Apple uyardı: Yan sanayi adaptör kullanmayın!

Apple, iPhone'u şarj ederken gerçekleşen talihsiz olaylara karşı bu önemli uyarıyı yaptı!

  • Ertuğrul Süngü
Apple uyardı: Yan sanayi ürün kullanmayın!
Satışta olan tüm adaptörler resmi Çin sitesinde

Haziranın ilk haftasına girildiğinde, Apple çok korkutucu bir haber ile karşılaşmıştı. Çin'de yaşayan 23 yaşındaki bir kadın, iPhone 5'in yol açtığı elektrik kaçağı yüzünden çarpılmış ve hayatını kaybetmişti. Telefon şarj anındayken gelen aramayı cevaplayan Ma Ailun isimli şahısın ölümünün kendi ürünleri aracılığı ile gerçekleştiğini belirten Apple, bu trajik kazanın ardından Ailun ailesine baş sağlığı mesajları göndermişti.

Olayın gerçekleştiği günden bu yana konu hakkındaki araştırmalarını sürdüren Apple, böyle bir ölüme neyin sebebiyet verdiğini en kısa sürede bulacağını beyan etmişti. Çin polisi ile de yakinen çalıştıklarını bildiren yetkililer, bugün itibari ile ülkedeki iPhone kullanıcılarının her ne olursa olsun orijinal Apple adaptörü kullanmaları gerektiğini bildirdi. İlk olarak kendi resmi sitesinde gözüken haber, kısa süre içerisinde Çin'deki resmi Apple sitesinde de boy gösterdi. Sayfanın direk olarak giriş bölümüne yerleştirilen bir dizi teklif, temelde ülkede an itibari ile satışta bulunan tüm orijinal Apple adaptörlerini gösteriyor.

Firmanın adaptör konusuna bu kadar takılması ise, gelen son raporların, ölüm anında kullanılan adaptörün yan sanayi olduğunu işaret etmesinden kaynaklanıyor. Nitekim halen olayın nasıl geliştiği hakkında net bir Apple açıklaması gelmiş durumda değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 35 Yorum

zeki, bilinçli ve gerçek teknoloji severler zaten hiçbir şekilde yan sanayi ürün kullanmaz. yine de bu duyarlı ve önemli açıklama için tekrar teşekkürler sevgili Apple....

@27 Tem 2013 00:14 Kardeşim öyle diyorsun da herkesin o kadar maddi durumu yok. Orijinal yan aksesuarları almak çok maliyetli oluyor. Kaliteli olur olmaz bir yorum yapamam ama 300 TL lik telefonumu servise yollayım 70 TL masraf yapacağıma gider 10-20 TL ye bir telefoncuda yaparım. Ha Iphone alsam bile gidip şarjına fiyatını bilmiyorum ama 50-60 TL vereceğime tabii ki 10 TL lik şarj alırım. Akım korumalı priz varsa kablo kalitesi dışında bariz bir fark yaratacağını düşünmüyorum. Yinede herkesin kendi seçimi.

@kamar33 keşke o kadar olsa daha 1 hafta önce iphone 5 şarjına 100 lira bayıldık

@27 Tem 2013 06:25 o ligthing kablosu ile şarj olmuyor mu? ne kütük bir FIFI bu?

@27 Tem 2013 06:25 100 Lira bayağı bir çok kardeşim. iki üç kere şarj bozulsa benim telefonum edecek :D

@kamar33 ben yan sanayi şarj altşi kullandım ve ve telefomum şarjdayken sigorta atı. telefomun yandı. evde dumanlar çıktı. orjinal kullanın

şimdi applecılar çıkar, sonuçta herşeyde ölüm riski var dikkatli olun der. hocaları steve sonuçta.

@27 Tem 2013 00:16 Arkadaş bunun Apple Fan boyluğu ile alakası yok.Bir tek Apple için değil kullanılan cihaz her ne olursa olsun yan sanayi adaptörler ya da bataryalar her zaman tehlike içerir.

@27 Tem 2013 00:16 Gecen ayda s3 patlaması kullanıcı ciddi yaralanmıştı. Bundan bilmem kaç yıl öncede nokia patlayıp ölmüşmüydü yaralanmışmıydı hatırlamıyorum. Senin gibiler çıkıp böyle böyle konuşuyorlar sonra apple fanları ile anroid fanları horoş dövüşü giib kapışıyor. Adam olun biraz adam.

galaxy s plus, s advance, s3 kullandım nexus 4 kullanıyorum yan sanayi adaptör kullanmama rağmen böyle bişey olmuyor. s advance çok ısındığında batarya ısındığı için şarj işlemi durduruldu dedi, apple da böyle bi önlem koyabilirdi

Nokia'nın 5 TL'ye satılan yan sanayi ince uçlu adaptörleri niye insanları öldürmüyor ?

Demekki samsung haklıymış plastik kasa kullanmakta.

hmm.. neden adaptör fiyatını düşürmeyi denemiyonuz apple

@27 Tem 2013 01:02 adaptör zaten iphonelarla birlikte geliyor komiks

samsungda böyle bir sıkıntı hiç bir zaman olmayacak neden? çünkü damacana plastiği elektrik iletmez, güvendesiniz hadi yine sizi gidi köftehorlar:)

bu ölüm haberi appleın baya bir işine gelmiştir artık. birde zam yaparlar adaptörlere karını artırır iyice.

"iphone'unuzu tüm apple store'larda bulabileceğiniz orjinal Apple marka lastik ayakkabılar ve yalıtkan eldiven ile kullanın"

@27 Tem 2013 02:44 Hem bi ton para verelim hemde elektrik çarpmasın diye yaz kış telefonu eldivenlemi kullanalım bırakın allah aşkına

bi ton para ver iphone 5 al sonra tak çakma şarja yani

Ölmemek için binanın ana şalterini indirin!

"ne olursa olsun orijinal epıl adaptörü kullanın" diye buyurmuş epıl. bu ölümlerden bile para kazanmaya mı çalışıyor? benim en radikal önlem önerim: "ayfon kullanmayın"

bir sürü telefonda senelerdir yan sanayi şarj cihazı kullanır hiç sorun olmaz. epıl hariç sorun bence epıl'ın ayfon'unda

@27 Tem 2013 08:21 iphone 4-4s kenarları iletken olduğu için bi kaçak olduğunda direk çarpar..

@27 Tem 2013 14:30 yalıtkan yapmak çok mu zor?

Apple öldürür... seri katilin ruhu tekno tuğlaya girmiş... aluminyum döküm işçisinin ruhu sizi teker teker avlıyacak... :)

Normal abi, hele ki Çin'de çok normal: 260 liraya adaptör, 100 liraya neredeyse standart bir fare, 150-200 liraya standart klavye mi olur? Çüş resmen ya. Bir MacBook'u LCD'ye bağlayacağım diye 3 gün uğraşılmaz.

bana biraz düşündürücü geldi bu. şebeke elektiği girse telefona telefon bozulur. 5v gelse insanı öldürmez. eee nasıl öldü bu kadın. biraz düşündürücü. orjinal şarjla alakası yok bence orjinalde olsa kaçak varsa orjinalde öldürür. sorun telefonda da olabilir.

@27 Tem 2013 11:38 zaten öldüren şarj cihazı originaldi Apple inkar ediyor ama gerçek başka...

@27 Tem 2013 11:38 Voltaj her şey değil. Şebeke elektriğinden çekilebilecek Watt muazzam boyutlara ulaşabilir.

@27 Tem 2013 14:44 watt değil akım öldürür...

iPhone'a o kadar para verip 5 liralık adaptör kullanılır mı? ferrariye lpg taktırmak gibi bir şey bu.

hep kullanıcı suçludur hiç bir zaman firmalar suçlu olmadı zaten. s3 patlaması, iphone patlaması, elektrik kaçağı... Firmaların ürettiği bu mallarda hiç bir sorun yok sonra bişey olunca sen bozdun.

Adaptorun sebekeye bagli olan 220v devresinde dogrultucu köprü diyot vardir ve bu diyot un eksi ucuyla swichmode cikis 5.v eksi ucu arasinda her zaman elektrolitik kondansator vardir ve bu kondansator kisa devre (kapali devre)olursa cikis ucuna tutan insanlar ölür bu olay milyonda bir olur sonuc kacinilmazdir bunun adaptorun sahte olup olmamasina bagli degildir bu olay tum markalarda olabilir Bir elektronikci olarak yazdim saygilar ve htc one kullanicisiyim

@28 Tem 2013 04:10 tüm markalarda olmaz polikarbonat kasa kullanan modellerde olmaz...

he oldu cnm 70-80-90 tlye satmasınlar bizimkilerde tr de.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play