Artık o patent de Apple'ın!

Apple, Samsung'u vurmak için sonunda bu ilginç patenti de aldı. İşte o patent ve yaşanabilecekler...

  • Berk Toparlak
Artık o patent de Apple'ın!

Apple'ın son zamanlarda yaptığı en iyi işlerden biri de rakiplerinin önünü kesmek. Neredeyse aklına gelen her fikri patente dönüştüren Apple yine boş durmadı ve "yuvarlak kenarlı dikdörtgen" tasarımının patentini de aldı.

Apple, D670,286 isimli patenti ABD Patent ve Marka Ofisi (USPTO) tarafından tescil ettirdi. Patent basitçe kenarları yuvarlak ve dikdörtgen biçimde taşınabilir görüntü aygıtını kapsıyor. Apple devlet onaylı tasarımından son derece memnun olsa da bunu patente çevirmek değer miydi, orası tartışılır.

Hatırlayacağımız üzere bu yılın başlarında Apple, en büyük "düşmanlarıdan" Samsung'un Galaxy Tab 10.1 tabletini, D504,889 numaralı patenti çiğnediğini öne sürerek ABD'de satışını yasaklatmaya kalkmıştı.

İlgili patent iPad prototiplerinden birine ait olduğu için mahkeme Apple'ı haklı bularak Galaxy Tab 10.1'e satış yasağı koymuştu. Ağustos ayındaki davada ise Tab 10.1'in 889 patentini ihlal etmediği anlaşılarak yasak daha sonra kaldırılmıştı.

Mücadelesinden taviz vermek istemeyen Apple ise bu sefer '286 kodlu patenti almak için çalışmalara başladı. Ve savaşı iyice kızıştıracak haber dün geldi... Haberimizin ikinci sayfasında...

Peki ne işe yarayacak?

Sonunda Apple istediğine kavuştu ve '286 kodlu patenti geçtiğimiz günlerde tescil ettirdi. Sözkonusu patent orijinal iPad'e ait hoparlör gibi parçaları da kapsıyor. Ancak Apple patentin yalnızca yuvarlak kenarlı dikdörtgen cihazları kapsadığını iddia ediyor.

Indiana Üniversitesi'nden Prof. Lea Shaver, yeni tasarım patentinin Apple'a hiçbir yarar sağlamayacağını, zira kimsenin iPad benzeri bir cihazı piyasaya sürme telaşında olmadığını belirtti.

'889 patentinden umduğunu bulamayan Apple, anlaşılan düşmanlarını artık '286 ile vurmayı amaçlıyor. Kısacası Apple'ın başlattığı patent savaşlarının artık durmasını bekleyenler, daha çetin bir savaşla hayal kırıklığına uğramaya hazırlanmalı...

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Taklit aslını yüceltirmiş. Bence Apple rakiplerinin şeklen kendisini taklit etmesinden çekinmesin. Kalitesini korumaya çalışsın. Kaliteli bir ürün olursa müşteriler Apple'ı tercih eder zaten. Bir ürün de duruşundan bir Apple ürünü mü yoksa onun şeklini taklit etmeye çalışan başka bir marka mı hemen anlaşılır. Apple değerinden bir şey kaybetmez. Gerçek rakipleri ürünlerini Apple'ın ürünlerine benzetmeye çalışırsa, bence bu sadece Apple'ın reklamını yapar.

@09 Kas 2012 20:05 sorun şu ki diğer firmaların apple ı taklit etmesine gerek kalmayacak bir teknoloji yeterliliğe sahipler.. samsung lg ve asus için konuşuyorum.gel gelelim iş patent olayına gelirse apple kafayı yemiş kendi sonunu hazırlıyor.yanlış yol seçti bu yolun sonu tarih sayfasından silinmeye kadar gider.Tüm dünyaya karşı gelmeye çalışıyor.Kendini süper güç sandı herhalde..Günümüzde dünya bir tek abd den oluşmuyor.yorumlarda bir arkadaşın örnek verdiği otomobilin bir patenti olsa ne olacak .. apple otomobil üretmiyor yoksa patent matent bırakmaz.. sizde havanızı alırdınız.en az 200000 tl den başlardı otomobiller.Burada lg ve sony den çalarak ilk takliti apple üretmiştir.

Apple artik bukemedigin bilegi öp, insanlarin patent diye diye teknolojiyi kullanmasini engelliyorsun

Ben de bir gün ekvatordan basık kürenin patentini alıp dünyada kimseyi yaşatmayacağım.

buna da çıkıp 'adamlar ar-ge ye o kadar yatırım yapıyor tabi patentini alacak' diyenler çıkar.

Apple teknolojinin İran'ıdır. Kendi ürünlerinde kısıtlı kullanım sağlamakla kalmayıp, diğer üreticilerin de benzer şekilli ürünler üretmesine engel olmayı amaçlar. Yuvarlak kenarlı dikdörtgen patenti nedir? Bu şekil diğer üreticiler tarafından kullanılmayacaksa diğer üreticeler yuvarlak, kare, keskin kenarlı dikdörtgen telefonlar mı üretsinler? Yuvarlak kenarlı dikdörtgen ne kadar muazzam bir tasarımdır, "hiç kimsenin aklına gelmemiş", helal olsun bulan apple tasarımcısına...

Sırf böyle aptalca patentler yüzünden sağudum elmadan. Yapıyorsan yap bir cihaz çık adamın karşısına. Zaten millet seni göklere çıkartır. Böylece bir mantığı kim veriyor çok merak ediyorum açıkçası...

Adamların işi gücü yok. Pahalı şeyler almaya meraklı olan bir şürü müşteriye içi bomboş telefon satıp kar ediyo nasıl olsa. Gerisini patent alarak adını götermeye çalışıyor hepsi bu.

ne saçma iş bu ya o zaman ben de arabanın dört tekerlekli camlı kapılı şeklinin patentini alayım sonra kimse ona benzer araba yapamasın ne bu saçmalık böyle!

görünüşe göre apple'ın avukat ekibi, geliştirici ekibinden çok daha kalabalık. dava mava olaylarını bırakıp biraz olsun ürünlerini iyileştirmeye ve Jobs zamanındaki kalitesine dönmeye çalışsa iyi edecek.. yoksa yakında parayı cihaz satarak kazanamayacak. belli mi olur; belki avukatlık firmasına döner.

USA patent sistemini yönetenler Apple'dan kaç K $ aldı acaba böyle patent mi olur yuh... hırsız Apple yine yaptı pisliğini...

Böyle saçma patent sadece abd de olur.

basit anglosakson hesapları

sevgili Apple dan gelecek için harikulade bir iş daha. tekrar tebirkler ve teşekkürler...

@10 Kas 2012 13:39 Yaptığın ironiyi anlamayanlar basmışlar eksiyi :)

@10 Kas 2012 13:39 Insanlar dergi okurkan bile ne kadar dalgın...

arkadaşlar 10 sene önce aldığım renkli televizyonumun bile şekli tam cepheden bakınca yuvarlak kenarlı dikdörtgen. yakında daireye kareye üçgenede sahip çıkacak bu pzvnkler. abd mahkemeleri kendi markalarını korumak için tüm insanlığa ait olan değerleri kendi şirketlerine patentliyor. abd gerileyip ve sözü dinlenmez olunca kimse onların patentlerini dinlemez .

bende bardaktan höpürdeterek çay içmenin patentini alacağım.herkez çayını çay kaşığı ile içsin

Ben de yürümenin patentini alayım sürünsün herkes.

Hic birsey Olmaz.Apple Kendisinden baska herkesi butun kurumu aptal yerine koymakta. fakat insanlar kurumlar okadarda aptal degil.apple'in yaptigi amerikan yandas patent ofisi sayesinde birazda piyasadaki boslugu degerlendirip gecmiste var olan teknolojileri ele gecirmek.kaydirarak kilit acma ve beraberindeki 19 patentinin iptal oldugu gibi bunuda yakinda iptal ederler.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play