Apple'ın casuslardan korunma planı!

Apple,bu iddiaya göre, ürün casusluğuna karşı en ciddi kararın altını imzalamak üzere...

  • Zeynel A. Öztürk
Apple'ın casuslardan korunma planı!

Donanımlarına üretim sırasında güvenlik açığı yerleştirilmesinden şüphelenen Apple, iddialara göre kendi sunucularını üretmeye başladı.

The Information, Apple'ın sipariş ettiği sunuculara sevkiyat sırasında ismi açıklanmayan üçüncü partiler tarafından eklenen yongaların ve firmware'in, donanımları "saldırılara açık hale getirdiğinden" uzun süredir şüphelendiğini söylüyor. Bu olasılıktan endişe duyan Apple, iddialara göre anakartların fotoğraflarını çekerek her yonganın işlevini açıkça belirtiyor. Bu sayede çalışanlar, hangi yonganın nerede olması gerektiğini öğrenmiş oluyorlar.

Apple ve FBI arasında yaşanan savaşın ardından Cupertino merkezli firmanın güvenlik ve şifreleme konusunda önem verdiğini duymuş olmamız, aslında şaşırtıcı değil. Bu yeni rapor, Apple'ın şüphelerinin ne zaman başladığını söylemese de; söylediği bir şey var: Apple'ın kendi sunucularını üretmesi, firmanın güvenli veri planlarının sadece bir boyutunu oluşturuyor.

 

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Olayın FBI ile alakası yok ki. Sanki FBI yonga üretiyor... Sadece ABD değil casus ülkesi.. Çin asla unutulmamalı... Çin de üretilen her donanım ve yazılım casusdur, bunu unutmayın...

Apple ın işlemci fabrikası mı var ? Yada ram falan mı üretiyor? X86 tabanlı sistemler için harika Gpu tasarımları var da beniö mi haberim yok. İçeriği çok boş bi haber olmuş. Kendi sunucusunu nasıl üretecek merak ettim donanım üretmeden.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost