Google'ın artık beta olmayan servisleri...

Google, başta Gmail olmak üzere bazı servislerini Beta etiketinden kurtardı. Peki ama neler değişti?

Google Docs – Online Ofis Programınız

Google Docs – Online Ofis Programınız
Google Docs: Ücretsiz ve web tabanlı bir ofis uygulaması.

Google Docs, Microsoft Office Programına alternatif olarak çıkarılan online bir ofis uygulaması. Google'ın program paketinde: Yazı programı, tablo programı ve sunum yazılımı bulunuyor. Kullanması ücretsiz olan bu programa dünyanın her yerinden bağlanabiliyorsunuz.

Google Docs uygulaması 4 programdan oluşuyor. Word uygulaması 'Document' ile metinler üzerinde online olarak çalışabilirsiniz. Tablo ve Diyagramları ise 'Spreadsheet' uygulaması ile oluşturuyorsunuz. PowerPoint'ın karşılığı da 'Presentation' sunum programı. Dördüncü uygulama ise 'Form'; bu program ile soru formları oluşturabiliyorsunuz. Başka fonksiyonları ise diğer Google uygulamalarda bulabiliyorsunuz.

Google Docs: Ücretsiz ve web tabanlı bir ofis uygulaması.Online Ofis ile çalışmak
Google'ın ofis programları ile Microsoft'un Office programında nasıl çalışıyorsanız, aynı şekilde çalışıyorsunuz; buna sağ tuş menüsü ve pop-up menüsü de dâhil. Uygulamalar veri girişine ve değişiklilerine seri bir şekilde tepki veriyor; aynı şekilde metinlerde, tablolarda ve sunumlardaki değişiklikler de anında ekrana yansıtılıyor. Programların tepkileri o kadar iyi ki, ofis programının kendi bilgisayarınızda kurulu olduğunu sanabilirsiniz.

Sadece yeni metinler oluşturmuyorsunuz; Google ofis ile aynı zamanda hazır belgeler üzerinde de çalışabiliyorsunuz. Birkaç tıklama ile internete yükleyeceğiniz belgeler hemen hazır hale geliyor. Google genel geçer Office formatlarını (Office 2010 dahil) destekliyor. Yine de dosyaların boyutlarına dikkat etmeniz gerekiyor: Metin dosyaları için azami 500 KBayt, sunumlar için azami 10 MBayt ve Tablolar için azami 1 MBayt.

Google Docs: Ücretsiz ve web tabanlı bir ofis uygulaması.Kapsam ve Veri Güvenliği
Programların tümüne baktığımızda, Microsoft Office programının temel özelliklerini ve önemli fonksiyonlarını kapsadığını görebiliriz. Belgeler hızlıca oluşturulabiliyor, üzerinde değişiklikler yapılabiliyor ve hatta yazım denetimi yapılabiliyor. Buna karşın metinlerin sütunlar halinde gösterilmesi seçeneği bulunmuyor. Tabloları diyagrama çevirmek istediğinizde, kısıtlı sayıda görünüm seçeneği ile karşılaşıyorsunuz. Aynı şekilde 'Presentation' programında da seçenekler oldukça kısıtlı; bu uygulamada yoğun efektli geçişleri de unutun.

Google size, Google Mail servisine verdiği kadar, bu servise de ulaşma ve güvenlik garantisi veriyor: Tam tamına %99. Oluşturulan belgeler Google sunucularında saklanıyor. Kuruluş her ne kadar belgelerin içeriğine göz atmıyorsa da servisin kullanımını ve belgelerin değiştirilme süreçlerini kayıt altına alıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

google talk 'un ses kalitesi çok iyi. msn e göre daha kaliteli diyorum ben.

Hayırlı olsun hepimize.

Google talk, sesli sohbet konusunda hem skype hem wlm'den daha başarılı... Çok iyi ses kalitesi, hızlı kolay kullanım sunuyor...Nihayet betalıktan kurtulması iyi olmuş...

hani nerde full leri ? nerden indrecez betayı ?

yahu google talk hala beta.

arkadaşlar google nin ofis proğra mı nı nereden indirebilirim bilen var mı

Sen de yorum yaz

Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir