Apple'ın Bahsetmediği 15 iOS 12 Yeniliği

iOS 12'nin getirdiği, ancak Apple'ın tanıtım sırasında bahsetmediği 15 yeniliği sizin için sıraladık!

  • Zeynel A. Öztürk
Apple'ın Bahsetmediği 15 iOS Yeniliği

iOS 12'nin tanıtımını takip ettiyseniz, güncellemenin çok fazla yenilik getirmediğini düşünmüş olabilirsiniz. İşletim sisteminde bir dizi faydalı geliştirmenin yapıldığı doğru, ancak tam olarak nelerin değiştiğini görmek için iOS 12'yi yakından incelemek gerekti.

Apple'ın tanıtımda bize bahsetmediği birçok yenilikten 15'ini, aşağıda sizin için sıraladık.

1. Çağrılara HomePod veya Apple Watch'tan Cevap Verin

Grup video sohbeti işlevine kavuşan FaceTime, sadece bununla da kalmadı. Artık FaceTime görüşmelerine mutfaktayken veya koşarken telefon taşımaya gerek kalmadan katılabiliyorsunuz.

2. Göz Kırpma Algılama

Animoji, artık dilinizi çıkardığınızı algılamakla yetinmiyor. Duyuruda bahsedilmese de işlev, göz kırptığınızı anlıyor ve bunu garip görünümlü karakterlere yansıtıyor.

3. iPad'e iPhone X Benzeri Hareketler

Artık ekranın altından yukarıya doğru sürükleyerek giriş sayfasına dönebiliyorsunuz. Benzer şekilde Control Center'a ulaşmak için sağ üst köşeden aşağı doğru çekebilirsiniz.

4. Daha İyi Portre Aydınlatma

Çift kameralı iPhone'larda Portrait Lighting'i kullandıysanız, kenarların bazen bozulduğuna şahit olmuşsunuzdur. Yeni mod, görüntüdeki kişinin maskesini çıkarak onu sahneden daha iyi bir biçimde ayırıyor. Böylece ortaya daha doğal bir görüntü çıkıyor.

5. Yeni Bir QR Okuyucu

Apple, Safari ve iOS içinde sizin için "güçlü" parolalar oluşturabiliyor. Aynı parolayı birden çok platformda kullanıyorsanız bu girdi işaretleniyor. Böylece onu daha güçlü bir parolayla dönüştürüp iPhone'da saklayabiliyorsunuz.

6. Kritik Uyarılar

iOS 12 sizi telefonunuzu daha az kullanmaya teşvik etse de, kritik şeyleri kaçırmıyorsunuz. Belirli uygulamalar, Rahatsız Etme engelini aşabiliyor, böylece sevdikleriniz size doğru zamanda ulaşabiliyor.

7. RAW Fotoğraf Desteği

RAW biçimindeki fotoğrafları artık iPad ve iPhone'a aktarıp yönetebiliyorsunuz. Güçlü iPad Pro'ya sahipseniz, fotoğrafları düzenlemeniz de mümkün.

8. Daha Uzun Animoji

Artık Animoji'leri kullanarak arkadaşlarınızı 30 saniyeye kadar meşgul edebileceksiniz.

9. Photos'ta Birden Fazla Kelimeyle Arama

Fotoğraf galerisinde arama yaparken artık "palmiye ağacı" gibi sözcükler yazabileceksiniz.

10. Portre Bölümleme

Kameranın geliştirilen portre modunun yanı sıra, artık üçüncü parti uygulamalar yazılım yardımıyla ön ve arka planı ayırabilecekler.

12. Siri, Motor Sporları Bilgisine Sahip Olacak

Artık Siri'ye Formula 1 dünya şampiyonasında kimin önde olduğunu sorabilirsiniz.

13. Gıda Bilgisi

Siri artık daha çok yiyecek hakkında bilgi sahibi. Mesela "balık ne kadar sağlıklı?" gibi çok sorulan sorular, artık cevapsız kalmıyor. Bilgiler, USDA (ABD Tarım Bakanlığı) web sayfasından alınıyor.

14. Güvenlik Kodu Otomatik Doldurma

Android'de bir süredir bulunan bu işlev, iki aşamalı doğrulamada size gelen mesajdaki kodu alıp, ilgili uygulamaya otomatik olarak doldurabiliyor.

15. Daha Çok Pil Bilgisi

iOS 12, son 24 saatte veya 10 günde telefonu nasıl kullandığınıza dair daha detaylı bilgiler veriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

iPhone x kullanıcısıyım ve yaklaşık bir haftadır iOS 12 BETA 1 yüklü. deneyimlerimi paylaşmak istedim. Bilindiği gibi Beta olmasından dolayı, ufak tefek buglar ve çökmeler olmakla birlikte kullanıcıyı rahatsız edecek bir durum yok. Yüklemesi sorunsuz, kullanımı rahat. Bekleme ve aktif kullanım süreleri gerçekten uzamış durumda. %20 civarında bir ek süre kazanabiliyorsunuz. Hız konusunda gerçekten muhteşem ancak beta olması biraz yanıltıcı olabilir. Son kullanıcı sürümüne geçildiğinde bu sü

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play