Apple'dan, kısa pil ömrüne "ilginç" çözüm!

Apple, iPhone ve diğer cihazlarında çözemediği pil sorunu için ilginç bir yöntemin peşinde...

Apple'dan uzun pil ömrüne ömrüne "yakıtlı" çözüm

Şarj, cep telefonlarında olduğu kadar dizüstü bilgisayar, tablet, dijital kamera ve batarya ile çalışan tüm ürünler için büyük sorun teşkil ediyor. Apple ise bu sorunu çözme peşinde önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Kaliforniyalı firma, US Patent and Trademark Office Patent'ten aldığı yeni patentiyle, cihazlarının günler, hatta haftalar boyunca çalışmasını sağlayacak.

Teknoloji devi, aldığı yeni pateniyle şarj sorununu "yakıt sistemiyle" çözme peşinde. Özel bir yakıtı kendi içinde işleyecek olan cihaz, böylece bunu enerjiye çevirebilecek. Yakıt içinde ise hidrojen, oksijen ve hava gibi oksitleyici bir maddenin bulunacağı şimdilik bilinenler arasında. Apple eğer bu teknolojiyi hayata geçirebilirse, karşımıza ilginç cihazlar çıkacağı bir gerçek. Zaten elektronik cihazların yakıtını yenileme fikri de bir hayli ilginç. 

Öte yandan bataryaları patlayan ya da yanan telefonlar olduğunu düşünülünce, direkt yakıtlı bir sisteme sahip iPhone veya Macbook'lar fazla tehlikeli olmaz mı diye düşünmekten de geri duramıyoruz. 

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Sıvı yakıtlı cep telefonu hmm evet ilginç tabi, çalışmıyorsa kasayı yan yatırma efsanesini gerçekleştirme yolunda büyük bir adım.

Bizim ülkede onu bomba yaparlar.

eksozuda olacak mı :D

apple foxon a desinde kaliteli tel uretsin bu kadar basit.

ölen ölür kalan sağlar telefonu tableti kullanır..yakıtla çalışan telefon..yakında nükleer yakıtla çalıştıracaklar..........havanın sirkilasyonu ile pil yapsınlar.su ile çalışan araba yaptılar petrolcular kişileri tehdit etti..bunlarda hava ile yapsınlar..tehdit alırlar.NE BİÇİM DÜNYA ! Birde ULTRA TECK SUPER TECK diyorlar..hala 4 günlük pil yapamıyorlar

Lpg li felan olursa daha hesapli olur benzin malum pahalı :D

İnşallah çakmasına yapmazlar

bu pil sisteminin geçerliliği olacağını sanmıyorum. bi de her hafta yakıt kartuşu mı satın alıcaz

Statik enerjiyi düşünseler bence 3 saat daha uzun gider

Bu bence apple in patentini aldigi elektrikli araba projesi icin olabilir. Telefonda bunun ne isi var. biri bu haberi yanlos anlamis galiba.

@06 Eylül 2015 23:31 elektrikli arabaya yakıt koyan apple? :D

@07 Eylül 2015 13:35 Hidrojen ile çalışan elektrikli araba

yakıt demek uçucu gaz demek. uçucu demek aşırı ısınma sonucunda "gümmmmm"

Yeni patenle enerji sorununu çözer, Yeni şapka ve gözlükle cihaz ısınma sorununu çözer, Yeni paten eteğiyle yeni dönem başlatır. Apple zaten 1.000 tane paten haberiyle dans ediyor. paten dansı olsa olsa bu oluyor. Eskiden IBM vardı müjde yeni buluş. Şimdi sırtüstü yatıp paten yapan Apple günde 2 paten yapıyor. Apple paten dansı.

@07 Eylül 2015 03:09 Patent demek istediniz değil mi?

Daha fazla gitsin diye LPG takılır burda

önce tlfnun arka kısmına bi solar panel eklemeyi öğrensinler, diğerlerinin acelesi değil!!

iphone ile elimizde kablo ile geziyorduk ama yakında bundan kurtulur sırtımızda yakıt tankı ile gezeriz :) . gerçi elektriğin olmadığı yer ve olağanüstü haller için fena fikir sayılmaz (uzun elk. kesintileri, sel, deprem vs...)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir