Aralık ayında IE10 hala çok gerilerde

İki dev şirket; her zaman yaptıklarını yine yaptılar; aynı konuda çok farklı şeyler söylediler...

Aralık ayında IE10 hala çok gerilerde

İnternet analiz firması Net Applications'ın Aralık rakamları, web tarayıcılarında Internet Explorer 8'in liderliğini sürdürdüğünü, Windows 8'le beraber gelen IE10'un ise hâlâ çok küçük bir paya sahip olduğunu gösterdi.

Firmanın dünya çapında 40 bin web sitesinden bir araya getirdiği Aralık ön verilerine göre Internet Explorer 10, pazar payını yüzde 0.89'a yükseltti. Tarayıcının Kasım ayındaki payı, yüzde 0.51 idi. Internet Explorer 10, Windows 7'de de kullanılabiliyor ancak şu an "önizleme" aşamasında olması, birçok kullanıcıyı ondan uzak tutuyor.

IE8, yüzde 23.44 ile birinci sırada yer alırken, ikinci sırada yüzde 20.93 ile Internet Explorer 8 yer aldı. Chrome 23 ise yüzde 15.75 ile üçüncü sırada. Chrome 23'ün ardından dördüncü sırada yüzde 10.31 ile Firefox var.

StatCounter'ın yeni Aralık verileri ise Net Applications verilerine göre oldukça farklı. Sayfa görüntüleme oranlarına daha çok önem veren StatCounter'ın birincisi yüzde 33.03 ile Chrome. Firmanın listesinde ikinci sırada yüzde 17.05 ile IE9, üçüncü sırada yüzde 12.08 ile Firefox, dördüncü sırada yüzde 11.48 ile IE8 yer alıyor. IE10'un bahsi, StatCounter'ın rakamlarında henüz geçmiyor.

Hatırlanacağı gibi iki şirket, geçtiğimiz aylarda da tarayıcı kullanım oranları konusunda sıklıkla ters düşmüşlerdi.Görünüşe göre bu durum, lerleyuen aylarda da devam edebilir...

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

IE8, yüzde 23.44 ile birinci sırada yer alırken, ikinci sırada yüzde 20.93 ile Internet Explorer 8 yer aldı.

IE 10 sanırsam sadece Windows 8 ile geliyor bide wp8 le. ondan az kullanılıyor olabilir.

@11 Oca 2013 14:47 windows 7 kullananlarda microsoft un sitesinden türkçe sürümünü indirebiliyor

ie kullanan ya cahil yada diğer tarayıcıları indiriyordur...

@grezimonk kardeş yorum yaparken çok uclarda geziyorsun.insanlar ie kullandı diye niye cahil olsunlar. bende safari yi çok anlamsız ve gereksiz buluyorum. ama windows üzerinde safari kullandı diye birilerine hakaret mi ediyim. Bence birçok tarayıcıyı sundukları avantajlarıyla birlikte kullanabilmek hem yetenek hemde tecrübe gerektirir. chrome çok hızlı , opera karagün dostu, ie olmazsa olmaz bir tarayıcıdır.

@grezimonk ie 10 iddia ediyorum chrome son sürümü hız olarak 4 e katlar.

@ALPEREN3 o bu sitenin şabanı dokunmayın takılsın kafasına göre :)

Windows 8 ile gelen metro IE 10 harikulade olmuş. diğer tarayıcılarında bir an evel metro arayüzü ile çalışacak sürümlerini çıkartması gereklidir....

ie 10'nun adını sanını unuttuk haber yapmasanız ne olduğunu unutacaz o derece :)

İE10 önizleme sürümü ie9 ile görsel olarak aynı hiçbir fark yok.(windows7 üzerinde) ancak hız olarak gerçekten de hissedilir bir fark ortaya koymuşlar. internet explorer den böyle hızlı ve akıcı çalışan bir performans almak beni çok şaşırttı. win7 kullanan arkadaşlar ie10 önizleme sürümünü mutlaka indirip kursunlar. sadece adı önizleme ancak çok stabil ve %0 problem payı ile çalışan gerçek bir tarayıcı.

IE8, yüzde 23.44 ile birinci sırada yer alırken, ikinci sırada yüzde 20.93 ile Internet Explorer 8 yer aldı.

profesyoneller firefox,orta derece kullanıcılar chrome amatörler ve bilgisizler IE kullanıyor

@11 Oca 2013 20:06 adam ağır ergen beyler....

@11 Oca 2013 23:57 sorma kardeş ;D feciii

Ie 10 gayet hızlı

en stabil çalışan IE o kadar.. hepsi sıkça çöker ama IE nadiren çöker ;D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir