Apple, Siri'yi offline çalıştıracak!

Windows Phone 8'in Cortana'sından gözü korkan Apple, Siri için önemli bir adım daha attı!

  • Cem Şancı
Apple, Siri'yi offline çalıştıracak!

Apple, yakında akıllı ev çözümlerinin ara yüzü olarak da kullanacağı dijital asistanı Siri'yi offline olarak kullandırtmak üzere stratejik bir satın alma gerçekleştirdi.

Ses teknolojileri konusunda çalışan ve tarihsel olarak Siri'nin temel teknolojileri ve patentleri ile de bağlantılı olan Novauris şirketi, Apple tarafından satın alındı. Novauris'in önemli bir yeteneği, ses tanıma teknolojilerini uzak bir sunucuya bağlanmadan yerel olarak çalıştırabilmesi. Bu da Siri'nin yakında offline olarak çalışabileceğinin ilk sinyallerini veriyor.

Apple'ın şu anda Siri konusunda birlikte çalıştığı Nuance şirketi de offline olarak ses tanıma işlemlerini gerçekleştirebiliyor ancak Apple şimdilik bu teknolojiyi henüz hayata geçirmiş değil. Belki de yeni dönemde Nuance'a olan bağımlılığını azaltıp Novauris sayesinde Siri'yi tamamen kendi teknolojileri ile çalıştırmak istiyor olabilir. Bekleyelim ve görelim...

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

eski iphonelarda calisacakmi 4s meselA

eski iphonelarda calisacakmi 4s meselA

Cortana çok başarılı geliyor. Denemeden Siri'den iyi demek haksızlık olur ama bence Microsoft bu işi biliyor.

Bi işe yaradığını görmedim bu sirinin. Anca anlamadım bilmiyorum deyip duruyor.

Kilidi sesi tanıyarak açabilir (samsung yaptı)

Bence offline olması fazla da iyi olmaz çünkü zaten bugün iPhone alacak paran varsa internet paketi yapacak paran da var demektir. Akıllı telefon alıp internet almamak zaten olmaz yani bu cihazlar sürekli internete bağlılar. Siri dosyalarını sistem belleğinde depolamak gereksiz alan israfıdır. Ayrıca Internete bağlı olan hali kadar güncel ve kaliteli bilgi sunamaz. Şahsi fikrim Offline Siri çok da mantıklı değil.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost