Arama motoru Bing'e yol göründü!

Bill Gates, Microsoft'un uğrunda büyük paralar döktüğü önemli bir markasını gözden çıkarttı!

  • Cem Şancı
Bill Gates, Bing'i satmaya niyetli!

Microsoft'ta yönetim koltuğuna yeni CEO'nun oturmasıyla dengelerde büyük değişiklikler meydana geldi. Geçen günlerde sattığı küçük bir hisse payı ile şu anda Microsoft'ta en büyük hissedarlıktan, ikinci büyük hissedarlığa düşen Bill Gates ise CEO'nun teknik danışmanı olarak görev yapıyor. Elbette şirketin efsanevi kurucusu ve Microsoft'un ardındaki gerçek beyin olarak ağırlığı hala çok büyük olan Bill Gates'in görüşlerine kayıtsız kalmak da mümkün değil. 

Bill Gates, bir söyleşi sırasında, en çok merak edilen konulardan olan, Bing'in ve Xbox'ın akıbeti hakkındaki sorulara cevap verdi. 

Bill Gates'e göre Xbox'ın Microsoft'tan ayrılarak, ayrı bir şirket olarak devam etmesi mümkün olabilir. Böyle bir kararı da destekleyebileceğini söyleyen Gates, Xbox'ın oyun dünyasın büyük bir katkı sağladığını ve yoluna devam edecek güçte olduğunu vurguladı.

Bing konusunda ise daha olumsuz konuşan Bill Gates, zarar eden Bing'in satılmasının doğru olacağının altını çizdi. Böylece, Bing'in geleceği de belli oldu. Şimdi, Microsoft'un Bing'i kime satacağı merak konusu...

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Bing i satamazlar bence çunku bing tüm ms ürünlerinin kalbi

Bill Gates vakfı ile ilgilenmekten Microsoft'la pek ilgilenemedi heralde. Direk Bing entegrasyonlu Windows, Windows Phone, Xbox nolacak? Hepsi Bing'i kullanıyordu. Cortana bilgilerini Bing'den alıyor. Bir sürü bing uygulaması yaptı Microsoft ve o kadar övünüyordu Cortana bilgilerini Bing'den alıyor böylece daha kişisel bir asistan oluyor diye.

İkisi de ne satılır ne de kapatılır onlar microsoftun vazgeçilmez servislerinden

Bingi belki Google alır zaten bugün chrome'a ekleniyordu :P

Arama Motoru Artık Tartışmasız Google , Herkez Google'yi kullanıyor , kullanmayan varmı ki. google'yi google varken artık alışkanlıklar değiştirilemiyor ve başka arama motorlarına da iht,yaç kalmıyor , tasarım , sonuç olarak en iyisi tartışmasız google.

@08 May 2014 00:13 Eğer bing gibi arama motorları olmazsa google tekel olur. herhangi bir alanda tek bir markanın faaliyet sürmesi, tekel demek ve bu da tüketicinin/müşterinin aleyhine olan bir şey. o firma new derse o olur yerine seçenekler, alternatifler olmalı, değil mi ?

Bing kullanıcıları yüz üstü. Microsoft takmaz kimseyi yakında wp ye devaynısını yaparlarsa hiç şaşmam.

Bing kullanıcıları yüz üstü. Microsoft takmaz kimseyi yakında wp ye devaynısını yaparlarsa hiç şaşmam.

Bing asla gidemez bing herşeyin başında geliyor.

ben bunun reklam amaçlı bir konuşma olduğunu düşünüyorum. Bingin satılması anlamsız. Kullanıyor musunuz bilmiyorum ama son 2 aydır özellikle kullanıyorum ve googlela karşılaştırıyorum. Öyle ki artık google daha iyi sonuç getiriyor diyemiyorum. Spesifik bazı aramalarda hala google'e tercih edebiliyorum ama son bir aydır neredeyse her aramamı bing'den yaptım ve tatmin edici buluyorum. Microsoft'un bing'de ve bing reklamlarında stratejik bir hatası var. yazılım ve donanım satışlarındaki gibi online servislerinin satışlarını da dünya geneline pazarlamakta gecikiyor. Çok iyi bir online servisin var, sağlam bir cloud'un var, herşeyin var ama bing hala Amerikaya özel hizmet için odaklanmış. Amerikaya daha fazla yoğunlaşmalı ama mesela bing'in reklam konusunda ağını bir an önce genişletmesi lazım. IOS, Android için sdk'lar çıkarması lazım. Yani demek istedigim kesinlikle kaliteli bir ürün ama yaygınlaştırma konusunda MS biraz pasif davranıyor. Bu da içeride enterprise business ile consumer business'ı align edemeyen birileri olduğundan diye düşünüyorum.

@08 May 2014 19:43 Tasarım , Alışkanlık Ve İyi Sonu = Google Eğer O Dediklerin Olsaydı 1998'den beri google kullanılmazdı.

@08 May 2014 21:31 Google halen en iyisi ben aksini iddia etmiyorum. Ama Bing artık tatmin ediyor. Ayrıca Google 98'de bir innovasyonla piyasaya girdi ve kimsenin yapmadığı kadar iyi bir arama sistemi kurdu. Tabi reklam ağını da unutmamak lazım. Ama artık datacenterlar çok gelişti, bu nedenle google'ın server ağı avantajı kalmadı. Google'ın şuan en büyük avantajı zaten 98den beri kullanıcı deneyimini kazanmış olması. Artık bing'in aramada yeterli olduğunu düşünüyorum. Önemli olan bunu kendi dağıtım ağına uyarlayabilme kabiliyetine kalmış.

Mashable sitesinde fox business ile lan röportajını okudum. Orada bing'le ilgili böyle bir şey söylemiyor. Tersine bing'in büyük datacenterlar konusunda MS'a önemli deneyimler ve merkezi işlevsellik kattığını söylüyor ve bingin satılmasının anlamsız olduğunu söylüyor. Sanırım haber farklı yorumlandı xbox'tan dolayı.

Sen de yorum yaz