Apple SIM nedir, ne işe yarıyor?

Apple'ın yeni iPad ve Mac'lerinin gölgesinde kalan, kimsenin fark etmediği yeniliği: Apple SIM!

Apple SIM nedir, yeni iPad'lerde ne işe yarıyor?
ABD'de sadece Verizon'da yok

Apple'ın dünkü etkinliğinde herkesin odak noktasında yeni iPad'ler ve yeni iMac vardı. Ancak firma, sessizce bir başka tanıtım daha yaptı ve "Apple SIM" ile bir çeşit mobil sağlayıcıya dönüştüğünü duyurdu.

Firma, henüz abone olabileceğiniz bir 4G ağı sunmuyor, ancak herhangi bir ağda çalışabilecek, yeniden programlanabilir yeni bir SIM türünü kullanmaya başlamış durumda. Bu sayede kullanıcılar, SIM kartını cihazın içinden çıkartmaya gerek kalmadan taşıyıcılar arasında geçiş yapabilecekler (en azından teoride).

Ancak şu an itibariyle işler o kadar da tıkırında değil. Yeni SIM'ler AT&T, T-mobile ve Sprint gibi ABD merkezli sağlayıcıları destekliyor ancak Verizon'un adı listede yok. ABD'nin dışında desteklenen tek ağ ise İngiltere'nin EE ağı.

Apple'ın yeni SIM kartının geniş anlamda desteklenmesi için elbette yukarıdaki sağlayıcı listesinin genişlemesi, bunun yanında teknolojinin diğer cihazlarda kullanılması gerekiyor. Mobil sağlayıcıların Apple'ın planlarına müdahale etmek isteyecekleri de bir gerçek.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Apple sevmiyorum ama bu gercekten bir yenilik.

aklın yolu bir. artık teknoloji araçlarının evrensel ortak bir forma dönüşmesi kaçınılmaz. harici/tak çıkart türü sim kart olayı elbetteki bir gün bitecek. tüm mobil cihazlar entegre sim kart ile gelecek (buzdolapları bile) ve kullanıcı hangi mobil sağlayıcıyı tercih ederse sim kart yeniden programlanabilecek. bunu şuna benzetebiliriz ki çok mantıklı; çipli bir kartınız var elinizde. sadece sizin adınız yazıyor ve size özel. bir bankadan kredi kartı almak istediğiniz zaman kartınız sisteme tanıtılıyor ve o kart o saniyeden sonra kredi kartına dönüşüyor. yakın zamanda nufus cüzdanı+ehliyet+pasaport+otobüs kartı olarak kullanılması planlanan çipli kartlarında temelinde de benzer mantıkta "evrensellik" düşüncesi yatmakta.

@18 Eki 2014 14:16 Zaten bu sistem var, adina da CDMA deniyor, k. amerika, avustralya ve japonya bu sistemi aktif kullanan ulkeler.

Apple SIM denilen teknoloji NSA'in ve CIA'in telefonunuz üzerinde tam olarak hakimiyet kurması demektir. Apple SIM'i sizi SIM Kart derdinden kurtarmak için mi icat ettiklerini sanıyorsunuz? Diğer taraftan Apple, Apple SIM Teknolojisi ile GSM Operatörleri'nin gelirine de ortak olacaktır. Apple SIM işte budur!..

Bu çipli kart sistemi Avrupa da kullanılıyor.E-Devletin bir devamı niteliğinde.Eve USB'li çip okuyucu alıp hatta kartınızı kendinizde belli içeriklerini güncelleyebiliyorsunuz. Güzel bir düşünce bence.

yeni birsey degil turkiyede CASPER bunu uzun suredir gerceklestiriyor :D

ilkler ilkler ve yine ilkler... teşekkürler Apple...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir