Apple Twitter'ı Facebook'tan çok seviyor

Apple'ın Facebook'la alıp veremediği bir şeyler mi var? Eğer yoksa, bu ilginç karar neden?

  • Ümit Öncel
Apple Twitter'ı neden Facebook'tan çok seviyor?
Apple neden Twitter'ı daha çok seviyor?

Facebook 700 milyona yaklaşan kullanıcı ile dev bir sosyal ağ sitesi. Twitter'a oranla kullanıcı sayısı milyonlarca kişi daha kalabalık. Üstelik kullanıcılar Facebook'ta saatler geçiriyor ama Twitter'da dakikalar. Peki neden Apple, iOS 5'te Facebook yerine Twitter entegrasyonu sunacak? İlk bakışta Apple için Facebook'a yakın olmak çok mantılı görünüyor olabilir ama konuyu biraz yakından inceleyince aslında Apple için Facebook yerine Twitter'a yakın durmak çok daha uygun bir hamle gibi görünüyor.

Her şeyden önce Apple - Facebook yakınlaşmasında çok ciddi bir çıkar çatışması ortaya çıkabilir. Her ikisi de kendi platformunda yer alan uygulamaların elde ettiği gelir üzerinden komisyon alıyor. Twitter ise şimdilik Apple'ı daha az rahatsız eden reklam gelirini hedefliyor. Zaten Apple ve Facebook'un uygulama mantığı da bir birine fazlası ile yakın. Apple Facebook'taki uygulamaların doğal bir şekilde iOS 5 içinde çalışmasındansa, geliştiricilerin Facebook uygulamalarının iOS sürümünü hazırlamasını tercih ediyor.

Twitter aşkı: Daha fazlası da var!

Bunun yanı sıra Twitter'ın sadece 140 karakter ile sınırlı tweet'leri iOS için, fotoğraflar ve videolar ile dolu Facebook durum güncellemelerinden daha uygun. Üstelik Facebook'taki paylaşımlar belirli kişiler arasında gerçekleşiyor. Twitter'ın herkese açık yapısı Apple için çok daha uygun görünüyor.

Şu aşamada bu sebeplerden dolayı Apple'ın sosyal ağlara yakınlaşma hamlesinde şimdilik Twitter, Facebook'a göre çok daha uygun görünüyor. Tabii ki buradaki anahtar kelime "şimdilik", yani yarın Apple farklı bir yaklaşımla bu tutumunu değiştirebilir...

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

twitter'ın herkese açık yapısının neresi apple'a daha uygun anlamadım. apple kadar kapalı bir sistem görmedim.

Apple işini belir...

Doğru karar Twitter kesinlikle FB den daha iyi bir yatırım.

Nedir milletteki bu apple manyaklığı. Sanki kullananlara para dağıtıyor...

Ben ne Facebook'u ne de Twitter'ı seviyorum ama Apple'ın böyle bir lüksü yok, sonra ikisi birbirine benzer şeyler de değil ki biri öbürüne tercih edilsin... Saçmalık tamamen...

apple işini bilseydi flash desteği verirdi

microsoft var

twitter facebook'a bin basar

Steve Jobs,Steve Jobs,Steve Jobs..
Tartışmaya gerek yok bu konuyu :D..

Facebook uygulaması var zaten, uyarı mesajı da veriyor ekranda, ha sisteme entegre olmuş ha sonradan yüklenmiş. zaten iphone'u olup da facebook uygulaması olmayan görmedim.

ya zaten Apple ne yapsa hatasız haklı (!) :)
Savunun durun...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost