Apple'ın öldürdüğü uygulamalar!

Geçtiğimiz senelerde, Apple'ın ellerinde ölen veya ölüm döşeğine gelen uygulamaları sıraladık!

Apple'ın öldürdüğü uygulamalar!

Apple gibi büyük firmalar, geliri daha az olan, daha savunmasız uygulamalarla ziyafet çekmeyi seviyorlar. Sözkonusu uygulama şanslıysa satın alınıp, daha iyi bir hale getirilerek hayatını sürdürebiliyor. Bazen ise uygulama, ön-yüklü gelen uygulamanın kurbanı haline geliyor ve ölüme terk ediliyor. Bu ölümler de bazen yavaş, bazen hızlı gerçekleşebiliyor.

Bu yazımızda geçtiğimiz senelerde çeşitli nedenlerle Apple'ın ellerinde can veren uygulamaları size hatırlatmak istedik.

F.lux

Ölüm tarihi: 11 Ocak 2016

2009'da çıkan uygulama, laptop'unuzun ekranının yaydığı mavi renkleri azaltarak uykunuzu düzene soktuğunu iddia ediyordu. App Store'un kapalı yapısı yüzünden dışarıda kalan F.lux uygulaması, ancak uzman kullanıcılar tarafından yüklenebiliyordu. Apple'ın kurallarını çiğnediği gerekçesiyle mağazaya alınmayan uygulamanın yerini daha sonra Apple'ın "Night Shift" uygulaması aldı. Bu uygulama da ekranın yaydığı mavi ışığı kısıtlıyordu. 

Skitch

Ölüm tarihi: 2 Haziran 2014

2011'de Evernote tarafından satın alınan Skitch, geçmişin popüler alıntı aracıydı. Windows Phone dahil birçok platformda çalışan araç, Apple'ın OS X Yosemite'taki "Markup" işlevinin ortada çıkmasıyla zor duruma düştü.

Boxcar

Ölüm tarihi: 6 Haziran 2011

iPhone'un "vazgeçilmez" uygulamamalarından biri olan Boxcar, uyarıları daha akıllı bir biçimde önümüze sunuyordu. Ancak iOS 5'in ve diğer güncellemelerin içerisindeki yenilikler, Boxcar'ı gereksiz hale getirdi.

Tüm fener uygulamaları

Ölüm tarihi: 10 Haziran 2013

iOS 7'nin Kontrol Merkezi, fener uygulamalarını tamamen işe yaramaz hale getirdi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

f.lux PC'lerde hala yaşıyor. Hatta bilgisayarımda yüklü ve amaçladığı işi başarı ile yapıyor.

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Apple'ın öldürdüğü uygulamalar!
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir