Apple yeni patenti ile nelerin peşinde?

Apple'ın geliştirdiği yeni patent, garanti kapsamı sorunlarına son verecek gibi gözüküyor.

  • Halil Mollaoğlu
Apple'ın yeni patenti ile nelerin peşinde?
Apple iPhone: Yakında daha fazla algılayıcısı mı olacak?

Apple, iPod ve iPhone'ları için yeni bir patent geliştirdi. Patent, bütünleşik algılayıcılar sayesinde cihazların tam olarak nasıl kullanıldığını ortaya çıkaran bir protokol oluşturmayı ve bu protokolü servis ve garanti işlemleri için kullanmayı kapsıyor. 2009/0195394 numaralı Apple patenti iPod ve iPhone sahiplerini şeffaf kullanıcılar haline getiriyor.

Patente göre ilerde çıkacak olan iPod ve iPhone'larda sıcaklık, hareket ve nemlilik algılayıcıları bulunacak ve bunlar cihazın ıslanıp ıslanmadığını, yüksekten düşüp düşmediğini veya çok ısınıp ısınmadığını ortaya çıkarabilecek. Aynı zamanda cihazda Apple'ın onay vermediği yazılımların kullanımı veya cihazın açılıp bileşenlerinin değiştirilmesi de Apple tarafından rahatlıkla anlaşılabilecek ve duruma göre cihazı garanti kapsamı dışına çıkarabilecek. Bahsi geçen algılayıcılara sahip cihazların ne zaman piyasaya sürüleceği henüz belli değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Nem algılayıcı kulaklık girişinde renk değiştiren bir şey ile yapılıyor zaten.

Birkaç senelik ömrü olan bu aletlere sırf garanti için bu kadar izleme cihazı takmanın ne anlamı var. Sanki herkes 20. kattan havuza atıyor telefonu.

ahhaahahah
hey steve güldürme beni daha fazla..
ne diosun sen..yani jailbreak yaparsak anlıycan mı?..anlasan kaç yazar ki..
2 yıldan fazla süre touch kullandım artık her şeyim haline gelmişti o olmadan dışarı adım atmazdım tabiki jaibreak vs. de yapmıştım. appleın 10 larca dolar istediği bir çok uygulamaya beleş sahiptim.. her şey süperdi..
sırf iyi fotoğraf çekiyor die n96 aldım.. ve artık ipodum satılık:)
ikisinin birlikte desteklediği tüm özelliklerde ipod kesinlikle muhteşem bir farkla önde ama n96 nın 5mp kamerası yetti..2 cihaz taşımaktansa tek cihaz taşırım velev ki internette sayfaları 2 saniye geç açaım nolcak ki?
apple anlaşılan yeter bu kadar iphone çılgınlığı dedi ve almayın artık bu cihazı diyor bunun başka açıklaması yok!
tüm rakipleri artık neredeyse iphonedan daha iyi cihazlar üretirken o elinde olanı kaybediyor..yazık!!
sizce iphone ilk çıktığı gibi kalsaydı yani 3. nesil uygulamaları desteklemeseydi ve onları kıran hacker lar olmasaydı apple bu başarıyı kazanabilir miydi?isterse iphose 8g ssss ini çıkarsın jailbreak denilen olayı engellemeyi başarırsa 0 satar!!!eminim..

Eee hani telefonun bir parçası arızalı çıkar ya.. Bu zırvalık arızalı çıkıp kullanıcı hatası var şeklinde gösterirse ne olacak? :P

iphone num var ve jaibreak siz kullanıyorum, jaibreak herşey değilki.

Her şeyn bir çözümü vardır

Oldu olacak Steve efendi nerede, ne zaman, kaç dakika, kiminle konuşacağımı da belirlesin. Korsanı engellemeye kalkıyor ama korsan sayesinde (önceki arkadaşlardan birisi de aynı şeyi yazmıştı) ayfonu satılıyor. Sadece ayfone değil Symbian'ı WinMobile'ı hepsi aynı şekilde. Ayfone bol oyuncaklı gösterişli arayüzü ile öne geçti ama Epılın her zamanki ekol olma dürtüsü kaybettirecek bu sefer. Aletin 3. nesli çıktı aynı nanenin laciverti. kardeşim bari öndeki tuşuda dokunmatik falan yap, yap birşeyler de farklı olsun. Tüketim çılgınlığının anlamsız pahalı oyuncağı işte. Sitiv efendi bir de demez mi ayfone kazandırmıyor diye yuh sana da epılına da bizim millette suç kardeşim almayın, gelmesin memlekete, ayfonsuz yaşamadık mı? Cep telefonsuz yaşamadık mı? Adamlara millet ambargosu koyabilsek her konuda dize getiririz ama nerde. Ortaokul, liseli çocuğun dünyasını psp, cep telefonu, lcd tv vs vs vikvikli teknolojik zımbırtılar üzerine kurarsan ileride o da farkında olmadan Amerikan pop kültürünün temsilcisi oluverir. Doğru dürüst Türkçe bile konuşamaz bknz: chay, cafe, türk, türkche...Ellerini eşşek arıları soksun emi... Ya kardeşim yok mu şu ülkede elektronik mühendisleri gençler, toplansınlar yapsınlar bir şeyler yeter ya Çin'inden de bıktık Amerika'sından da, Avrupasından da. Gözleri fırıl fırıl canavar gibi adamlar üniversitelerde boşa mı okuyor kendi cep telefonumuzu, lcdmizi, işlemcimizi yapalım. Daha dün bir, bugün iki, Kore dene ülkede millet açlıktan ölüyordu, şimdi dünyaya teknoloji satıyor. Çinlilere bakın Acer'ın belgeselini izleyin adam %99 PC uyumunu kabul etmeyip %100 uyumlusunu yapıyor, nasıl? Çalışıyor, çalışıyor, çalışıyor. Gençlerini önemsiyor, beyinlerini önemsiyor, para zaten geliyor doğal olarak, bizde de iş arıyorsun adam konu mankenini üniversite mezunu istiyor, ehliyeti olsun, askerliğini yapmış olsun, 20sini geçmemiş olsun, 5 yıl tecrübesi olsun, 10 tane yabancı dil bilsin, amuda kalksın, yürü git manyak mısın, işveren misin, kafayı mı yedin kendi olamadıklarını mı istiyorsun. Zekiyiz, hadi o zaman madem zekiyiz yapalım, sigara makinesine 1 yuro yerine 1tl atmak zekâ değildir. Hep para mı bu dünya yok mu idealist kimse kalmadı mı? Şimdi ukalâlar çıkıp teknoloji düşmanı vs vs demesinler boşuna sonuna kadar teknoloji ama neden bizim yok... Ayrıca kimse de işlemci yapılacakmış Türkiye peh peh demesin Çin'e de zembille inmedi Amerikalısı da doğdoğunda göbek bağında işlemciyle ekran kartıyla çıkmadı. Çalıştılar, araştırdılar, gençlere önem verdiler. Nokia kim ya Ankara'dan küçük ülke, Allah'ın sarı çipilleri zabıta telsizinden nerelere geldi. Vallahi isyanlardayım...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir