Apple yöneticisinden iPhone itirafı!

Steve Jobs iPhone'u gerçeğe dönüştürmeye karar verdiğinde, Apple'da işte bunlar yaşanmış!

Apple yöneticisinden iPhone itirafı!

Apple ve Samsung arasındaki telif çıkmazı halen devam ediyor. Apple'ın pazarlama bölüm başkanı, mahkemeye iPhone'un "şirketi ortaya koydukları" ürün olduğunu söyleyerek iddialı bir açıklamada bulundu.

Samsung'a karşı tekrar açılan davada konuşan Phil Schiller, firmanın elindeki her şeyi iPhone'a yatırarak bir kumar oynadıklarını söyledi. Söylenene göre, Steve Jobs iPhone'a bir şans vermeyi kabul ettiğinde Apple bünyesindeki "neredeyse herkes" bir şekilde iPhone üzerinde çalışmaktaydı.

Konuşmasına devam eden Schiller, "Çok büyük riskler vardı. Firmanın içerisinde, iPhone'un şirketin kumar oynadığı ürün olduğuna dair söylentiler dolaşıyordu... iPod'un durumu oldukça iyi gidiyordu... Ve buradan gelen bütün kaynak, insanlar ve para dahil olmak üzere, bu ürünün yaradılışında kullanılacaktı."

Konuşmanın gerçekleştiği yer ise, San Jose bölgesi mahkemesinde devam etmekte olan Apple ve Samsung'un patent davasıydı. Apple, Samsung'tan verilen hasarı karşılamak için fazladan 380 milyon dolar istiyordu ancak karar, Apple'ın beklediğinin biraz altında olmuştu.

Asla bitmeyecek gibi gözüken bu davanın sebebi ise; Apple'ın, Samsung'un cep telefonları üretirken Apple'a ait bir telifi kullandığı iddiası idi. Geçtiğimiz ağustos ayında, dava, Apple'a 1.05 milyar dolar ödenmesi kararı ile sonuçlanmış ancak sonrasında bu miktar 600 milyon dolara indirilmişti.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Apple iyiden iyiye dilencilikten ve çirkeflikten para kazanmaya başladı. Satış yaparak para kazanmaktansa mahkemeyi yeni pazar haline getirmeyi hedefliyorlar anlaşılan.

@04 Ara 2013 11:23 Bu sadece Apple'a özel birşey değil. Amerika'da hayat böyle. İnsanlar sırf telif haklarından veya başka bi yasa bularak dava açarak para kazanmak için avukatlar tutuyor kendilerine..

@04 Ara 2013 17:19 ben de yürümenin patentini aldım 7 milyar insanı mahkemeye verecem sürüm sürüm süründürecem sizi...

İyi kumar :D

İyice dilenci olmaya basladi dedigin firmanin kasasindaki para fed(amerikan merkez bankasi)'de yok bunu biliyor muydun? Yok bilmiyordun. Cunku sen yorum yapmak icin yorum yapiyorsun. Bilsen yapmazdin. Neyse (:

dilenci olmaya baslamis onun icin kasasinda 150 milyar dolari var...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir