Apple, Siri için interneti sürekli tarıyor

Apple'ın henüz kendi arama motoru yok. Ama görünüşe göre, çok yakında olabilir...

Apple, Siri için interneti sürekli tarıyor

Apple'ın sanal asistanı Siri, verdiği cevaplar için internette sürekli araştırma yapmak zorunda. Apple'ın da bu amaçla, aynı Google gibi, interneti sürekli tarayan özel bot'lar kullandığı ortaya çıktı.

Siri'nin bu bot'lar sayesinde kullanıcılarına cevap verirken Google'ın veya Microsoft'un arama motorlarını kullanmak zorunda kalmadığı anlaşılıyor. Applebot da aynı Google'ın crawler'ları gibi, web sitelerindeki robot.txt dosyasını arıyor ve bu dosyalarda bulduklarını indeksleyerek, Siri'nin kullanımına açıyor.

Bu gelişme ile birlikte, doğal olarak Apple'ın gizli gizli kendi arama motorunu geliştirdiği dedikoduları yeniden canlanmış durumda. Henüz bu iddiayı doğrulayacak pek bir kanıt yok ancak Apple, elindeki gücü kullanarak arama motoru işine girerse şaşırmamak lazım...

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Apple botları ile anca iSheepleri kandırır... çöp arama motoru yapabilir...

internet paketiniz yoksa sizi sömürür... Apple pişmanlıktır...

Microsoft'un Cortana için Satori adlı bir veritabanı var. Apple'ın da vardır. Bu veritabanı Siri ve Cortana gibi gelişmiş hizmetler için şart olsa da arama motoru işi bunun bir üst aşaması ve bundan çok daha karmaşık bir iş diye biliyorum. Diğer taraftan bence Bing ve Google gayet yeterli.

@08 Mayıs 2015 13:35 Bing kullanan var mı ya. Yahoo yu bile kulanan daha çok... Sıralama şu şekilde. Google, Yandex, Yahoo, DuckDuckGo, Bing, Baidu....

@08 Mayıs 2015 18:34 kafanız türkiye den dışarı çıkarsa kullanılıyor mu kullanılmıyor mu görürsünüz

Adı Siri değil de Natasha olmalıymış. O nasıl ses arkadaş.... Türkçe programı Rus bi kadına seslendirtmişler.....

@08 Mayıs 2015 18:31 O kadın Türk nette araştırma yaparsan kimin olduğunu öğrenmiş olursun.

Sen de yorum yaz

Turhost