Apple'a ve iPhone'a Bir Garip Dava!

Onlarca patent davası ile uğraşmak zorunda kalan Apple, bunlar yetmezmiş gibi, şimdi ilginç bir davayla daha karşı karşıya!

Apple'a ve iPhone'a bir garip dava!

Geçen hafta Kalifornya'da, araç sürerken yazışmayı bilerek destekleyen cihazlar ürettiği için Apple mahkemeye verildi.

Dava Julio Ceja adına açıldı. Avukatlarına göre Ceja, bir aracın ona arkasından vurmasıyla yaralandı. İddiaya göre aracın sürücüsü kaza esnasında iPhone telefonu tarafından dikkati dağılmış durumdaydı. Kaza olduktan sonra arabasından inen sürücü hala telefonu elinde tutuyordu.

Dava Ceja'nın yaralanması karşılığında bir para cezası talep etmiyor. Bunun yerine bir güvenlik teknolojisi geliştirilene kadar tüm iPhone üretiminin durdurulmasını istiyor. Caja'ya göre Apple geliri kullanıcı güvenliğinden önemli görüyor.

Davada iddia edildiğine göre Kalifornya'da yazışırken araç sürmek salgın bir hastalığa dönüşmüş durumda ve bu eyalette en çok kullanılan telefon iPhone.

Benzer bir tartışma bir kadının, iPhone ile Facetime kullanan bir kamyon sürücüsü tarafından kazara öldürülmesinden sonra ortaya çıkmıştı. Söylentiye göre Apple'ın güvenlik sistemi her zaman gerektiği gibi çalışmıyor.

Araç sürerken telefon kullanmak gerçekten büyük bir sorun. Ancak dava Apple'ı her yıl 312 Kalifornyalıyı öldürmekle suçluyor. Ceja'nın avukatları Federal Karayolu İdaresi'sinden edindikleri veriyi Apple'ın piyasa değerleri ile karşılaştırarak sadece Kalifornya'da iPhone yüzünden her yıl 52 bin kaza olduğunu iddia ediyor.

Hükumetin yayınladığı verilere göre 2014'te araç sürerken telefon kullananlar yüzünden 3.179 kişi öldü, 431.000 kişi yaralandı.

Suç telefon üreticilerinin mi yoksa dikkatsiz sürücülerin mi? Davanın sonucunu bekleyip göreceğiz...

Ali Ruhi Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Bizim ülke gibi teknoloji çalışanları böyle davaları GARİP GÖRMESİNİN sebebi, cahil bir ülke olduğumuz içindir, diğer ülkeler bu GARİP DAVALAR yüzünden sürekli kendilerini geliştiriyor. Bizde a ne salak ya, bir kaza yüzünden neden tüm üretimler dursun, bir kaç kaza dan bişi olmaz, gibi GERİCİ DÜŞÜNMEYE DEVAM EDELİM....

@06 Şubat 2017 19:12 Herkes senmi kendi adına konuş başka larınıda kendin gibimi sanıyorsun

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir