Araba bataryalarının kapasiteleri katlanıyor!

Alman devi, mevcut bataryaların kapasitesini 2 kata çıkartacak yeni bir teknolojinin peşinde!

Elektrikli araba batarya kapasitesi katlanacak...

Elektrikli otomobillerin en büyük problemlerinden biri, iki şarj noktası arasının pil tükenmeden, güvenli bir şekilde aşılıp aşılamayacağı konusu. Var olan her benzin istasyonunun bir şarj ünitesine sahip olacağı ana kadar da bu sorun tartışılmaya devam edecek.

Neyse ki Bosch, ilk kullanıcılar ve Tesla sürücülerinin yardımına koşuyor. Çok uluslu Alman firması, şu anda var olanlara göre iki kat pil ömrü sunan bir batarya geliştirdiğini söylemekte ve bu da güvenli olarak aşılabilecek pek çok kilometre anlamına gelmekte. Yapılan açıklamaya göre Bosch, bu yeni bataryaları 2020 yılına kadar markete sunmayı planlıyor.

Bosch'un söylediğine göre firmanın solid-state hücre batarya bilgisi ve var olan desenler üzerindeki geniş portfolyosu, bu yeni bataryayı önümüzdeki birkaç yıl içerisinden kullanılabilir hale getirmesine imkan tanıyacak. Dahası, yaklaşık olarak aynı süre içerisinde bataryaların maliyetinin de düşmesi beklenmekte.

Yeni ortaya çıkan her teknolojide olduğu gibi, ilk olarak ortaya çıkan ve bağlayıcı gözüken pek çok problem, teknolojinin yaygınlaşması ile beraber ortadan kalkacak. Bu yaygınlaşmanın da, 2025 yılında üretilen yeni arabaların yüzde 15'inin en azından bir miktar elektrik gücüne sahip olmaları ile gerçekleşeceği söylenebilir.

Şimdilik elektrikli arabalar ve bataryaları konusunda standartları belirleyen firma Tesla olarak gözükse de, gezegendeki neredeyse her araba üreticinin - ve hatta Google ve Apple gibi firmaların - bu çevre dostu teknoloji üzerinde çalışmaları bulunmakta...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

o da yalandır kesin.

eğer çabuk doldurulabilen bataryalar üretilirse hem çevre kirliliği büyük oranda biter hemde her sene petrol için yurtdışına ödediğimiz yaklaşık 30-40 milyar dolar cebimizde kalır hem türkiyede hemde dünyada pek çok ülkenin ekonomisi büyük bir kalkınma içine girer..böyle bir batarya ya da kondastör dünyanın çehresini değiştirecek bir buluş olacaktır..

@28 Eylül 2015 01:02 bu sefer de elektrik ihtiyacı doğacak, sağlanması gereken elektrik için de üretim gerekecek ve bunun için inşa edilmek istenen santrallere de yine GeziZekalılar çıkıp "istemezük" diyecekler.

@28 Eylül 2015 03:24 Senin gibi benciller olduğu sürece bu Dünya mahvolmaya mahkum zaten. Bi bitmediniz çevre düşmanları yaşam karşıtları!!

@28 Eylül 2015 07:58 Rüzgar santralleri arttırılır bir şekilde elektrik ihtiyacı karşılanır

@28 Eylül 2015 01:02 Arap kankilerimiz izin verir mi acaba ?

@28 Eylül 2015 03:24 Güneş enerjisi , rüzgar enerjisi gibi doğaya zarar vermeyen (hele de termik santrallerle karşılaştırıldığında) yöntemler varken bu devirde termik santral yapanların aklından şüphe edilir. Bilge Baykuş

2020 demek henüz doğmamış bebeğin biçilir. Umarım başarırlar

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir