Apple'ın hisseleri ve satışları düşüyor

Aralık 2015'te hisselerinde büyük düşüş yaşayan Apple'da, kötü gidiş devam ediyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Apple'ın hisseleri ve satışları düşüyor

Aralık 2015'te hisselerinde büyük bir düşüş yaşayan Apple'da düşüş trendi sürüyor. Dahası dünyanın en büyük firmalarından biri olan Apple'ın bu durumu gelecekte nasıl lehine döndüreceği soru işareti.

Apple'ın Mayıs 2015'te fiyatı 132 dolar olan hisseleri, bugün 100 doların altına düşmüş durumda. Bunun yanında firmanın ilk kez iPhone satışlarında düşüş yaşadığını açıklaması bekleniyor. Satılan iPhone sayısına bakıldığında bu önemsiz görünebilir, ancak Apple'ın nereden para kazandığını unutmamak gerekiyor. Firmanın gelirlerinin yüzde 63'ü iPhone'dan geliyor.

iPhone satın alan kullanıcılar, App Store, yeni müzik hizmeti ve diğer hizmetler yoluyla Apple'a kazandırmaya devam ediyorlar. Apple'ın Mac ve iMac gibi diğer ürünlerinin firmaya ne kadar kazanç sağladığını merak ettiyseniz, Mac serisinin sadece yüzde 13 gelir sağladığını ve Mac satışlarının da düşüşte olduğunu söyleyelim.

Apple yeni kullanıcı kazanmakta zorlanıyor, peki ama bu firmanın yok olacağı anlamına mı geliyor? Bu zor, çünkü Apple ABD'nin en zengin firmalarından bir tanesi ve ürünleri, dünya çapında satış başarısını sürdürüyor. Sadece bir ürünün başarısına bağlı olmak, yatırımcıları elbette endişelendiriyor. iPhone 5SE, iPhone 7 gibi 2016'nın iPhone'larının Apple'ın satış performansını eski gücüne kavuşturup kavuşturmayacağı merak konusu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

iflasa doğru gidiş devam ediyor...

hahahahahaha apple'a ne olur eksi sıfırın altında geceden nöbet tutan ipad,iphone,ipod alacak bir dünya muhteşem bir kitle var bunlar varken apple batarmı yaaa.

@26 Ocak 2016 22:03 O kazık ürünleri alacak çok salak var doğru söylüyorsun. Bu kadar enayi varken elma batmaz..

android çok gelişti çok hızlandı 64 bit android5-6 ve sekiz çekridekli işlemcili telefonlar tadsarımlarda süper androdid çok iyi oldu

@26 Ocak 2016 22:36 Aynen öyle arkadaşım. Ben kendimde o özelliklerde telefon kullanıyorum ve çok memnunum. Gerçekten android L ile aşmış kendini. Gayet hızlı, performanslı ve stabil çalışıyor.

İOS olmasa, o kadar da satamaz....

@26 Ocak 2016 22:42 ios kiminse sanki

resmen google sponsor olmus size var ya bu kadar olur...en son 1 ay once bu tarz bir haber vardi o gundur sayfaniza hic girmedim. simdi gireyim dedim girmez olaydim. gene gene hep ayni haberler. gene yorumumu onaylamazsiniz. ee ne diyelim sizde boyle ekmeginizi kazaniyorsunuz.

@26 Ocak 2016 22:42 Ahmak adam bu gerçek doğru bir haber bütün teknoloji siteleri yayınladı bu haberi.. Senin gibi Apple fanlarına batıyor olması, haberin yalan olduğunu göstermez..

Milleti nereye kadar daha söğüşleyebileceksiniz ki.. her çıkışın bir inişi vardır elbet.

appledan kaynaklı değil.gelişmekte olan ülkelerde dolar aldı başını gitti.alım gücü azaldı.eskiden 1500 tl aldığımız iphone bugün 3000 tl.Abd nin para politiklarının eseri bu.Yakın zamanda Abdnin ihracatınında düşmesini bekliyorum.Pc almak istiyorum dolar yüzünden alamıyorum.Teknolojiyi en çok gelişmekte olan ülkelere ihraç ettiklerine göre oturup birdaha düşünsünler.

@26 Ocak 2016 23:23 Bunun için de karşılığı olmayan paralar basıldı. Bazı ülkelere, deflasyon olan ülkelerden nakit akışı yapılacak. O parada inşaat turizm gibi sektörlerde aklanacak. Aklanan para ile o ülkeyi gelişmekte olan ülkeler statüsüne sokacak. Ama o gelişmekte olan ülkenin üretim yapmasına engel olunacak ki fazla gelişmesin ;) OD'da bazı ülkelerin durumudur. Türkiye çok daha farklı bir konumdadır yanlış anlaşılmasın.

@26 Ocak 2016 23:23 ABD ekonomisinin yapısı yüksek ihracat bağımlısı değildir. Türkiye %65 dışa açık, Almanya %80, Şili %70, ABD %25! Bu %25 ise savunma, medikal, telif ağırlıklı. Krizleri pek umursamazlar.

macler %13 gelir sağlıyormuş. nerede çamurcular hani 100 katına satıyordu?

@27 Ocak 2016 00:33 kardeş okuduğunu mu anlamıyorsun yoksa bize mi numara yapıyorsun. Apple'ın yıllık toplam gelirlerinin % 13'ünü mac lerden sağlıyormuş haber onu diyor. Yoksa Apple bir tane mac tan % 13 gelir sağlamıyor.

@27 Ocak 2016 00:33 %13 satış yapılamıyor olmasında kaynaklı. Toplam gelirdeki payı. Yani mac satarken üzerinden aldığı kar ile ilgisi yok. Daha okuduğunuzu bile anlamıyorken yaptığınız savunma sizi sadece daha haksız gösterir.

Eee, Cinliler 100$ a iPhone'un yaptigi herseyi yapabilen telefonlari satinca en aptal Amerikali bile durup dusunmustur ben niye bu alete 1000$ para veriyorum diye.

Beter olsun 4 liraya iphone mu olur

BEN applecı değil ios'cuyum.keşke ios her telefonda olsaydı.2gb ramli android telefon kasıyor ama 1 gb ramli iphone'da tık yok.500mb ramlik windowsphone'da tık yok.android sistem kaynaklarını çok sömürüyor vesselam

Dünya fakirleşiyor, doların yükselmesiyle parası alım gücü azalıyor. Tüm fakirlere bol şans.

Böyle fiyat politikası izlerse olacağı budur. Maliyet 100 dolar, satış 1.000 dolar. Durmak yok, devam edin bu politikaya

Kimsenin nokia batar diye düşünebilirmiydi, o zaman ne google nede apple fazla havalara girmesinler, biri fahiş fiyatlarla milleti söğüşlüyor biride dandik yazılımına güncelleme bilevermiyor.

@27 Ocak 2016 10:26 Nokıa(nın telefon bölümü) batmadı, batırıldı. Microsoft'a telefon bölümü lazımdı. Alıverdi. Sam amcası sağolsun :)

aman düşürmeyin yamuluyor. :))

özellikten kısar fiyatı düşürür yinede satar çünkü adamlar modadan ihtiyaca döndürmüş durumdalar

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost