Apple yasakları sürüyor. Yeni bölüm: Hitler

Apple'dan yeni yasak. Bir Hitler parodisine erişim imkanı sunan uygulama da yasaklandı.

Apple yasakları devam ediyor. Yeni bölüm Hitler
iTunes'a girmek, en sosyetik gece kulüplerine girmekten zor...

Türk sinemasının unutulmaz oyuncusu Türkan Şoray, pek çok filminin yanı sıra literatüre "Türkan Şoray kuralları" olarak geçen sınırlamaları ile de hatırlanır. Bu gidişle Apple da kendi "iPhone kuralları" ile anılmaya başlayacak. Üstelik bu kurallar Türkan Şoray'ınkilerin aksine kendi içinde tutarlı da değil.

Risk almayı hiç sevmeyen Apple'ın son yasağı Electronic Frontier Foundation'ın (EFF) RSS hizmetine erişim sağlayan bir uygulamaya geldi. Uygulamada bir sorun yok ama EFF talihsiz bir şekilde sitesinde, Hitler ve EFF ile ilgili bir parodiye yer vermiş bulundu. Apple da diğer RSS'lerde sorun olmamasına rağmen böyle bir içeriğe erişim imkanı verebilecek olan uygulama başka neler yapmaz diye düşünmüş olacak ki iTunes'da yasakladı.

Uygulamayı kendileri geliştirmemiş de olsalar, bu yasağı üzerlerine alınan EFF yetkilileri, Apple'ın hangi uygulamanın iTunes'da yer alıp almayacağının kararını vermesine saygı duyduklarını fakat çok sayıda Hitler parodisinin YouTube'da bulunduğuna ve iPhone'un herhangi bir uygulama gerektirmeden YouTube'a erişebildiğine dikkat çektiler.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

bu apple iyice saçmalamaya başladı herkes telefonunu istediği gibi kullanıp istediğini okuyup istediğine bakar bu nasıl bir zihniyettir

EFF Haklı. Kendi uygulamalarıyla (safari, youtube vs) girilmeyecek yasak şey yokken bazı uygulamalara yasak getirmesi çok düşündürücü!

EFF ' E aferin valla iyi yapıştırmış :D

Afferin EFF'ye güzel cevap vermiş. Sen önce büyükleri bitir, sonra bana bak diyor. (Orayı hiç hayatımda duymadım ama olsun.)

Simdi anliyormusunuz microsoft'un yerinde Apple olsa dunya ne halde olurdu?

Apple`ı Türktelekom yönetiyorda benim mi haberim yok!?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir