Apple'ın çağrılara "durum" getirme planı!

Apple, iPhone'ları için aldığı bu patentle telefon görüşmelerini farklı bir boyuta taşıyabilir!

Apple'dan sesli çağrılara sohbet benzeri işlev!

Mesajlaşma uygulamalarının pratik özelliklerinden bir tanesi, karşıdaki kişinin ne kadar süredir telefondan uzakta olduğunu söyleyebilmeleri. Apple'ın yeni bir patenti, aynı işlevin sesli görüşmelere de gelebileceğini gösteriyor.

Apple'ın patent ofisine gönderdiği belgeler, sistemin nasıl çalışacağını tam olarak belirtmese de, bazı fikirler sunuyor. Örneğin işlev, cihazın durumunu (zil sesi, titreme durumu, cihaz konumu, sinyal gücü, kalan pil gibi) uzaktaki bir sunucuya gönderebiliyor.

Edinilen bu bilgiler, sizi aramak isteyen kişilerin pilinizin bitmekte olduğunu veya telefonunuzu titreşime aldığınızı görüp, rahatsız edilmek istemediğinizi anlamasına yardımcı olabilir. Elbette herkes, durumunun başkaları tarafından görünmesini istemeyebilir. Ancak endişeye gerek yok, çünkü belgelerde durum bilginizin gösterilmesini devre dışı bırakmaya yönelik bir işlevin de sunulacağı bilgisi yer alıyor.

Böyle bir işlev şüphesiz faydalı olabilir, ancak bazı kişisel verileri Apple'a göndereceğinden yeni gizlilik endişelerine de yol açabilir. Her patentte olduğu gibi, bu patentin de gerçeğe dönüşme garantisi bulunmuyor ancak en azından Apple'ın hayatımızı daha da kolaylaştıracak işlevlerin peşinde olduğunu görebiliyoruz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Sözde devredışı bırakılacak deniliro işlev... Apple kölelerini daha ayrıntılı takip edebilmesi için çalışmaya devam ediyor...

@17 Nisan 2015 17:52 baya komiksin senin neyin kölesi olduğun pek belli olmasa da, bir fanboy olduğun kesin... O yüzden yorum yaparken google yada ms'nin donuna kadar alabileceğinin farkında ol !

Yahu Apple istese o telefondan insanın donunun markasını öğrenir. Kendi ürettiğin telefon ama herşeyine ulaşamayacaksın? Yok artık. Touch ID lerle de topladılar parmak izlerini :)

Gereksiz. En az8ndan bütün şirketler consortium benzeri bir araya gelmezse. Kalır öyle sadece iPhonelar arasındaki bir şey olaraj

sanki apple şuan istese çaktırmadan bilgilerinizi alamayacak. şu saçma insanların uydurmalarını aklım almıyor.

Siz zaten tüm telefonlarda tüm bilgileri veriyorsunuz bunun apple ile alakası yok. Facebook ile kişiliğinizi swarm ile yerinizi twitter ile günlük düşüncemizi adresimizi yaşadığımız yeri irtibatta olduklarımızı..vs.vs.vs. hala neyin çabasındasınız. Herkesin bilgisi bu büyük firmalarda zaten var hala kişisel bilgilerimizin alınması tedirginliğindesiniz..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir