Apple ve FBI, durumu ABD'ye izah edecek!

Microsoft, Bill Gates'in açıklamalarının tersine, büyük kavgada Apple'ın yanında yer aldı!

  • Zeynel A. Öztürk
Apple ve FBI, durumu ABD'ye izah edecek!

Apple ve FBI'ın arasındaki iPhone güvenliğini aşma tartışması, ABD Temsilciler Meclisi Yargı Komitesine taşınıyor. Komite yaptığı duyuruda, önümüzdeki iki tarafı da ifade vermeye çağıracağını söyledi.

Apple Genel Hukuk Danışmanı Bruce Sewell ve FBI Direktörü James Comey, 1 Mart'taki "Şifreleme cambaz ipi: Amerikanların güvenliğini ve gizliliğini dengeleme" adlı duruşmaya katılacaklar. Komitenin Apple'ın kilitli iPhone'lara girmek üzere arka kapı üretmesi durumunda ne gibi sonuçların ortaya çıkacağını tartışacağına inanılıyor.

Bu arada Microsoft, yaptığı açıklamada Apple'ı FBI'a karşı "tüm kalbiyle" desteklediğini söyledi. Microsoft'un baş hukuk müdürlüğü görevini de üstlenen Brad Smith bu konuda, "21. yüzyılın sorunlarının, hesap makinesi döneminde yazılmış bir yasayla çözüleceğine inanmıyoruz" dedi. Microsoft, rakibi Apple'ı şimdiye kadar bu kadar belirgin biçimde desteklememişti.

Microsoft ortak kurucularından Bill Gates'in geçen günlerde farklı bir duruş sergilediğine şahit olmuştuk. Gates'e göre Apple, bu duruma özel olarak FBI'ın verilere erişmesine izin vermesi gerektiğini söylemişti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

çünkü diğer türlü derse kendilerinin arka kapı bıraktığı çok açık olacak. tepki çekmek istememişlerdir.

Bir kişinin telefonu için aplle, FBI için arka kapı programı üretirse FBI ve hükümet bunu kötüye kullanmak için geri durmaz diye düşünüyorum. Sadece o cihaz için üretilen arka kapı programını diğer Iphone cihazları kırmak için programı geliştirirler. Bunun neticesinde hiç bir kimsenin mahremiyeti güven altında kalmaz ve apple'a olan güven tümüyle sarsılır. Bunun en bariz örneği Edward Snowden olayıdır. ABD yönetiminin tüm kirli çamaşırlarını ortaya saçan adam.

Lobi mi acep ellam ?

Apple ve güvenlik asla bir arada olamaz geçmişte FBI ve NSA'ya istenilen tüm belgeleri, bilgileri veren kimdi? parmak izi ile açılan modelle kullanıcıların parmak izlerini veren kimdi?

bizde izliyoruz bu filmi..senaryodan ibaret

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play