Apple yüz algılama peşinde!

Apple'ın yeni patenti, geleceğin iPhone'larında olacak bir özelliği daha ortaya çıkarttı!

  • Zeynel A. Öztürk
Apple yüz algılama peşinde!

Apple'ın ABD Patent Ofisi'nde kayda geçirdiği yeni patent, firmanın gelecekte iPhone'ları sadece onlara bakarak açabileceğimizin işaretini veriyor.

Salı günü USPTO tarafından Apple'a teslim edilen patentte "yüz denetimi ve algılaması yoluyla kişisel bilişim cihazını kontrol etmek" tarif ediliyor. Patentte cihazların önünde duran kişinin yüzü algılandığında bu kullanıcıya "yetki" veriliyor. Yetkilendirilen kullanıcı, cihazın bazı işlevlerini sadece yüzüyle kontrol edebiliyor.

Patentte kullanıcının yüzü algılandığında, buna göre belirli bilgileri göstermekten de bahsediliyor. Örneğin yetkili bir kullanıcı algılandığında gelen çağrılar, mesajlar ve e-postalar gösterilebiliyor. Aksi halde bu bilgiler gösterilmiyor. Ayrıca patent, cihazın o sırada ne yaptığınızı, örneğin PC'nizde bir şeyler okuyup okumadığınızı da algılayabileceğini, bu sayede ona ihtiyaç duymadığınızda ekranını kapayabileceğini söylüyor.

Apple elbette yüz tanıma işlevini sunmayı planlayan ilk şirket değil. Samsung'un Galaxy ceplerinde ve birçok Android'li cepte sunulan yüz tanıma tabanlı farklı işlevler bulunuyor. Anlaşılan o ki Apple bu konuda rakibinin gerisinde kalmak istemiyor. Apple'ın geçtiğimiz ay satın aldığı PrimeSense'in de firmanın bu planlarında etkisi ve katkısı olsa gerek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Sanki apple aldığı patentleri kullanıyor

hirsiz apple samsungdan calin bakalim

@06 Ara 2013 17:30 samsung yüz tanıma patenti almadı göz tanıma patenti aldı hırsız olmuyor yani esas hırsız samsung

@06 Ara 2013 18:31 asıl hırsız Apple ilk iPhone tasarımından itibaren her model çalıntı... güvensiz... üstelik şarjda öldürüyorda...

Artık telefonunuza kaş göz işareti yapacaksınız beyler. :)

oldu olcak bide masaj yapsın artık bu ne ya

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost