Apple'ın kurtuluşu, Samsung'dan geçiyor!

Pek çok kez Samsung ile karşı karşıya gelen Apple, bu kez dört gözle rakibinin zaferini bekliyor!

Samsung bu kez Apple'ı kurtaracak mı?

Samsung ve Apple, pek çok farklı mahkeme salonunda pek çok kez, pek çok farklı patent anlaşmazlığı yüzünden karşı karşıya gelmişlerdi. Ancak, Apple'ın yardımına bu kez Samsung koşabilir gibi gözüküyor.

Şubat ayı içerisinde, Apple'ın iTunes'unun Smartflash LLC'nin sahip olduğu bazı patentleri ihlal ettiği kararına varılmıştı ve Apple'ın 533 milyon dolar ödemesine gerektiği belirlenmişti. Smartflash tarafından aynı teknoloji sebebi ile dava açılan bir diğer firma ise Samsung. Ancak Koreli teknoloji devi, ABD'deki düzenleyicileri, Smartflash'ın bu patentlere sahip olmasının doğru olup olmadığını kontrol etmek gerektiğine inandırmayı başardı. Eğer yeniden yapılacak olan bu araştırma, Smartflash'ın patentlere sahip olmaması gerektiği sonucuna ulaşırsa, Samsung sadece kendisini değil, Apple'ı da 533 milyon dolar ödemekten kurtaracak.

Smartflash'ın sahip olduğu patentler, ödeme sistemleri sayesinde dijital içeriğe erişim metotlarını kapsamakta. Lisans firmasının iddialarına göre, bu patentin bulucusu Patrick Racz, patenti ilk olarak 2002 yılında şarkıcı Britney Spears ile ticarileştirmek istiyordu. Patent mücadeleleri için Fitzpatrick, Cella, Harper & Scinto'nun ofisini yöneten Justin Oliver, Samsung'un patent incelemesi sonuçlanana kadar Apple'ın dayanmasının zor olabileceğini söylüyor. Oliver'ın söylediğine göre, eğer Apple ödemeyi gerçekleştirmek zorunda kalırsa, bu ödemeyi geri almak da çok zor olabilir. Son kararın alınmasının ise yaklaşık olarak bir yıl süreceği belirtiliyor...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

apple sürülerinin şuan yeni oyuncaklarıyla oynuyor:))) karışmayın onlara

@07 Nis 2015 15:04 seni gidi komik ergen seni :)

Samsung apple iş birliği yapio baksana hem işlemci patent şimdide bu

cümle kurmayı bile beceremeyen bi insan nası buraya yorum yapıp millete laf atmaya cesaret edebiliyor şaşırdım

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir