Artık Android'in de 64-Bit sürümü olacak!

Google'ın mobil işletim sistemi Android'in 64-Bit sürümü, çok yakında mobil dünyayı değiştirebilir!

  • Cem Şancı
Artık Android'in de 64-Bit sürümü olacak!

Google, popüler mobil işletim sistemi Android'i artık 64-Bit evrenine taşımaya karar verdi. Telefonların çok daha hızlı ve çok daha yetenekli olması anlamına gelecek olan bu gelişme ile cebimizdeki minik telefonlar, bugüne kadar hayal edemediğimiz uygulamaları çalıştırabilecek ve küçük birer bilgi işlem canavarına dönüşecekler.

Donanım üreticisi Mediatek'in bir yöneticisinin basın toplantısı sırasında verdiği bilgiye göre Android'in 64-Bit sürümü yılın üçüncü çeyreğinden sonra piyasaya çıkacak. Bu dönemde muhtmelen Android 5.0 da piyasada olacak. Böylece uzun zamandır 4 serisi üzerinde devam eden Android tam anlamıyla yenilenmiş olacak.

Qualcomm'n ve Mediatek'in 64-Bit işlemcilerinin de artık piyasada olmasıyla, Google'ın 64-Bit işlemcisinin telefonlarda kendine kolayca yer bulabileceğini anlatan Mediatek'in başkan yardımcısına göre kullanıcılar, 64-Bit ile gelen yetenekleri ve gücü o kadar sevecek ki, 64-Bit çok kısa sürede standarda dönüşecek. Qualcomm ve Mediatek'e ek olarak, Samsung ve Rockchip de bu yıl içinde 64-Bit işlemcilerini piyasaya çıkartacak, dolayısıyla telefon üreticilerinin 64-Bit işletim sistemli telefonlarla satışlarını yeniden yükseltmek için heyecanlandıklarını söylemek de yanlış olmayacaktır.

Geriye kalan tek sorun, 64-Bit işletim sisteminin gerçek gücünü ortaya çıkaracak 64-Bit uygulamaların da çoğalması ama bu da kısa zamanda aşılacaktır. Çünkü 64-Bit uygulamalar arasında ilk olarak dikkat çekip yüksek sayıda kullanıcıya ulaşmak isteyen yapımcıların 64-Bit uygulamalar dünyasına koşa koşa girecekleri düşünülüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Birileri çıkıp 2GB RAM li telefonda 64 bit işletim sistemine ne gerek var diye yorum yapacaklar. 64 bit olayının RAM den ibaret olmadığını anlayın artık. dilimizde tüy bitti

Bundan 2 yıl önce Laptop aldığımda üzerinde Windows 7 Home Basic - x64 vardı. Tabi herkesin ilk söylediği şey 32 Bit kur 64 Bit uygulama yok fln. Bir kez 32 Bit kurdum ama hemen 64 Bite geri döndüm. 64 Bit çok daha akıcı ve rahat üstelik 32 Bit uygulamalarda hiç sorun yaşamadım. Mobil platformlarda Androidin bu kadar çok donanım istemesini büyük başarısızlık olarak görüyorum ama 64 Bit uzun vadede çok daha faydalı olacsktır.

noldu 8 gb ramler mi çıktı yoksa?

Çöp kutusu 64 bit olsa nolur olmasa nolur. Daha çok donar kasılır artık cihazlar.

windowsta daha gelişemedi bir dünya program 32 bit 64bitlik bulmak zorken androidde ohooo

android mi mobil dünyayı değiştirecekmiş? oldu :) bende abraham lincoln'ün kayınço tarafından yeğeniyim...

Evet sonunda işe yarar bir şey çıkartmaya karar vermişler. O çıkıp telefonlara girene kadar da yeni telefon almam...

Hadi bakalım artık android coşar

Yaa gereksiz şeylerle uraşmak yerine, şu ''PİL'' sorununa bir çare bulsanız daha iyi olmaz mı ??

@REdbLACKI pil sorununu android çözemez. donanım üreticileri çözer

android de ne ya ? biri bana bu milatan önce kalma sistemi nedn savunduklarını anlatsın

@03 Mar 2014 19:10 android mobil işletim sistemidir. aynı zamanda mobil dünyada en fazla kullanılan işletim sistemidir. ios gibi linux tabanlıdır. henüz gelişim aşamasındadır. windows CE nin sonunu getiren işletim sistemidir.

@03 Mar 2014 21:46 Haklısın ama küçük bir hatan var iOS Linux değil Unix tabanlıdır. Ama Linux da Unix türevi olduğundan aynı kökenlidir.

Programlar 32 bit olduktan sonra... Kim yazacak 64 bit programı? Neyse haydi gelsin bakalım, yavaş yavaş yazmaya başlasınlar şimdiden...

Apple 64bit işlemci koyup işletim sistemini de 64bit uyumlu yaptığında "gerekli mi değil mi bilmiyoruz" falan diye yorum yapıyordu herkes ne oldu şimdi acaba... Klasik Google taktiği Apple'ı eleştir sonra çakmasını yap. Chip de 64 biti pek gerekli görmüyordu fakat bu haberde döktürmüş hayırdır chip...

Bu arada geliştiricilere güncelleme yapmamak için bahane oldu. "İşlemciniz 64 bit desteklemiyor"...

Aandroitte bu donma ve kasılma oldugu sürece 64 degil128 bit olsada anlamsız. Evdeki Pc den daha fazla donanım istiyor.Windows az daha gelişsede artık su androiten ve herseyi kısıtlayan iostan kurtulsaydık...3 gb ram 4 cekirdek işlemci alti ustu bir tlf ama hala donuyor...Bu işletim sistemi hiç mi stabile olmayacak..

Sen de yorum yaz