Apple ve Intel yoksa rakip mi oluyor?

Intel'in canını kim sıkıyor dersiniz? Hayır bu rakip tahmin ettiğiniz gibi AMD değil, ARM hiç değil!

  • Yaşar Tuna Zorlu
Apple ve Intel yoksa rakip mi oluyor?
Apple'ın kendi işlemcisini üretmeye çalıştığının bir kanıtı

Daha Intel Developer'da konuşulmaya başlanan iddialara göre 2010 yılından itibaren Atom yongalar cep telefonlarında çalışacak. Şuan itibari ile cep telefonları için fazla enerji sarfiyatı yaptığı bilinen Atom'lar akıllı cep telefonlarında tercih edilmiyordu.

Fakat yeni aldığımız bir habere göre Apple kendi yongalarını üreterek bütün işlemleri kendi bünyesinde halletmek istiyor. 2008 yılında P.A. Semi'nin şirket bünyesine dâhil edilerek gerekli tasarımların bu bölüm tarafından yapılması ile ortaya Apple amblemli yongalar çıktı.

Görüntüden de anlaşılacağı gibi her şeyin tek bir firma tarafından halledilmesi gerçek olabilecek mi? Bu olay şuan iPhone'larda kullanılan Samsung imzalı yongaların da yavaş yavaş kullanılmayacağı anlamına geliyor.

ARM yongalardan sonra şimdi de Atom'a karşı rekabet ortamının oluşacağı yonga piyasasında bakalım neler yaşanacak. Belki Apple kendi ihtiyaçları için silikon alımına başlayacak.

Intel'in Atom işlemcilerinin kullanılacağı tabletlere karşı Apple'ın tableti (!) hem işlemci hem de geri kalan bütün özellikler çerçevesinde kıyasıya rekabet halinde olabilecek mi? 2010 bu dev iki firma için heyecanlı geçecek gibi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

apple kendi işlemcisini üretene kdr ben işlemcide çığır açarım.Tekelci apple işlemcisinide kendisi üretirse ne olur acaba ???

apple çok oldu ama heryere el atıyor. intelle rekabet mi edecek şimdide?

HAHA!! :)

yahu intel bi bundan mı etkilencek piyasada her tür işlemcide neredeyse en kralı laptoplarda örümcek ağı gibi hepsi intel işlemci masaüstü pc lerdede öyle amd pej tercih edilmiyor. intel amd'yi yıkmak için işlemcilerini gereğinden hızlı geliştiriyor buda amd'yi ço kzor durumda bırakıyor bana öger ati yi alması çok iyi oldu yoksa daha kötü durudma olabilirdi.

apple yazılım dışında donanım mühendisliğine de hakim bir yapsı vardı ama bir türlü operasyonel pazarlama zemini yaratamadı, her zamam cok korumacı ve kapalı bir yapası oldu. ama bu durum osx ile değiştirmeye başardı bence apple geleceğin en büyük bir kaç şirketten birisi olacak.

Bari iyi işlemciler yapsa da iPhone'larda patlama, yanma haberleri görmesek. Hem Mac hem iPhone için kendi yongalarını yaparsa kar marjını iyice artırır.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play