Apple'dan uygulama sayısını vurgulayan reklam

Apple yeni yayınladığı iPhone reklamında uygulama sayısına vurgu yaptı! Peki doğru mu yaptı?

Oynat Apple'dan uygulama sayısı konulu reklam! Apple yeni yayınladığı iPhone reklamında uygulama sayısına vurgu yaptı!

Apple son zamanlarda ailemizle, sevdiklerimizle bir arada olduğumuz bizim için önemli anları teknoloji ile birleştiren başarılı reklamlara imza attı.

Apple Watch reklamları da bu şablona uygun olarak, saatin nabzınızı ölçen, sabah sporu için sizi uyandıran, yeri geldiğinde bisiklet kiralamanıza dahi yardımcı olan, adeta özel fitness asistanınızmış gibi konumlandırıldığı küçük kliplerden oluşuyordu. Apple Watch reklamları aletin kullanışlılığına odaklanırken,  son iPhone reklamları ise ilginç bir şekilde son derece genel kurgulanmış, adeta iPhone'u tanımayan bir nesile "iPhone diye bir şey var" diyor.

YouTube'a bugün yüklenen "Muhteşem Uygulamalar" (orijinali "Amazing Apps") isimli son reklam filminde App Store'daki uygulama sayısına odaklanılmış. Arka ses "Bu bir iPhone ve yanında bir buçuk milyondan fazla uygulaması var." diyor. Evet, gerçekten bu çok etkileyici bir rakam ama Google Play Store'daki uygulama sayısından farklı olduğunu söyleyemeyiz.

Ayrıca bu uygulamalara iPad ya da Mac ile de ulaşmak mümkünse, neden bir iPhone'a ihtiyaç duyalım? 1 milyon uygulamaya gerçekten ihtiyacımızın olup olmadığı ise ayrı bir konu. Elbette iPhone'un ne olduğu anlatarak bir iPhone satmaya çalışan bir reklamda sanırız "uygulamanın" da ne olduğunun anlatması gerekiyor

Apple, reklamı iPhone uygulamalarının ne kadar şaşırtıcı ve muhteşem olduğunun altını çizerek bitiriyor. "Bir telefonun bunu yapabileceğini kim bilebilirdi ki?" 2015 yılında bunun cevabı şüphesiz, "herkes". Evet belki 2007'de telefonlarımız gökyüzündeki yıldızları tarayabildiğinde ya da maillerimize ulaşmamızı sağlayabildiğinde şaşırmıştık. Ama bugün daha çok cebimizin yapamadıklarına şaşırıyoruz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

androiddeki 1milyon çöp uygulamayı kullanıyorsunuz yani

@20 Temmuz 2015 20:57 sen 1.5 milyon çöp uygulamayı kullan biz de coşarız zaten.

Androide önüne gelen proğram yapıyor o yüzden android market balıkçı pazarına benziyor..hem kokudan hem gürültüden hemde çamurdan geçilmiyor ikide bir ekranı kaplayan reklamlarda cabası

pardon da android de aynı sayıda uygulama var demişsiniz ama onlardan en az %40 ı çöp denebilir. Arayüzü berbat amatör uygulamalar. Bazıları dolandırıcı, bazıları ise resmen pornografi. En son android telefon incelediğimde google play store daki en popüler 100 uygulamanın 70 ini çıplak gösteren gözlük oluşturuyodu. Bence AppStore ve PlayStore u kıyaslamayalım ne dersiniz?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir