Apple'dan iPhone için "engelleme" patenti!

Apple tarafından alınan yeni bir patent, iPhone sahiplerine yeni bir imkan sunmayacak; ellerindeki imkanı çekip alacak!

  • Cenk Atlı
Apple, konserde fotoğraf çekenleri böyle önleyecek

Konser gibi canlı etkinliklerde olup bitenlerin sürekli fotoğrafını çekip bir de videoya kaydedenlerin yaşadığınız deneyimi mahvetmesinden bıktınız mı? Neyse ki bu günler artık geride kalabilir. Zira Apple, etraftakileri rahatsız edebilecek ortamlarda fotoğraf ve video özelliğini devre dışı bırakmayı sağlayan bir patente imza attı.

Aslında ilk olarak 2011'de dosyalandığı anlaşılan patent, iPhone'un kamerasının gerekli bilgileri almak adına kızılötesi sinyalleri nasıl tespit ettiğini anlatıyor. Buna göre kızılötesi sinyallerle gönderilen şifrelenmiş veriler cihazın kamerasının algıladığı nesnelere bir filigran uygulanmasını sağlıyor.

Bu da konser ortamları ya da mağazalarda kullanıcıların düzgün bir görüntü almasının önüne geçebilecek bir teknik anlamına geliyor. Aynı tekniğin biraz daha farklı bir biçimde örneğin müze gibi yerlerde algılanan nesnelerle ilgili bilgi almak için de kullanılabileceği belirtiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Resimdeki cihaz iphone 3gs.

@30 Haziran 2016 01:48 2011 yılına ait patent bu çünkü

sansür denince Apple... diktatör marka...

Güzel bir uygulama olmuş. İnsanlar içinde bulnduğu anı yaşamayı bir kenara itmiş o anı belgelemekle o kadar ziyan ediyorlar ki yaşamlarını. Steve Jobs'un dediği gibi: "İnsanlar, onlara ihtiyaçlarını gösterene kadar, neye ihtiyaç duyduklarını bilmezler."

Yalnız oluşacak birçok hata mesajı ve şikayeti de umarım hesaba kaymışlardır.

Bunun için uzun zamandır çalışıyorlardı. İlk önce konum tabanlı yapmaya çalıştılar bir dolu güvenlik zafiyeti oluştu şimdi bunu kızıl ötesi ile yapmaya çalışıyorlar fakat bu da beraberinde bir dolu güvenlik açığı meydana getirecek. Olabilecek bir şey değil.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost