Apple yama işini çok sevdi...

Apple da yama işini çok sevdi: Snow Leopard yamasından sonra yepyeni bir yama daha yayınlandı...

Apple yama işini çok sevdi...
Hem Power PC hem de Intel için güncellemeleri edinin.

Apple yama çıkarmaya alışmışken bu seferde toplam 33 sorunun çözüldüğü bir update yayınladığı ortaya çıktı. Bunların çoğunluğunu ise harici yazılımlar tarafından kaynaklanan açıkların oluşturduğu biliniyor.

Kapatılan açıklardan önemli bir tanesi de bir süredir güncelliğini kaybetmeyen Adobe Flash Player açığı. Apple mağazalarını bu güvenlik açıkları kapatılmamış Mac'lerle dolu; fakat eskiden bilindiği gibi Apple sorun çıkarmaz mantığını bir köşeye bırakmalı artık herhangi bir üründe sorun çıkabilir düşüncesiyle sürekli güncellemeleri denetlemek gerekiyor.

Bu güncellemesi Adobe Flash Player eklentisi, Clam AV, MySQL ve PHP düzenlemeleri sunuyor. Ayrıca Alias Manager, CarbonCore, ColorSync, CoreGraphics ve ImageIO gibi bileşenlerin güvenlik açıklarını kapatıyor.

2009-005 güncellemesi zararlı kodlarla Mac'inizin ele geçirilmesini engellemek için bütün Mac kullanıcılarının edinmesi gereken bir güncelleme gibi görünüyor. Software Update ile edinilebilecek güncellemeye ayrıca size vereceğimiz bağlantılar sayesinde ulaşabilirsiniz.

Power PC kullanıcıları için gerekli bağlantı burada: Security Update 2009-005 (Tiger PPC) (77.95 MB)

Intel kullanıcıları için gerekli bağlantı burada: Security Update 2009-005 (Tiger Intel) (169.75 MB)

Not: Bu güncellemelerden Adobe Flash Player hariç geri kalan hiçbiri Snow Leopard üzerinde herhangi bir sorun oluşturmuyor.

Yaşar Tuna Zorlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

papatya gibi açılmış MacOs..

Mac alanlar genelde tuzu kurular, yani banka hesabı şişko olanlar
Geridenileri zekalı Hackerlar windowsla ne diye uğraşırsın. sulu elmalar dururken...

mac in artık havası kalmadı. windowsla ortaklaşa yama yapsınlar. birlikten kuvvet doğar:)

kardeşim zaten bu sistem eskiden beri çingene bohçasıydı ve şimdiye kadar mac alan herkes bu yamalı bohçanın ırtık elbiselerini giyiyorardı ve etrafa " çıplak kıralın üzerinde elbise var zannetmesi " gibi herkese hava atıyorlardı ve " bu elbiseyi ancak akıllılar görür " diyerek böbürleniyorlardı, AMA ARADAN BİR ÇOCUK ÇIKIPTA...!!!
"kral çıplak" diyene kadar kral poposunun açıkta olduğundan haberi yoktu...!!!

ben daha önceki yazılarımda da yazmıştım ve hatta bana "her apple konusuna neden kötü yazıyorsun" diyenler oldu VE GENE SÖYLÜYORUM DAHA BÜYÜK AÇIKLAR YOLDAAAA...!!!

INTEL PC VE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

puhahahah :D

1- Bu yamanan açıklardan dolayı herhangi bir virüs trojan vs olmuş mu Mac'te şimdiye kadar? HAYIR. Olma ihtimali var mı? Ancak korsan YAZILIM kurarak bulaşabilir, INTERNET üzerinden gelemez.

2- NEDEN hergün onlarca çıkan Windows açıkları, ve o açıklardan kaynaklanan binlerce virüs haber olmaz da, Mac OS X'in kimseye bir zarar vermeyen sözde açıkları haber olur???? Üstelik türkiyede ins
insanların parası olmadığı için ve teknolojiden anlamadığı için MAC yaygın da değil. ( not: Mac in en yaygın olduğu ülke Japonya ve ABD)

3- MAC OS X'te ne kadar açık olursa olsun hackleyemezsiniz, hacklaseniz de karşıdakinin size yol açması filan lazım, mümkün değil UNIX tabanlı bir sistemi öyle dandik windows gibi langur lungur hacklemeniz.

4- Mac OS X te virüs olmamasının nedeninin yaygınlıkla ilgisi yok, MAC OS 9 zamanında MAC ortamında da virüsler vardı, ve Mac kullanımı şimdikinin 10da 1iydi.

Editörün notu:
Mac açıkları, Windows açıkları, Linux açıkları vb. ve bunların kapatılması... Hepsine tarafsızca yer veriyoruz, yer vermeye devam edeceğiz. Buna benzer Editör notlarını Windows açığı ve Linux açığı haberlerinde de yazmıştık, çünkü haber yapılmasına karşı çıkan benzer yorumlar gelmişti.

Max OS X sistemleri kullananlar daha çok donanımın cazibesine kapılıyorlar.
Zaten adamlar işletim sistemini pazarlamanın değil donanımı nasıl satarızın derdinde.
Yiğidi öldüreleim hakkını yemeyelim gerçektende kaliteli cihazlar olmasın mı kardeşim o kadar para verilmiş :p

Mac Os X'in bu daha iyi günleri çünkü iATKOS, iDeneb gibi dağıtımlar el altından yaygınlaştıkça açıklar nasıl Hacker'lar tarafından keşfedilip çoğalacak şu 2-3 sene içerisinde görürürsünüz.

snow leopard kullaniyorum bende bu update yok. neden acaba ? versionum 10.6.1

şaka gibi
büyük konuşmayacan işte

ya arkadasın bırı yazmıs da mac alanlar genelde tuzu kuru olanlan demıs ama benım tuzum kuru degıl ama aldım zevk meselesı arkdas bu ısteyen ısdedıgını alır...
bayıldıgın wındows u bıde macde dene bıde en ıyı laptop bu dedıgınle dene adamlar guzel makıne yapıyor paran varsa al ısdetıgın sıstemı kur karısan yokk ...
ya bıde madem leopard kötü bu mıllet neden yok ıdenem yok kallway yok iatoskos falan fılanın peşine düşmüş ...

Centauri admin hesabi onayina güveniyorsan onu kirarlar bos yorumlar yapiyorsun mac cikarttigi makinelerin donanimlari bellidir fazla cesiti olmaz bu yüzden sistem windowsta yasanan drivers sorunlarini yasamaz.
Program konusuda ayni sekilde kapaliya yakin bir siste oldugu ve Windowsta her programin 100 cesiti mevcut oldugu halde bu sayi mac da 2 3 iner program cesidine göRe buda iyi yazilmamis yada hata güvenlik acigi yaratan yazilimlar icin bir vantaj ama kullanani icin kaziklanma durumudur.
2 platformun hic bir dengesi ayni degilken bos bos anlatiyorsunuz 1 tanesi her tüRlü donanima acik. program sklari acik digeri hr yönüyle kapali.
Ayrica bir kapida acik varsa o kapi demekki genisliyecektir o viruslerin program icine yerlestirilmis olmasi birsey farketmez windowsdada genelde ayni sekilde sistem isliyor.
Zaten flash player icine eklentiyle windows gibi yöntemle maclara sizmaya calistilar ve basardilar bunlar bilinen aciklar internetden geliyormus demekki ayni yemi zaen Windows icinde atiyorlar.
Kisir döngü seklinde hep Linux serverler hacklenirdi ama Linuxde virus olmaz. Mac saglam baba sistem ama son 6 ay icinde sadece tespit edilenleri gördük. Windows yapisi itibariyla zaten güvenli olmasi cok ama cok zor yukarida acikladim nedenlerinide.
imzasiz program yükleme yasaklanir, wgql onayi olamamis drivers yükletilmezse windowsda o sizin bahsettiginiz makine gibi saglam olur ama o zamanda windowsun kulanma zevki ve acik yapisi biter.

Snow Leopard kullanıyorum 10.6.1 evet 0.0.1 güncellemesi oldu fakat bunlar gayet normal durumlar. Gelelim Windows övgünüze. Başka sistemime windows kurdum 2 defa kullandım çöktü. Her seferinde 2 günde sorun çıkartıyor. Hemen zararlı yazılım doluyor sistem. Ben bunun dışında 10 yaşımdan beri Mac'lerle büyüdüm, PowerPC nin ilk modelleri var evimizde. Ve Mac kullanmanın ayrıcalğını en iyi ben bilirim. Çünkü çok fazla şekilde windows da kullanıyorum. İki sistemide takip ediyorum.

İnternet üzerinden çok fazla yazılım indiren biriyim. Fakat şu hayatım boyunca Sistem 9 olsun OS X olsun daha ne bir çökme ne de virüs bulaşma gibi bir olay oldu.

Kalite kesinlikle ortada, belli bir süre kullanan bilir ve mac a aşık olur. Benden görüp 2 arkadaşımın alıp aşık olduğu gibi. Şimdi windowsu açmıyorlar.

Ben diyorum ki, kaliteyi çekemeyenler ve daha ömründe adam akıllı mac kullanmamışlar konuşup duruyor.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir