Araştırmacılar, ağaçtan pil ürettiler...

Sadece kafamızı kaldırınca bile onlarcasını görebildiğimiz bu canlılar, artık pillere hayat verecek!

  • Levent Öztürk
Çevre dostu ağaç piller test aşamasında!

Bir bataryanın nasıl yapılacağına dair sahip olduğunuz bütün fikirleri unutun! Maryland Üniversitesi'nden bilim insanları, enerji saklanmasıyla özdeşleşmiş zararlı atıkları ortadan kaldıracak ve aynı zamanda güçlü olan bir batarya üzerinde çalışıyorlar. Üretilen bu bataryanın ana malzemesi ise aslında her yerde karşımıza çıkan ancak çok dikkatimizi çekmeyen bir canlı: Ağaç...

Bir kağıttan bin kat daha ince olan batarya, kalay ile kaplanmış bir şerit ahşaptan oluşuyor. Araştırmacıların söylediğine göre, bu bataryanın ucuz ve göreceli olarak bol bulunan maddelerden oluşuyor olması bataryayı özellikle güneş enerjisi gibi yüksek miktarlarda enerjiyi depolamak için ideal hale getiriyor.

Liangbing Hu ve Teng Li'nin takımındaki araştırmacılar, ilhamın ağaçlardan geldiğini söylüyorlar. Malzeme bilimi yardımcı doçenti Hu'nun sözleri, ahşabın bataryadaki görevini şöyle açıklıyor: "Ağaçları ve sonrasında ahşabı oluşturan lifler bir zamanlar mineral açısından zengin suyu barındırıyorlardı ve bu yüzden sıvı elektrolitleri saklamak için idealler. Bu durum da liflerin bataryadaki görevini sadece temel olmaktan çıkarıp, bataryanın aktif birer parçası haline gelmelerini sağlıyor."

Şu anda kullanılan, şarj edilebilen lityum bataryaların aksine ahşap batarya, çevre dostu olan sodyumu kullanıyor. Çalışmanın sahipleri sodyumun lityuma göre daha az enerji depolama yeteneği olmasına rağmen, bataryanın hesaplı oluşunun bu durumu tersine çevirebileceğini ve bataryanın halen büyük ölçekli enerji depolama görevlerinde kullanılabileceğini söylüyorlar.

Phys Org'un söylediğine göre "ahşap lifler, sodyum iyonu kullanan bataryanın 400 şarj döngüsünden fazla bir süre dayanabilmesine izin verecek uyumluluktalar ve bu durum bataryayı en uzun süre dayanan nanobataryalar arasına yerleştiriyor."

Doçent makine mühendisi Li, yaptığı basın açıklamasında "Sodyum iyonlarını kalay anotlarından geçirmek çoğu zaman kalayın temel ile olan bağlantısını zayıflatıyor. Ancak ahşap lifler mekanik bir tampon görevi görebilecek kadar yumuşaklar ve bu şekilde kalayın değişimine ayak uyduruyorlar" cümlelerini kullandı.

Biz farkında olmasak da dünyamızı yaşanır hale getiren ağaçların halen bilmediğimiz özellikleri ortaya çıkmaya devam ediyor. Kim bilir belki de artık çevremize daha fazla dikkat etmenin vakti gelmiştir...

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

ağaç kadar değerli değil

Tabii bunun ne kadar enerji vereceğide düşünülür..

Yanlış anlamadıysam bu teknoloji kapasitesi daha düşük olduğundan bizim telefonlarımız ve bilgisayarlarımız için değil. Büyük miktarda enerji depolama ihtiyacı olan firmalara yönelik uzun ömürlü, ucuz ve doğaya zararlı olmayan bir çözüm.

@07 Ağu 2013 21:27 ağaçları sanayide kullanmak her zaman doğaya zarar verir

ağaçlara da zarar verecekler. çivisi çıktı bu insanların. ne bulsalar zarar vermeye çalışıyorlar. birlikte güzelce yaşamak yerine...

@07 Ağu 2013 21:38 Sağlanan yarar verilen inanılmaz derecede daha yüksek olduğundan çok mükemmel bir gelişme.

Samsung apple dan buyuk bir pazar payina sahip

@07 Ağu 2013 22:58 Sen nerenin koyunusun boyle :)

@07 Ağu 2013 22:58 Sen hangi kafayı yaşıyorsun vatandaş? Millet diyor batarya, ağaç; sen diyorsun Samsung, Apple !

vallahi müthiş bişi inşallah seri üretime girer

en azından ağaç dikilmesi için bir sebep olur :)

Lityum atiklarinin azalacagi icin sevinsem mi, yoksa daha cok agac kesilecegi icin uzulsem mi bilemedim. Biri beni aydinlatsin. (Olaya seri uretim penceresinden bakin lutfen)

"her yerde karşımıza çıkan ancak çok dikkatimizi çekmeyen bir canlı: Ağaç..." Ağaçlar benim her zaman dikkatimi çekti. Ben karasal iklimi orman olan Karadeniz bölgesinin kuytu bir köşesinde doğdum. Hayatım boyunca en çok değer verdiğim şeylerden biri ağaç oldu. Yeri geldi, onun sayesinde ısındım. Ondan yaptığım oyuncakla oynadım. Onun verdiği meyveyi zevkle yedim. Yükseklik korkumu sınamak için ona tırmandım. Güneşten bir an kendimi uzak tutmak için onun altında gölgelendim. Yürürken yorulduğumda, sırtımı onun gölgesine dayadım. O olmadan insanların hayatından nelerin gittiğini anlayacak kadar bilinçli değilsiniz. Önemli olan candır, ve canlı mekanizmalar bir birleri doğal döngü içerisinde her zaman tamamlarlar. Ama bir şeylerin fazla eksik olması dengeyi bozar. Bu günlerde hayatımızda eksik olan ve eksik olmaya devam eden bir şey var; "bir ağaç"!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play