Apple ve Google'a Secret şoku

Bu popüler uygulama hem Apple'ın, hem de Google'ın başına büyük işler açmak üzere...

Hakim: Apple ve Google, Secret'ı kaldırmalı

Arkadaşlarınız arasında "isimsiz" dedikodular yaymanıza ve yüz kızartıcı itiraflar yapmanıza olanak tanıyan Secret uygulaması, başkalarını aşağılama gibi kötüye kullanıma oldukça açık bir uygulama. Secret'in kötü amaçlı kullanımından bıkan bir Brezilya hakimi ise Apple ve Google'ın Secret uygulamasını, ilgili uygulama mağazalarından kaldırmasına hükmetti. Bununla da kalmayan hakim, iki firmanın uygulamayı kullanıcıların cihazlarından silmesini istedi. Bu arada Microsoft'un da uygulamanın Windows Phone'daki karşılığı olan Cryptic'i kaldırması gerekiyor.

Üç firma, mahkemenin hükümlerine uymamaları halinde günde yaklaşık 8.870 dolarlık bir ceza ödemek zorunda kalacaklar. Bu miktar, Apple ve Google için önemli gibi görünmese de firmalar, sadece tek bir uygulamayı bir ülkeye sunmak için bu cezayı ödemek istemeyeceklerdir.

Firmalar, uygulamaları, en azından Brezilya sınırları içerisinde mağazalarından kaldırmış durumdalar. Uygulamayı cihazlardan, uzaktan kaldırmak, teknik olarak mümkün olsa da, bu yöntem daha çok zararlılar için kullanılıyor. Bu yüzden üç dev, bu yöntemi kullanmakta çok istekli davranmayabilirler. Firmaların önünde başka bir çare olup olmadığı konusu ise belli değil.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Hakime helal olsun. Dünyada, insanlaara köel gözüyle bakan teknoloji firmalarına karşı aklını kullanan insanları gördükçe sevinmemek mümkün değil.

@21 Ağu 2014 13:12 teknoloji firmasıyla ne ilgisi var bunun

türkiyedende bekleriz böyle kararlar

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir