Apple, yarım milyar dolar ödeyecek!

Apple, muhtemelen adını bile duymadığınız bu ilginç şirkete servet gibi bir patent cezası ödeyecek!

  • Zeynel A. Öztürk
Apple, yarım milyar dolar ödeyecek!

Apple, patent çiğnediği gerekçesiyle yarım milyar doların üzerinde ödeme yapmaya mahkum edildi.

Dijital hak yönetimi, ödeme sistemleri yoluyla veri depolama konulu patentlerin sahibi olan Smartflash LLC, herhangi bir ürün üretmiyor. Firma, yaşam gücünü elindeki patentlerden ve diğer firmalara yaptığı suçlamalardan elde ediyor. İhlalin Apple'ın iTunes mağazasında ve App Store'daki bazı uygulamalarında yaşandığı söyleniyor.

Smartflash, iPhone satışları üzerinden yaptığı hesapla Apple'dan 825 milyon dolar tazminat almayı hak ettiğini ileri sürmüştü. Apple ise patentlerin geçersiz olduğunu, geçerli olsa bile en fazla 4,5 milyon dolar edeceğini iddia etmişti. Bloomberg'in haberine göre Teksas'taki federal mahkemenin jürisi, Smartflash'tan yana karar verdi ve yarım milyar doların biraz üzerindeki bir miktarı Apple'ın ödemesi gerektiğine hükmetti.

Smartflash'ın Apple davası tamamlandıktan sonra Google, Amazon ve Samsung gibi teknoloji sektörünün diğer büyük isimlerinin peşine düşeceği söyleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

apple a dokunmaz o para

Adalet yerini buluyor.

öde köle :))

yarım milyar mı milyon mu bi arasını bulsak?

@26 Şub 2015 22:04 Bin milyon olardendiğini hiç duydun mu ? o rakkama gelince milyar denilmeye başlanıyor. Senin hesapla on yüz bin baloncuk yuttum deriz. Gerçi bir konuda da hak veriyorum. Sırf işin büyüklüğünü göstermek için bir üst basamağın dğeriyle tekrardan yazmak biraz fazla abartı.

vay be şu paraya bak adamlar patent sabah diye milyonları veriyor gerçi bizim Türkiye de ki bankalardaki toplam para ?? Amerika da tek başına 1 bankada var biz hala ayakkabı kutusunu dolduran paraları tartışalım..

işte görülüyorki insanların hayran duyduğu bir çok şahıs ve firmalar nice insanların emeklerini hak etmeden kendi menfaatlerine göre uyarlayarak kazançlar sağlamakta.. hırsız aple.. (bende bir harfini çaldım)

Etme bulma dünyası....

172 milyar $'lık bütçeye sahip Apple etkilemez, lakin bu pataentin 500 milyon $ ederi varmıymış acep?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play