Araştırmacılar Esneyebilen Sıvı Metali Geliştirdi

Araştırmacıların geliştirdiği yeni bir alaşım, Terminatör 2 ile beyaz perdeye gelen bir robotu gerçeğe dönüştürebilir!

  • Doğan Kürşat Aktaş
Araştırmacılar Esneyebilen Sıvı Metali Geliştirdi
Görsel: ACS

Bilim ve teknoloji dünyasının gündemi, oldukça iyi bir haberle Çarşamba sabahına uyandı: Amerikan Kimya Birliği'ne bağlı araştırmacılar, her yöne doğru esneme kabiliyetine sahip sıvı bir metal üretmeyi başardı. Daha iyi bir haber ise, görünüşe göre araştırmacıların bu metal ile henüz yenilmez bir Terminatör'ü inşa etmemiş olması.

"Üç Boyutlu Serbest Uzay Üzerinde Manyetik Sıvı Metallerin Manipüle Edilmesi" başlıklı makalenin ışığındaki çalışmalarıı videoya kaydeden ACS (Amerikan Kimya Birliği) araştırmacıları, ürettikleri parlak bir sıvı metal kütlesini mıknatıslarla yönlendirebiliyor. Terminator 2 filmi ile tanıtığımız hayali T-1000 robotu gibi şekil değiştirebilen metal kütle, devreleri tamamlamak için de kullanılabiliyor.

Projeyi yürüten araştırmacılar, Çin'deki Beihang Üniversitesi'nde faaliyet gösteriyor. ACS ise raporunda malzemenin üretim sürecine de yer veriyor:

"Hidroklorik asit içine batırılmış bir galyum, indiyum ve kalay alaşımının damlacıklarına demir parçacıkları eklediler. Bu ise sıvı metalin yüzey gerilimini düşüren galyum oksitten bir tabaka oluşturdu."

Şu an için şekil değiştirebilen insansı robotlar söz konusu değil ancak araştırmacılar, sıvı metalllerin yumuşak robotik malzemelerin bir gün endüstrideki yerini alacağından emin. Öyle ki, materyalin şimdiden meşhur "Geri döneceğim." repliğini fısıldadığını duyar gibiyiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

istedikleri paraYı alamayınca sağlığa zararlı diye masal uydurmuşlardır...

T1000 geliyor :) geri döneceğim diyen t800'dü :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost