Apple'ın touchpad klavyeli MacBook hayali!

Apple'ın patentini aldığı touchpad klavyeli MacBook, gerçeğe dönüşebilir mi?

  • Zeynel A. Öztürk
Apple'ın touchpad klavyeli MacBook hayali!

Apple'ın yeni yayınlanan bir patenti, basınca duyarlı "touchpad klavyeyle" donatılmış bir MacBook'un detaylarını anlatıyor. Eylül ayında ABD Patent Ofisi'nde başvurusu yapılan patent gerçek bir ürüne dönüşürse, klavyesi bozulduğu için çöpe giden cihazların sayısını azaltabilir.

Apple, patentin detaylarında toz ve diğer atıkların tuşların aralarından içeriye girebildiğini ve cihazın dahili bileşenlerine zarar verebildiğini, hatta tamamen bozabileceğini söylüyor. Touchpad gibi çalışan klavye, bu sorunu çözmenin yanında Force Touch teknolojisine benzer bir basınca duyarlılık işlevi, farklı tuş ve harfleri touchpad yüzeyinde gösterebilme işlevi gibi yetenekler sunuyor.

Patentin gerçek bir cihaza dönüşeceğinin herhangi bir garantisi yok. Apple'ın fiziksel klavyesi olmayan bir bilgisayarın yazmayı zorlaştıracağını düşünüp, fikri bir kenara bırakma olasılığı, pek düşük değil. Patent gerçeğe dönüşecek olsa bile bunun için birkaç yıl beklememiz gerekebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

cihazın ömrünü azaltabilse de bence hiçbir şey gerçek klavye kadar olamaz. bakarak yazamazsınız bir kere. hissetmek lazım.

Telefonda da tuşlardan vazgeçemeyeceğimizi sanmıştık.

Aslında mantıklı, tablet kadar ince pc çok güzel olurdu, ama tuşların çıkarttığı ses, basarkenki aldığın haz; anlayamazsınız.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost