Apple vs Qualcomm, iPhone İçin Ne Anlama Geliyor?

Apple ve Qualcomm arasında yaşanan ve gittikçe de sertleşen büyük kavga, iPhone'un geleceğini etkileyebilir!

Apple vs Qualcomm, iPhone İçin Ne Anlama Geliyor?

Apple, Ocak ayında en büyük donanım ortaklarından biri olan Qualcomm'a 1 milyar dolarlık dava açması herkesi şaşırtmıştı. Qualcomm yongalarıyla piyasadaki bir çok taşınabilir cihazın işlemci gücünü karşılıyor. Android telefonların bir çoğu, şirketin Snapdragon işlemcilerini kullanıyor, Apple ise hücre ağlarını bağlayan çipleri Qualcomm'dan sağlıyordu.

Bu hafta, Qualcomm 134 sayfalık bir karşı dava ile Apple'a saldırdı, iddiaya göre Apple, Qualcomm'un hücresel çiplerinin performansını kasten düşürerek Intel'i korumaya ve yükseltmeye çalıştı.

Eğer tüm bu kavga ve gürültü ipin ucunu kaçırmanıza sebep olduysa, Apple ile Qualcomm arasındaki davaları ve sebeplerini, ve tüm bunların iPhone'un geleceğini nasıl etkileyeceğini açıklayalım.

Apple Neden En Önemli Donanım Ortağını Dava Ediyor?

Apple'ın kendi açıklamasına göre, Qualcomm'u mahkemeye vermesinin sebebi, donanım şirketinin Apple'a özel olarak haksız fiyatlandırma yapması. İddiaya göre Qualcomm "diğer hücresel patent sahiplerine kıyasla beş kat daha fazla ücret talep ediyor."

Apple açıklamasına şöyle devam ediyor: "Seneler boyunca Qualcomm alakası olmadığı teknolojiler için ısrarla fiyat talep etti. Apple yeni özellikler icat ettikçe, örneğin Touch ID, gelişmiş ekranlar ve kameralar gibi, Qualcomm her hangi bir sebep ile desteklemeden fiyatlarını yükseltiyordu, bu da Apple'ın yenilikleri fonlamasını zorlaştırıyordu."

Qualcomm, satılan her iPhone için Apple'dan belli bir yüzde talep ediyor, bu da iPhone başına 15$ anlamına geliyor. Apple bu durumun son derece tekelci ve haksız olduğundan şikayet ediyor ve Qualcomm'u bindirme ile suçluyor.

Peki Qualcomm Apple'ı niye mahkemeye verdi?

Pazartesi açılan karşı davada Qualcomm, Apple'ın iPhone 7'de bulunan 4G LTE çiplerini bilerek yavaşlattığını ve bunu Intel'in 4G LTE çiplerini daha hızlı göstermek için yaptığını iddia ediyor.

Qualcomm Genel müdür yardımcısı ve genel danışmanı Don Rosenberg, Apple'ın Qualcomm'un yardımı olmadan bu günkü başarısına ulaşamayacağını ve tüm akıllı telefon gelirlerinin %90'ını elde edemeyeceğini söyledi.

Peki tüm bunlar iPhone için ne anlama geliyor?

Bu davaların yakın zamanda bir sonuca varacağını düşünmüyoruz, ayrıca bu kavganın nasıl sonuçlanacağını tahmin etmek de oldukça zor. Ancak bundan olanlardan sonra iPhone'un yoluna nasıl devam edeceği konusunda tahminde bulunabiliriz.

Eğer Apple mahkemede Qualcomm'u yenmeyi başarırsa, gereksiz patent vergilerinden kurtulacağı için iPhone'un fiyatı da düşecektir.

Ancak yine de Apple'ın Qualcomm donanımlı telefonlarının 4G performansını niye bilerek düşürdüğünü de açıklamak zorunda. Eğer bu iddia doğruysa, Apple yüklü miktarda ceza ödemek zorunda kalabilir.

Her iki ihtimalde de, Apple'ın bundan sonraki cihazlarında Qualcomm'dan kurtulma olasılığı çok yüksek.

Ali Ruhi Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

dolandırıcı apple asıl kendisi tekelci...

Toplama telefon olunca böle oluyo.

@14 Nisan 2017 10:26 toplama telefon ? nasıl yani ? Açıklasan da aydınlansak.

@14 Nisan 2017 17:06 her parcasini degisik bj firma yapiyor satisinida apple yapiyor olay bu

@15 Nisan 2017 07:30 Bildiğin, toplama olmayan en komplike cihazı söyler misin? :)

Hangi telefon toplama degil?

Dolandirici ise neden ilgilenip ilgili haberleri okuyorsunuz? Daha iyisini yapsinlar biz de onu alalim. Stabil bir isletim sistemi gosterin sayin grezimonk

Cahilce ve sırf Apple'a giydirmek için yazılan iki yorum var aşağıda. Bu çağda bir kere hiçbir ürün,ün bütün parçaları aynı fabrikada ve aynı şirketçe üretilmez. Bu, tüm markalar için geçerlidir. Dolandırıcılık meselesine gelince, aslında son tahlilde tüm kapitalist şirketler "dolandırıcı"dır. Yazan kişi dolandırıcılık ile Apple'a özel neyi kastettiyse yazmalı, kapitalistler arasında tercih yapmamalıydı.

Bir tekel konusu kaldı. Piyasa zaten az sayıda satıcının bulunduğu oligopol bir piyasa. Ve burada cirit atan Apple'dan Samsung'a kadar hepsi de oligarktır. Oligarşinin egemenliği her yerde. Neden birine vurup diğerlerini dışlıyorsun?! Ama bu oligarkmarın içinde en iyi mal üreten de Apple. Samsung, s7 deki zararırı üelafi için olsa gerek s8 telefonunu 4.500 liraya satacağı için neden kimse bir şey demez. O da beş para etmeyen ucube bir robot "işletim sistemi"yle...

@14 Nisan 2017 17:33 SAMSUNG tamamen gerçek üretici... apple sadece çizici...

@14 Nisan 2017 17:33 Piyasada ki en büyük tekel Apple. Sektörün geleceği için bir tehlike aslında karın çoğunu o alıyor. Zamanında Microsoft'a tekelcilik yapıyorsun diye neler yaptılar. Apple tekelciliğin alasını yaptığı halde hiç ses çıkartmıyorlar.

gereksiz patentler gitsede iphone ucuzlamaz boşuna hayal kurmayın...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir