Artık Google+ ismini daha çok duyacağız

En çok kullanılan sosyal ağ tabii ki Facebook... Ama ikinci sıradaki isim, pek çoğunuzu şaşırtabilir

Google+ liderliğe doğru koşuyor
Twitter yarışta geride kaldı

Sosyal medyadaki rekabet her gün giderek kızışıyor. Facebook ve Twitter'ın ardından rekabet ortamına adımını atan Google+ ile birlikte, kullanıcılar olarak ne yapacağımızı şaşırmıştık...

Trendstream'in 2012'nin son çeyreğini baz alan "Global Web Index" raporuna göre birçok kullanıcı çoktan seçimini yapmış durumda. Yayınlanan raporun geneline bakıldığı zaman Google+'ı ikinci sırada görüyoruz. YouTube ve Twitter'ı geride bırakan sosyal paylaşım sitesi, aynı zamanda yaptığı bu çıkış ile Twitter'ı bir anda dördüncülüğe atmış oldu. Her ne kadar üçüncülük sırasında bulunan YouTube ile arasında az bir fark olsa da Twitter'ın bu yarışta dördüncü olması dikkat çekici.

Trendstream'in verilerine göre Facebook üzerindeki ortalama aktif kullanıcı sayısı, 2012 sonuna bakıldığı zaman 693 milyon olarak hesaplamışken, Google+'ın aktif kullanıcı sayısı ortalama 343 milyon olarak beyan edildi. Her ne kadar Facebook ile aralarında büyük bir rakam olsa da Google+'ın yaşadığı artış, Twitter'ı geride bırakmasına yetmiş durumda.

Diğer taraftan, Forbes'in de üzerinde durduğu üzere bu rakamlar toplam kayıtlı kullanıcılar değil, aktif kullanıcılar baz alınarak elde edilmiş rakamlar. Unutmamak gerekir ki Google, Google+ üzerinden YouTube linki verdiği taktirde, hali hazırda olan rakamlar inanılmaz boyutlara ulaşabilir. Raporda ortaya çıkan rakamların yakın zamanda o ya da bu şekilde düşmesi ise imkansız gibi gözüküyor; çünkü Google, Facebook ve Twitter, günlük hayatlarımızda daha çok yer edinebilmek için ellerinden geleni yapmaya devam ediyorlar.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Facebook olmuş 1 milyar, Google + zaten her Google hesabına Google + hesabı açılması olayını yaptıktan sonra sıçradı. Önceki haberlerde "Google + hayalet kasaba gibi" dendi hep, şimdi 343 milyonu görmüş kime ne.

çünkü android tel ve gmail kullanıldığında otomatik seni üye yapio :D ama genede güzel g+

@28 Oca 2013 21:13 Aynen! Gmail kullanan çok. Şahsen bende Gmail 'i tercih ediyorum. Bu nedenle otomatik olarak Google + profilim olmuş bile :)

Google'de üyelik mecburi olduğu için rakamlar yüksek... Google sosyal ağ işini beceremedi.

Zaten boyle durumlar yaşanmaması için AKTİF kullanıcı denilmiş. Tün kullanıcı olsa 2 milyar olurdu

her google nin arama motoru sayfasina girdiğinde google+ a da giriş yaptigi için aktif gibi gözüküyorsun diye düşünüyorum gerçek kullanicilar 50 milyonu geçmez bana gore.

@29 Oca 2013 02:07 aktif kullanıcı demek, günde en az bir paylaşım yapan kullanıcı demek.

1- android telefon ve gmail hesabı aldığınızda otomatik google+ üyesi olmazsınız. Google+ a girip profil bilgileri doldurup ayrı bir üyelik işlemi yapmanız gerekir. 2-Rapor "aktif kullanıcı raporu" yani günde ortalama en az bir paylaşım yapanların sayısı. 3-Bugün kullandığınız gmail, android, reader, blogger, youtube gibi hizmetlerin tümü bir gün google+ bünyesine katılacak. O zaman "bunu kullandığım için google+ kullanıyor sayılıyorum" diyemeyeceksiniz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir