Apple, yeni bir kilit açma yöntemi düşünüyor

Apple'ın yeni patent başvurusu, şirketin gelecek iPhone ve iPad'leri hakkında bir ipucu daha veriyor

  • Zeynel A. Öztürk
Apple, yeni bir kilit açma yöntemi düşünüyor

Apple'ın yeni bir patent başvurusu, şirketin mobil cihazlarda yeni kilit açma yöntemi planlarını ortaya çıkardı.

Patentte bahsedilen "Görsel tabanlı oturum açma sistemi", telefonunuzun kilidini açmaya çalıştığınızda size adres defterinizden bir kişinin fotoğrafını ve bu kişinin kim olabileceğine dair seçenekler gösteriyor. Kişinin kim olduğunu doğru bilmeniz halinde cihaza erişim sağlamanız mümkün oluyor.

Patently Apple'da ortaya çıkan patent, büyük ihtimalle Apple'ın iPhone, iPad gibi iOS cihazlarında kullanmayı düşündüğü yeni bir kilit açma yöntemini gösteriyor. Apple'ın geleneksel kod yazarak kilit açma yöntemini bırakmayı planlayıp planlamadığı bilinmiyor. Ancak bu yeni yöntem, Apple farklı bir çözüm düşünmediyse tek başına yeterli güvenliği sağlamayabilir (etrafınızdaki insanlarla ortak arkadaşlarınız çoksa).

Daha önceki patentlerde bahsedilen parmak izi ile oturum açma, yüz tanıma gibi yöntemlerle birlikte bu yeni patent başvurusu, Apple'ın alternatif oturum açma yöntemleri üzerinde yoğunlaştığını ve bu konuya önem vediğini gösteriyor olsa gerek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

yine bir ilk ve tabi ki yine Apple. tebrikler ve teşekkürler.....

Çoğu kişi birinin ismini telefonuna düzgün şekilde kaydetmeyebilir, ismi süslemek, kısaltmak ya da lakap takmak gibi yöntemler mevcut. Bunu üçüncü şahıslar için zorlaştırı bir etmen olarak kabul edebiliriz.. Ama notumu da düşerim: Apple bana güvenme! :)

Herşeyini değiştirirse ona geçerim.;)

facebookunuz kitlendiğinde veya çalındığında geri almak için benzer bi sistem kullanılıyor. arkadaşlarınız gösterer işaretlemenizi ve yeni şifre oluşturmanızı sağlıyor. mümkünse daha yeni bir teknoloji bekliyoruz appleden

ne kadar olaganustu bi bulus 45 milyon yil dusunsem aklima gelmezdi lakin ben mesela kardesimin cebimi acmasini istemiyorum ama nerdeyse tum arkadslarimi biliyo o zaman nolcak, yani sonuc olarak bence kimse kullanmaz, cok sacma ve gereksiz

Bir uygulamaya bakar. Gereksiz.

Patent SAHİBİ olmak ile UYGULANABİLİR olması farklı kavramlar. Patentin sahibi olmanız, ille de sizin kullanacağınız anlamına gelmiyor, kullananlara patent hakkı davası açıp gelir kaydedebilirsiniz. Söz konusu Apple ise hiç de olmaz değil :)

Sen de yorum yaz