"Apple'ın amacı reklam yapmak"

ABD Adalet Bakanlığı, Apple'ı bu kez "kendi reklamını yapmakla" suçluyor!

  • Zeynel A. Öztürk
"Apple'ın amacı PR yapmak"

ABD Adalet Bakanlığı, Apple'ın biri ölen San Bernardino tetikçilerinden telefonlarının kilidini açması gerektiğine yönelik bir mahkeme kararı istiyor. Başvuruda "Apple, kanunların üzerinde değildir" cümlesi yer alıyor.

Bu yaşananlar kulağınıza tanıdık gelmiş olabilir, çünkü aynı davayla ilgili bir mahkeme kararı daha bulunuyor. Apple CEO'su Tim Cook, bu karara karşı çıkmış; bunun ardından firmaların hukuki yaptırımla olan ortak çalışmalarıyla ilgili yeni tartışmalar ortaya çıkmıştı.

Mahkemeye yeni iletilen dilekçede ise Apple'ın ilk mahkeme kararına uymasının zorunlu hale gelmesi isteniyor (kulağa garip geldiğinin farkındayız ancak kanunlar böyle işliyor). Eski kararla yenisi arasındaki fark ise, yenisinin çok daha sert olması. Adalet Bakanlığı'na göre Apple, mahkemenin istediklerini yapabilecek olmasına rağmen, iş modelini ve pazarlama stratejisini temel alıyor. Kısacası Apple, reklam (bir başka deyişle "PR") yapıyor.

Apple, ilk mahkeme kararına 26 Şubat'ta cevap verecek. ABD yönetimi ise 5 Mart'ta söz alacak. Bunun ardından Apple, 15 Mart'a kadar cevap vermek zorunda olacak. Ancak ABD Adalet Bakanlığı bu kadar çok beklemek istemiyor ve incelemelerin daha hızlı biçimde gerçekleştirilmesini talep ediyor.

Adalet Bakanlığı'nın mahkemeye ilettiği dilekçe, özetle Apple'ın hukuki yaptırımı engelleyecek bir telefon geliştirdiğini söylüyor. Tim Cook'un davayla ilgili konuşması gerçekten Apple'ı tanıtma amacı taşıyor olabilir (ve Cook'un hareketini yanlış olarak değerlendirmeye de gerek olmayabilir), ancak bu firmanın kendini kurtardığı anlamına henüz gelmiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

anlaşılan adalet bakanlığı işsiz kalmış.....

f.b.i boşa uğraşmasın, zamanında yemediği halt rezalet kalmayan bill gates`de f.b.i.`ın elinden kurtarılmıştı. şimdi gene amerikan başkanını kukla gibi oynatan güçler apple`ı kurtarır. çünkü apple ve microsoft`un yasadışı olarak dokunulmazlığı vardır. ve evet: "apple, kanunların üzerindedir!" ve "microsoft, kanunların üzerindedir" çünkü microsoft ve apple nsa`ya büyük hizmet veriyorlar. adamlar dünya toplumunu ele geçirmişler istedikleri gibi at koşturuyorlar.

Reklam olduğunu biliyor zaten herkes.

İsi Cozmusler Reklam Yapiyor Tabi. Katilin Cebinden Cinayet Krokisi Yakin Dostlari Baska Tetikciler Cikmayacagi Garanti Degil.Essek Gibi Mahkeme Kararina Uyacak.Orasi Turkiye Degil Tek Adamlik Yok Orada..

@22 Şubat 2016 16:50 kollanmasa mahkemelerde SAMSUNG kazanırdı...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play