Apple'ın öldürdüğü uygulamalar!

Geçtiğimiz senelerde, Apple'ın ellerinde ölen veya ölüm döşeğine gelen uygulamaları sıraladık!

  • Zeynel A. Öztürk
Apple'ın öldürdüğü uygulamalar!

Apple gibi büyük firmalar, geliri daha az olan, daha savunmasız uygulamalarla ziyafet çekmeyi seviyorlar. Sözkonusu uygulama şanslıysa satın alınıp, daha iyi bir hale getirilerek hayatını sürdürebiliyor. Bazen ise uygulama, ön-yüklü gelen uygulamanın kurbanı haline geliyor ve ölüme terk ediliyor. Bu ölümler de bazen yavaş, bazen hızlı gerçekleşebiliyor.

Bu yazımızda geçtiğimiz senelerde çeşitli nedenlerle Apple'ın ellerinde can veren uygulamaları size hatırlatmak istedik.

F.lux

Ölüm tarihi: 11 Ocak 2016

2009'da çıkan uygulama, laptop'unuzun ekranının yaydığı mavi renkleri azaltarak uykunuzu düzene soktuğunu iddia ediyordu. App Store'un kapalı yapısı yüzünden dışarıda kalan F.lux uygulaması, ancak uzman kullanıcılar tarafından yüklenebiliyordu. Apple'ın kurallarını çiğnediği gerekçesiyle mağazaya alınmayan uygulamanın yerini daha sonra Apple'ın "Night Shift" uygulaması aldı. Bu uygulama da ekranın yaydığı mavi ışığı kısıtlıyordu. 

Skitch

Ölüm tarihi: 2 Haziran 2014

2011'de Evernote tarafından satın alınan Skitch, geçmişin popüler alıntı aracıydı. Windows Phone dahil birçok platformda çalışan araç, Apple'ın OS X Yosemite'taki "Markup" işlevinin ortada çıkmasıyla zor duruma düştü.

Boxcar

Ölüm tarihi: 6 Haziran 2011

iPhone'un "vazgeçilmez" uygulamamalarından biri olan Boxcar, uyarıları daha akıllı bir biçimde önümüze sunuyordu. Ancak iOS 5'in ve diğer güncellemelerin içerisindeki yenilikler, Boxcar'ı gereksiz hale getirdi.

Tüm fener uygulamaları

Ölüm tarihi: 10 Haziran 2013

iOS 7'nin Kontrol Merkezi, fener uygulamalarını tamamen işe yaramaz hale getirdi.

Bump ve diğerleri

Bump

Ölüm tarihi: 10 Haziran 2013

Apple'ın dosya paylaşmaya yardımcı olan Bump'ı taklit eden AirDrop'u Haziran 2013'te tanıtmasıyla Bump'ın işi zorlaştı. iOS 7'nin yayınlanmasından iki gün önce Google, Bump'u satın aldı. 3 ay sonraysa Google, Bump'u öldürdü.

iFlow Reader (ve diğerleri)

Ölüm tarihi: 11 Mayıs 2011

iFlow Reader, Apple'ın 2011'deki büyük ilke değişikliğinin kurbanlarından bir tanesiydi. Yeni Apple kurallarına göre kitap ve diğer medya satışlarından elde edilen gelirin yüzde 30'unun Apple'a bırakılması gerekiyordu.

iFlow Reader'ın kurucusu yaptığı bir açıklamada yüzde 30'un üzerinde kar elde etmediklerini söyledi. Yani uygulama, aslında her satışla zarar ediyordu.

Swell

Ölüm tarihi: 30 Temmuz 2014

Swell çok iyi bir podcast uygulamasıydı. Ancak Apple tarafından 2014'te satın alındıktan iki gün sonra kapatıldı.

Beats Music

Ölüm tarihi: 8 Haziran 2015

Uygulama iyi bir müzik hizmeti sunsa da Spotify gibi isimlere karşı herhangi bir tehdit oluşturmuyordu. Beats'in 2014'te satın alınması ve hemen ardından Apple Music'in ortaya çıkması, Beats Music'in daha iyi bir şeye dönüşmesini sağladı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

f.lux PC'lerde hala yaşıyor. Hatta bilgisayarımda yüklü ve amaçladığı işi başarı ile yapıyor.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost