Apple'ın yeni bug'ları engelleme planı!

Apple, iOS 8'de yaşadığı kabusu gelecek sürümlerde yaşamamak için ilginç bir çözüm buldu!

  • Zeynel A. Öztürk
Apple'ın yeni bug'ları engelleme planı!

iOS'un herkese yayınlanmadan önceki sürümlerini şu an sadece Apple merkezindeki çalışanlar ve geliştiriciler deneyebiliyor. Ancak firma, bir iddiaya göre hataları önceden keşfetmek için bir değişiklik yapmayı planlıyor.

9to5Mac'in haberine göre Apple, iOS'un gelecekteki sürümlerini belirli mağazalarındaki çalışanlara sunarak onu daha fazla kişinin test etmesini sağlayacak. Firma, aynı şeyi bir süre önce Mac OS X için de yapmaya başlamış, bu sayede sorunları normalden daha çabuk bulma şansı yakalamıştı.

iOS sürümleri genelde stabil olsalar da platform, son zamanlarda birkaç hatanın adeta kurbanı oldu. Apple Watch'un piyasaya sürülmesine muhtemelen birkaç hafta kaldığını düşünürsek, Apple'ın yazılımını kusurlardan arındırması kritik öneme sahip. Özellikle akıllı saatte yaşanacak bir sorun, Watch'u satın alanları ondan hızla soğutabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

iPhone 4S ve iOS 6'dan sonra Apple, mobil cihazlarda kendisini bitirdi. Her cihazda ortak işletim sistemi ve ortak mağazaya sahip Windows 10'un gelmesiyle de bilgisayar platformunda bitti. Bu saatten sonra sadece zavallı fanboyları kullanır Apple ürünlerini. O da Windows10'u deneyene kadar. Bu satırları yıllarını Apple enayiliğiyle geçirmiş, sonradan aklı başına gelmiş biri yazıyor. Bikbikçi fanboylara duyrulur.

@13 Oca 2015 13:05 Enayilik sıfatını kabul etmek de bir gelişme. Ama o daldan inmiş başka dala konmuşsun da, ağaç yine aynı ağaç. Ha, apple, Ha microsoft, ne farkları var. Hiçbir zaman bir firmaya körü körüne bağlanma. Para kazanıyor olsan bile....

@13 Oca 2015 13:05 büyük ihtimal bu iki yorumda aynı kişi :))

@13 Oca 2015 13:05 13 defa modemi açıp kapatıp kendi kendine 13 oy vermiş komik ergen :) modemini bozacaksın ağlayıp durucan sonra :)

@13 Oca 2015 14:26 Yine dönüp dolaşıp konuyu paraya getirdin ya. Tüm elmacılar aynı işte.

bir dünya para vererek 128 gb wifi+3g li air 2 aldım. ekran ve klavye ara ara 2-3 sn donuyor, tepki vermiyor. tamam alet harika ötesi, ekran muhteşem kasa çok estetik ama bu sorun çok canımı sıkıyor. mesajlaşırken konuşmanın en heyecanlı yerinde ekran donuyor, resmen rezillik.

@13 Oca 2015 13:26 Hocam Windows 8.1'li 500 liralık tablet kullanıyorum. Şimdiye kadar hiçbir takılma, donma ya da kasılma sorunu yaşamadım. (:

@13 Oca 2015 13:26 atma ziyaa din kardeşiyiz :)

apple ios6ya gecmek istiyorum lütfen sesimizi duyyyyyy

şu anda iPhone 5S de ve iPad 3 mini de iOS 8.1.2 yüklü ve kaç aydır en ufak bir problemle karşılaşmadım. bug ve sorun olduğunu söyleyenler bu aletleri nereleriyle kullanıyorlar hakikaten çok merak ediyorum doğrusu.

@13 Oca 2015 13:35 Kardeş, Apple'ın kendisi de farkında bu bugların ve stabilite kaybının, ki böyle bir uygulamaya baş vuruyor. Fanboyluğun da bu kadarı! Pes artık sana! Pes!

@13 Oca 2015 13:35 Bak bak bak bak. Ufak bir eleştiride fanboy hemen belden aşağı vurmaya başladı.

@13 Oca 2015 13:35 aynı düşüncelere sahibim arkadaşım seninle, 2008 yılından beri iphone 2g ile başladığım iphone kullanımımda şimdiye kadar hiç bir güncellemede sıkıntı yaşamadım. ayrıyetten imac de kullanan birisiyim, insanlar youtubedan video izlerken buga giriyor tam ekrandan çıkamıyor diyorlar ama yosemite ilk çıktığından beri vede güncellemeler sunulduğu an güncellemeleri yapılmış olmasına rağmen sorunu yok bu cihazında :)

Bu stratejinin, Apple'ın kullanıcıların iyiliğini düşünmesiyle hiçbir ilgisi yok. Her zamanki gibi tamamen kullanıcılarını haysiyetsizleştirme ve kuklalaştırma politikasının bir ürünü.Test sürümlerini mağazalara verecek ki, bir sonraki sürümü merak eden insanlar mağazalara gelsin, alışveriş yapsın. Eğer erkekse, adamsa, kullanıcı dostu bir firmaysa isteyen herkese ücretsiz versin hadi! Microsoft gibi yapsın, 3 yıllık telefonlarına bile kastırmayan, yavaşlatmayan güncelleme versin hadi! Reklam firması Google ve paragöz firma Apple'ın ürünlerinden, hizmetlerinden ve işletim sistemlerinden kaçın, uzaklaşın. Kendinizi kandırmayın arkadaşlar. iOS'in ve Android'in ne halde olduğunu hepimiz biliyoruz artık. iPhone'lara yeni sistem güncellemesi geldiğinde kaçacak delik arıyoruz. "Önce arkadaşlar yüklesin bakalım yine ne sorunlar varmış..." diyoruz. Android deseniz; telefonları satın aldığımızda yüklediğimiz ilk 5 uygulamanın içinde RAM temizleme, booster, hızlandırıcı vs. uygulaması var. "Bende yok" diyen yalan söyler. Zaten Apple ve Google işletim sistemlerini çalıştıran cihazlarımızı senkronize tutmak tam bir karmaşa. Bilgisayar ayrı dünya, tablet ayrı dünya, telefon ayrı dünya. Henüz ortak işletim sistemi, ortak mağazalı Windows 10 gelmemiş olmasına rağmen hiçbir kafa karışıklığı yaşamadan Windows 8.1'li bilgisayarımı, tabletimi ve Windows Phone 8.1'li telefonumu pürüzsüz şekilde kullanıyorum. Windows Phone demişken, içtenlikle söylüyorum ki Android'den daha ucuz, iOS'ten daha stabil. Hem de ikisinden de daha güvenli, akıcı ve hafif bir mobil işletim sistemi. Bunları fanboy olarak yazmıyorum. WP, ülkemizde 2 yıllık bir işletim sistemi. Daha önce BB, Android ve iPhone kullandık yani, biliyoruz arkadaşlar. Mağaza desen 500 bin olmuş. Virüs yok, sahte uygulama yok. 2 yıl öncesinin ağzıyla "Mağaza zayıf yhaa" demeyin. Hiç de zayıf değil. En az Google Play kadar nitelikli (nicelikli demiyorum). Bence Windows Phone'a bir şans verin. Emin olun çoklu cihaz kullanımlarınızda pürüzsüz bir senkronize hayatı tecrübe edeceksiniz. Öte yandan 5 yıllık Mac App Store'daki uygulama sayısı 25 bin iken; 2 yıllık Windows PC Store'daki uygulama sayısı 150 bin. Ne kadar hızlı geliştiğini buradan anlayabilirsiniz.

@13 Oca 2015 14:00 sen nasıl bir işsizsin ya :))

Genelde her yeniliğinin bir sorun olması, büyük güncellemeler adında çıkan güncellemelerin sürekli sorunlu olması, yamalanması anlaşılan Apple'a değişiklik yapma fikri getirmiş.

@burakkapir kardesim zaten androidde 6 aydan sonra baslayan kasma ve donmalar nasil kaniksanmis bir olaysa, iosteki her guncellemenin sorunlu olmasi da o kadar kaniksanmis bir olay.

şarjı verimli kullansın ios 9 ve ios 9a özgürlük gelsin artık

Bana en çok koyan 5 yıllık Mac uygulama mağazamızda 22.000 uygulama varken, 2,5 yıllık Windows PC mağazasında 150.000 uygulama olması.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost