'Arıkopter' uçmak için gün sayıyor!

Türkiye'nin ilk yerli helikopteri ARIKOPTER uçmak için gün sayıyor! İşte projenin detayları...

Devlet Planlama Teşkilatı desteğiyle İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından tasarlanan ve Türk Havacılık Uzay Sanayi A.Ş. (TUSAŞ) tarafından üretilen ilk helikopter olan "ARIKOPTER" in deneysel prototipinin uçurulması için geri sayım başladı. Haziran ayında yer testleri tamamlanacak olan ARIKOPTER'in önümüzdeki yıl ilk uçuşunu gerçekleştirmesi planlanıyor.

Ankara TUSAŞ tesislerinde montajı devam eden helikopterin geldiği son noktayı yerinde görmek üzere İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin ve DPT Müsteşarı Kemal Madenoğlu TUSAŞ'ı ziyaret etti. İTÜ'lü akademisyenler ve DPT'den uzmanların da hazır bulunduğu ziyarette, TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı TUSAŞ'TA yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi verdi. İTÜ'de helikopter projesinin yürütüldüğü Rotorlu Hava Araçları Tasarım ve Mükemmeliyet Merkezi Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Temel Belek ve Proje Yürütücü Yardımcısı Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan da ARIKOPTER'in geldiği son noktayı aktardı.

Prof. Dr. Temel Belek "Son yıllarda yapılan pazar araştırmaları hafif ticari helikopterlerin daha çok tercih edildiğini ve sektörde bu alanda bir boşluk olduğunu gösteriyor. Türkiye'nin ve dünyanın bu tarz helikopterlere ihtiyacı var. Bölgede lider ülke olmak istiyorsak kendi özgün ürünümüzü ortaya koymalıyız. Bu proje hem üniversitemiz hem de ülkemiz için büyük bir fırsattır. ARIKOPTER projesinin başından itibaren 60 kişi çalıştı. 15 uluslararası makale, 100'ün üzerinde uluslararası bildiri ve 40 yüksek lisans tezine konu oldu. Proje Türkiye'nin ilk helikopteri olmasının yanı sıra havacılık sektörüne insan gücü yetiştirmesi açısından da son derece önemlidir." dedi.

Prof. Dr. Muhammed Şahin'in açıklamaları

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin"Bu projeyle amacımız, özgün bir hava aracı tasarlayıp kontrollü koşullar altında performansını görmekti. Türkiye'de yan sanayisi olmadığı için bazı bileşenleri yurtdışı ortaklığı ile yapılmış olsa da rotor sistemi dahil tüm tasarımı, çizimleri ve üretimi özgün ve bize ait bir helikopter oldu. Ayrıca, bu helikopterin palaları ve rotor testlerinin yapılması için gerekli olan test standını da kendi olanaklarımızı kullanarak ürettik"dedi. Şahin,"Helikopter tamamlandığında bir Türk tasarımını üretime dönüştürerek kendi imkânlarımızı kullanarak helikopter yapabileceğimizi kanıtlamış olacağız. Daha da önemlisi bakım, yedek parça gibi harcamalar için dışa bağımlı olmaktan kurtulacağız. Bu da dış dünyayla rekabet gücümüzü artıracak." diye ekledi.

DPT Müsteşarı Kemal Madenoğlu da "İTÜ'de başlattığımız önemli Ar-Ge projelerinden biri de helikopter projesidir. Lisanslı üretiminin yapılması ve ticarileşmesi sürecini de yakından takip ediyoruz. Üniversiteler ne kadar bilgi üretir ve toplumun yararına sunarsa bu bilgi o kadar değerli olur. Başta İTÜ Rektörü olmak üzere emeği geçen tüm akademisyenlerimizi gayretlerinden dolayı tebrik ediyorum." diye konuştu.

Konuşmaların ardından ARIKOPTER'i yerinde gören ekip, çalışmalarla ilgili mühendislerden detaylı bilgi aldı. DPT Havacılık Araştırma Geliştirme Uygulama Projesi olarak 2002 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından başlatılan projenin önümüzdeki yıl tamamlanması öngörülüyor. TUSAŞ'ta ana ve alt sistemlerin gövdeye entegrasyonu devam ediyor. Helikopterin transmisyon yer testleri önümüzdeki ay İstanbul'da gerçekleştirilecek. Devlet Planlama Teşkilatı'nın 20 milyon dolar bütçe ayırdığı helikopterin ticari ürüne dönüşmesi için uluslararası bir sertifikasyon sürecinden geçmesi gerekiyor. Sertifikasyon sürecinin tamamlanmasının ardından helikopter, eğitim, sağlık, medya, politika ve iş dünyası gibi farklı kullanım alanları için çok amaçlı olarak üretilebilecek.

2 pilot ve 6 yolcu kapasiteli helikopterin rotor çapı 11 metre ve ağırlığı 2 ton. Proje ulusal tasarım ve üretim ortakları TAI/TUSAŞ, ASELSAN, 5ABM, DEMETEK, PETEKSAN yurtdışı firmalar ise Turbomeca, Triumph, MVEN ve AVIA'dır.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

bu haberi aldığımız gibi düştüğünün haberinide alırız kesin :D

Günlerdir kafamda bir helikopter projesi var.

Helikopterleri şehiriçi kullanımına uygun hale getirebilmeyi düşünüyorum. Çok hafif ve küçük bir helikopter.

Helikopteri şöyle tarif edeyim:Renault Twizy'nin uçan versiyonu.

Çerçeveli üç pervaneli.Biri kuyrukta.(Kuyruk yok denecek kadar küçük.)Biri sağ tepede biri sol tepede bulunacak olan diğer pervaneler katlanabilir.Tepe pervanelerinin uzunlukları yaklaşık olarak 1.5 m.

Küçük, elektrikli bir motoru olacak.Herkesin rahatlıkla kontrol edebileceği bir idare sistemine sahip olacak.

Sonuç:Her yere inip, her yerden kalkabilen özellikle şehiriçi kullanımına uygun süper bir helikopter.

Eğer param olsaydı, hemen prototipini hazırlayıp seri üretime geçerdim.gelecek bu helikopterlerde...

cok guzel yerlı araba da beklıyoruz yerli bilgisayar da

Tasarımımda elektrikli motor kullanmamın en önemli nedeni motordan kaynaklanan düşme sorununu tamamen ortadan kaldırmasıdır.

Neden?

Çünkü benim tasarlamak istediğim elektrik motoru 3 kademeli bir motor sistemi.

Yani tek bir motorun içinde aslında 3 tane motor var. 2 elektrik bobini sürüş esnasında sürekli aktif iken yine aynı mil üzerindeki 3. bobin diğer iki bobinin arızalanması durumunda devreye giriyor.

Bu da aynı zamanda motor boyutundan da tasarruf etmek demektir.

"Citycopter" geleceğin ulaşım aracı...

Kendi ülkesine, kendi insanına, milli teknolojisine güvenmeyen, küçük gören zihniyet.... keşke imkan olsada size de beyin nakli yapabilsek...

bu haberi aldığımız gibi düştüğünün haberinide alırız kesin :D
Bugün 03:57

Çok güzel duruyor.Tasarım da düşünce de çok hoş.Otomotiv için de böyle bir proje yapılabilir.

o ne berbat bir pilot koltuğu tabure koysaydınız bari. Millet çıkmış uzayda geziyor biz i helikopter için kaç sene uğraşıyoruz oda daha ucacakmı belli değil bir yıl sonra. Bide kalkıp övünüyoruz haha Yazık bu millete yazıkkkk

bravo bize,yerli helikopteri bile daha yeni üretiyoruz.

buna jet motorları takmayı unutmuşlar

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play