Apple WWDC 2012'den neler beklemeliyiz?

iOS 6 mı, iPhone 5 mi? 1 ay sonra gerçekleştireceği dev etkinlikte Apple'dan ne beklemeliyiz?

Apple'ın geliştirici konferansı WWDC 2012 (World Wide Developers Conference) yaklaşıyor. Peki bu etkinlikte yeni bir iPad veya iPhone görme ihtimalimiz var mı?

OS X Mountain Lion: OS X Mountain Lion, WWDC'de son haline iyice yaklaşmış olacak. İşletim sistemi iCloud entregrasyonu, yeni uyarı ve oyun merkezi, AirPlay mirroring ve Gatekeeper güvenliği ile geliyor. İşletim sisteminin çıkış tarihinin açıklanma ihtimali oldukça yüksek. Bir diğer dedikodu ie Mountain Lion'u ücretsiz bir güncelleme olacağı yönünde.

iOS 6: iPhone 5'in bu sene Ekim'de beklenmesi ve Apple'ın her sene iOS'u güncellemesi, iOS 6'yı garantiliyor gibi. iOS 6, daha iyi bir Siri, NFC desteği, iPad'de iki uygulamaya aynı anda bakabilme, uzun zamandır konuşulan harita API'sı, geliştirilmiş uyarı alanı, daha fazla widget (küçük araç) desteği gibi özelliklerle gelebilir.

Donanım duyuruları: iPhone 5 ve fazlası?

Donanım duyuruları: WWDC temel olarak bir yazılım etkinliği, ancak Apple'ın daha önce bu etkinlikte iPhone 4 ve 2009 MacBook Pro'yu tanıttığını biliyoruz. Bu sene ise Apple'ın dört donanımdan birini çıkarması bekleniyor: Yeni iPhone, Retina'lı MacBook Pro'lar, Apple TV ve iPad Mini.

iPhone 5: WWDC bir geliştirici etkinliği, dolayısıyla iPhone 5 geliştiriciler açısından bambaşka bir yapıya sahip değilse etkinlikte yeni bir iPhone'un ortaya çıkma ihtimali düşük.

Retina MacBook Pro: OS X, retina stili ekranlar için HiDPI modunu zaten destekliyor, dolayısıyla Retina'lı MacBook Pro'lar meydana getirmek güç bir iş olabilir.

Yeni bir Apple TV: Cihaz, iOS'un değişik bir sürümünü kullanıyor olsa da Apple onu henüz geliştiricilere açmadı. Yine de WWDC'de bu değişebilir, ancak hislerimiz bunun olmayacağını söylüyor.

iPad Mini: iPad Mini diye bir cihaz gerçekten varsa, WWDC'de ortaya çıkabilir. 7.85 inç'lik bir iPad, hem büyük bir heyecan, hem de rakiplerinde rahatsızlık yaratacaktır.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

iphone 5 sanki devlet sırrı.....

sevgili Apple bir çıkartır pir çıkartır diğerleride sadece bakaarr bakarrr....

ios 6'li iphone 5 ciksa ne guzel olurdu ama :)

retina macbook. O_O

aynen aga ben de takip ediyorum...ama sıktı artık ...teknolojinin sadece büyük şirketlere ait bişey olmadığını ,medeniyetin abd yada avrupa daki insanlarla endekslenemeyeceğini anlamamız bilinçlenmemiz lazım... imkanım zamanım ve maddi desteğim olsa her yönden iostan dahaiyi , iphonedan çığır açıcı derecede dahagüçlü sağlam yenilikçi trend olacak bi telefon yapabilirim... ve insanlığı bu batarya denilen saçmalıktan kurtarabilirim...ama emin ol bu cihazı dahi satmak için kendi memleketimde yabancı bi isim vermem gerek ...türk ün kendi sanayisine ürününe saygısı yok ve benbu kanıyı değiştirebilirim ...ama işte durum ortada okuyanlar a içten bi eyw

Mac serisini güncelleyeceğini duyurdu zaten Apple. Yeni macbook pro, imac ve macbook air'ı tanıtacak. Muhtemelen retina ekranla gelecek bu modeller. Yeni ipad'e siri gelebilir. ios6 tanıtılacak ama beta aşamasına bile daha çok olmuş olacak. Apple tv, iphone 5 veya küçük boyutta bir ipad tanıtımı beklemiyorum şahsen. Hatta küçük ipad'i Apple'ın hiçbir zaman çıkaracağını da zannetmiyorum. Süpriz olarak Ipod serisini güncelleyebilir. Zira son güncelleme üzerinden epey zaman geçti. A5 işlemcisi daha fazla eskimeden Siri'li, gps'li ve minimum 5 megapiksel kameralı ipod touchlar çıkabilir.

Geçenlerde gördük apple bombasını.. fos çıktı :)))))))

Yok iOS yok İphone 5, ne bu anasını satayım ya. Bunlar mı oldu teknoloji dediğimiz şeyin merakla beklenenleri.
Bu mudur yani?

Teknoloji tarihinde kötü günler olacak anılacak bu günler. Zevk ve hava atmak uğruna milyarlar saçılan işe yaramayan aletlerin devri.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir