Araba kazalarına göre evrim geçirseydik böyle olacaktık

Bu garip heykeltraş, insanoğlunun araba kazalarına göre evrim geçirmiş halini gösteriyor!

  • Cenk Atlı
Araba kazalarına göre evrim geçirseydik...

Travma cerrahı Christian Kenfield ve yol güvenliği mühendisi David Logan tarafından verilen bilgiler doğrultusunda heykeltraş Patricia Piccinni tarafından hazırlanan "Graham" adlı bu heykel insanın, araba kazalarına karşı en dayanıklı "formunu" gözler önüne seriyor.

"Eğer insanoğlu araba kazalarına karşı dayanmak üzere evrimleşseydi neye benzerdi?" sorusunun da bir cevabı olarak görebileceğimiz Graham'ın beyne gelen darbeleri en aza indirmek için başının bir hayli büyük olduğu dikkat çekiyor. Heykelin düz yüzünün erafı ise oldukça şişman. Göğsü de bildiğimiz insan anatomisinden oldukça farklı görünen heykelin böylece doğal airbag korumaları olduğu anlaşılıyor.

Aslında bir anlamda "bedenlerimizin ne kadar kırılgan olduğunu" hatırlatmak gibi bir işlevi de olan Graham'ın böylece insanları daha güvenli bir sürüş için teşvik de ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Şehirlerarası yolculukta, insan hayatını hiçe sayan, trafik kuralları ihlali yapan karayolu şöförleri ve magandalarına benziyor! :D espri bir yana otomobillerin ön panelini, şöför mahlini istedikleri kadar ergonomik yapsınlar kazalarda insan bedeninin darp ve çarpma, sıkışma ve kesilme vs her türlü kaza ihtimaline karşı çarpmanın şiddetini emici hale getiremezler ancak bu çam yarması dayanabilir, Neandertale benziyor, onlar da ağır darbelere kemik kırılmalarına karşı olağanüstü robust idiler!

@23 Temmuz 2016 21:04 dislike verenler trafik magandası sayısını reflekte eder. Kuyruk acısı olanlar ancak böyle reaksiyon gösterir. Üstad gerçeği yazmışsın tebrikler, Dante'nin ilahi komedya'da dediği gibi ''bırak onlar sadece konuşsunlar sen doğru bildiğini yaz''. :-)

@23 Temmuz 2016 21:04 Dislike veren katılımcıların tercihine saygı duymakla birlikte kendi fikirlerini yazmalarını beklerdim. Akıl akıldan üstündür, her türlü fikir kıymetlidir, doğrusunu yazın paylaşın hep beraber aydınlanalım.

@24 Temmuz 2016 14:13 Olumlu görüşleriniz için teşekkür ederim. Bir Çin atasözü derki senin bir elman olsa bana versen bu defa sen elmasız kalırsın ama senin bir fikrin olsa bana versen senin de fikrin olur benimde, olumlu ya da olumsuz her türlü fikre saygı duyalım. Bir yerde herkes aynı şeyi düşünüyorsa orada hiç kimse hiç birşey düşünmüyor demektir. Ülkemizin trafik keşmekeşliğine veya kazalara dayanıklı bu tasarım hakkında görüş belirtin en azından duyarlılık oluşturalım.

çok saçma ve mantıksız 100 km üzerinde emniyet kemersiz kaza yaptığınız an arabada fil bile olsa kurtulamaz kolay kolay.

İnsanoğlu araba kazalarına karşı böyle evrim geçirse çok iyi olurmuş aslında! Bu mutasyona benzememek için insanlar özel oto sahibi olmak istemez böylece çevre ve doğa kazanırdı.

Almanlar halk arasında insanoğlunun bedeni için sıklıkla ''Fehl-konstruksiyon'' deyimini kullanır, yani hatalı konstrüksiyon çünkü belinden, omuriliğinden, kalça kemiği vs sorun yaşamayan nerede ise çok az insan vardır. Diğer canlılar gibi 4 ayak üstünde yaşasa bu sorunlar olmazdı diye tiye alırlar. Bedenin en ağır kısmı başı taşımak iki ayak üstünde yürüyen insan için ağır sorunlar doğurduğu ortopedik açıdan doğrudur. En iyisi çevre dostu toplu taşımı özendirmek ve özel otolardan uzak durmaktır

Recep İvedik'in kamyoncu arkadaşlarına benziyor yalnız bu Avrupa'lı versiyonu olmuş. Kafasıda adeta direksiyon simidinin çarpması sonucu içine çökmüş gibi duruyor. Boyun hiç yok çünkü kazalarda kesinlikle en hassas yerimiz! Biraz da eski efsanevi boksör Mike Thyson'a benziyor boyun nerdeyse yok böylece aldığı darbeler onu daha az etkiler, tasarım gerçekçi olmuş. Keşke bu ürkütücü şekilde evrim gerçekleşseymiş belki bu sayede insanoğlu daha güvenli olan taşıtlar veya toplu taşımayı tercih ederdi.

Hiç kimse ''Graham'' gibi böyle bir vücuda sahip olamayacağına göre için siz siz olun trafik kurallarına uyun ve hız yapmayın.

Bunun neresi Graham, mezar kaçkını, korku filmlerinin olmazsa olmazı Frankenştayn'ın otomobil süren yeğeni olmuş. Böyle evrim geçirip kazalara karşı kırılganlığı sıfırlamaktansa, insanoğlu tüm kemiklerim feda olsun diyecektir. İyi ki evrim burda işlememiş uzay yaratığı Alien gibi duruyor.

Patricia Piccinini, otomobillerin insanlardan daha hızlı bir gelişme kaydettiğini belirterek "Graham bize kendimizi koruyabilmek için yol sistemlerinin nasıl geliştirilmesi gerektiğini ve hatalarımızı gösteriyor" . İnsanların bundan ibret alacağına inanmak zor!

Sen de yorum yaz