Apple'dan 53 hatasını "onaran" güncelleme!

Apple, iPhone'unu tamir ettirenlerin başına iş açan 53 hatasını "onaran" bir güncelleme yayınladı

  • Zeynel A. Öztürk
Apple'dan 53 hatasını "onaran" güncelleme!

Apple, iPhone'u kullanılmaz hale getiren 53 hatası için iOS 9'a yönelik bir güncelleme yayınladı. iOS 9.2.1 güncellemesi, sadece iTunes üzerinden yüklenebiliyor, yani iPhone'unuzu bilgisayara bağlamadan güncellemeyi yüklemeniz mümkün değil.

53 hatası, üçüncü parti satıcıların Touch ID düğmesini tamir etmeye kalkışması üzerine başlıyor ve kullanıcının iPhone'un yazılımını geri yüklemeye çalışmasıyla ciddi bir hal alıyordu. Bazı raporlara göre çatlayan iPhone'ların ekranının Apple dışındaki servisler tarafından değiştirilmesi de aynı hataya yol açabiliyordu. Hatanın amacı, iPhone içerisinde saklanan Touch ID parmak izi verilerinin güvenliğini sağlamaktı, ancak ortaya böyle bir sorun çıktı.

53 hatasına rastladıysanız, öncelikle PC veya Mac'inize iTunes'un en sürümünü yükleyin. Bunun ardından iPhone'unuzu bilgisayara bağlayın ve telefonunuzu baştan başlamaya zorlayın ve geri yükleme işlemini başlatın. Bunun ardından telefon tekrar çalışacak, ancak Touch ID işlevi geri gelmeyecek.

53 hatasını bu adımlara rağmen kaldıramıyorsanız, Apple'a göre Apple desteğine başvurmanızda fayda var.

Apple, TechCrunch'a yaptığı açıklamada bu hatanın fabrika içerisindeki testler amacıyla tasarlandığını ve müşterileri etkilemesinin amaçlanmadığını söyledi ve yaşananlardan dolayı özür diledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

daha en son sürümü yazamazken makale yazan eleman... sen Appledan kaç kuruş alıon?

telfonumu 53 hatasından kurtarmak için bu güncellemeyi indirdim ancak yaparken 4005 hatası ile karşılaştım. 4005 in nedenini biliyor musunuz?

@19 Şubat 2016 18:05 Kardeş! Camları en iyi Limon temizler. Kirler çıkar Limon lekeleri kalır. Limonu patates, patatesi sirke temizler....bu böyle gider bitmez.

Samsung s7 bekliyorum çıksın gidip hemen satın alacam. Bi daha da iPhone ye para vermem. İos kullanan biri olarak itiraf ediyorum android ciddi bir değisim geçirmiş hızlı ve stabil uçuyor resmen. Hal böyleyken istediğim marka modeli secmek te özgürüm artık.iPhone hep aynı model sıkıldım artık

@19 Şubat 2016 19:03 Ben 4 yıldır İphone kullanıyordum. ortalama 7 ay önce yeni çıkan Samsung S6 edge Plus aldım 3.200TL ödedim... daha 1 yılı dolmamış bir modelin üstüne neden yeni bir model çıkartma geregi duyuyorsun? şimdi S7 edge çıkınca bu cihazın değeri ne olacak??? bu arada eski cihazım 5s 64gb iphone'du 2000TL ye aldım 1.5 sene sonra 1.500 TL ye sattım... yani samsung kullanıyorsanız ve her yeni modeli takip ediyorsanız paranız çok olacak. çünkü ikinci elde para etmeyen bir marka bence.

@20 Şubat 2016 11:14 yuh sen telefonu 2. elde satmak için mi alıyorsun arıza mısın?

@grezimonk çöpe atmak için almıyorsun kullanıyorsun daha sonra satıp üstüne para ekliyor yenisini alıyorsun kaldıki 3.200TL vereceğin bir cihazın 8 ayda eski model olacağını bilen biri 8 ay bekleyip yeni modelinimi alır yoksa bunu alayım bende para b.k bunu çöpe atar yenisinede 3.200 veririmi der.. Apple öyle değil 6 çıktımı bilirsinki yılın sonunda 6s diğer yılın sonunda 7 çıkar ve iphone 6 ile 6s arasında kasa farkı olmadığı için aldığın cihaz 2 yıl yeni olarak kalır..

ihtiyacımıza göre harcama yapmayı öğrenemedik

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost