. Bellek bileşeni farklı bir firma tarafından sağlanacak olsa da, iPhone 5'in işlemcisinin Samsung tarafından sağlanması bekleniyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

'' Bu Çarşamba tanıtılacak iPhone 5, kaynaklara göre daha az Samsung bileşeni içerecek.'' anliyacağınız iphone'ın %30'u samsung yapıyor :D

@10 Eyl 2012 13:46 Apple'in tek ürettigi sey yazilim. Ekran LG idi simdi Sharp/Toshiba olacak. Bütün cipsetler islemci islemci bellegi ve dahili bellek Samsung idi. Birlestirme isini de Foxconn yapiyordu.

@10 Eyl 2012 13:46 ne olmuş samsung kendisi çıkarsın adam gibi bir cihaz bizde görelim

Gordugunuz gibi onde patent davalari dolasirken, Apple bir yandan da Samsunga bagli ve ondan kopamiyor. Islemcileri uretmek icin gereken teknolojiyi bulabilecegi pek bir firma yok cunku. Samsung da bundan oldukca kar ediyor ve mutlu gorunuyor. Bir yanda kavga bir yanda birliktelik...

çok memnun olacağım kendi batışını hızlandıracak

Samsung'un yerinde olsam, dava sonuçlanır sonuçlanmaz tüm tedariğimi sonlandırırım. Zararına bile olsa bitiririm, bir Apple ile Samsung batmayacaktır ama Apple Samsung gibi bir tedarikçi zor bulur.

ahahahha resmen iphone u samsung yapıyormuş. Arçelik Bulaşık makinelerinin iç parçasını da Siemens yapıyor onun gibi bişey. Apple alınca da samsung a para gidiyor. Bence Apple dava açarak o işlemcilerin parasını topluyor.

hala iphoneu samsung yapıyor diyen cahiller var ya :) iki üç tane sıradan bir parça tedariğini samsung sağlıyor diye telefonu samsung yapıyo diyolar :) teh allam ya gülermisin sabahamı bırakırsın :)

@10 Eyl 2012 22:09 Iki uc dedigin parcalarin biri asil yongasi cahil adam, iPhone dedigin o yonga da gizli eblehlik sinirlarini bile asmissin. Resmen kole olmussunuz Apple'a...

apple samsung'a muhtaç!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir