Apple'ın 20 yıl önceki oyun konsolu Pippin!

Apple'ın tam 20 yıl önce kendi oyun konsolunu piyasaya sürdüğünü biliyor muydunuz? İşte Pippin...

Apple'ın 20 yıl önceki oyun konsolu Pippin!

Apple'ın geçtiğimiz günlerde düzenlediği etkinlikte gözler iPhone 6S'lerin üzerinde de olsa, izleyiciler özellikle Apple TV'nin tanıtımı kısmında oldukça etkilendiler. Bunun sebebi elbette Apple'ın yeni Apple TV'de video oyunlarına odaklanmasıydı. Ancak bu aslında Apple'ın ilk denemesi değil. Kaliforniyalı şirketin, daha önce birkaç kez daha bu tür girişimlerde bulunduğunu ve oyun dünyasına girmeye çalıştığını biliyor muydunuz?

1993 yılında 14 inç boyutunda bir televizyon setiyle birlikte set-top box girişiminde bulunan Apple, buna biçtiği 2.100 dolarlık fiyatıyla biliniyor. Ancak şirket video oyun konsolu konusundaki en önemli atağını Pippin ile yapmıştı. Tasarım ve işleyiş bakımından tam anlamıyla bir oyun konsolu olan Pippin, düşüncede üzerinde bulundurduğu CD-ROM yoluyla oyunları televizyonda oynatacaktı. Bu anlamda Sega Saturn ve Sony Playstation benzeri olan Pippin'in ömrü ise oldukça kısa oldu. Steve Jobs'un şirkete dönmesi ile birlikte, proje bir anda rafa kalktı.

Bugün Steve Jobs olsaydı Apple'ın, Apple TV'yi bir oyun konsoluna dönüştürmesi fikrine sıcak bakar mıydı bilmiyoruz. Ancak Apple bu adımı şimdi attı. Hep birlikte bu konuda başarılı olup olmayacağını göreceğiz.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

tövbe tövbe ya o nasıl isim öyle

Adı üzerinde Pippin, Türkiye'nin %50'sinde var. :)

Bu konsol fazla oynamaya gelmez arkadaşlar :) Dikkat edin :)

@13 Eylül 2015 10:10 Lama dedected. Tukurur!.... XD

ios konsol ve beyaz esya gibi cihazlar icin cok uygun bir isletim sistemi, buzdolabi belki dozer gibi seyler uretmeleri bile muhtemel.

Evladım kaç kere söyledim sana pippinle oynama diye. Ayıp aaaa! :D :D :D

Başlığı görünce bi duraksadım

apple bildiğimiz gibi. 30 yıldır hiçbir değişiklik yok. ne üretse 2.000 dolara satıyor. çinlilerin ürettiği zikirmatik 2 lirayken, eğer apple üretseydi, kesin onuda 2000 dolara satardı...

@13 Eylül 2015 19:11 keriz çok olunca eğer vurana soyana kızmıyacan.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost