Artık onları çalmıyorlar bile...

Eğer cebinizde hala eski bir "akılsız" telefon taşıyorsanız, hırsızlar bile sizinle dalga geçebilir!

Artık onları çalmıyorlar bile...
Telefonu gören hırsızlar resmen şoka uğramış

Gelişen teknoloji ile birlikte cebimizde taşıdığımız ürünlerin kalitesi de büyük oranda arttı. Biraz klişe ama gerçekten bir zamanlar aya yollanan roket teknolojisini, şu anda avucumuzun içerisinde tutuyoruz. Bu güç bizim belki aya olan ilgimizi arttırmıyor ama bazılarının dikkatini çektiği kesin...

Malum, teknoloji demek yeni ürün demek, yeni ürün de para. Bunun farkında olan hırsızlar içinse günümüzde yürüyen her bir kişi, başlı başına servet değerinde. Özellikle Amerika'nın Manhattan bölgesinin nefes alma alanı olan Central Park'ta, gece yarısı soygunları sıklıkla rastlanan bir mevzu; 2013 yılında toplam 13 farklı hırsızlık ihbarına ev sahipliği yapmış bir bölge burası... Bilindiği üzere hırsızlar tenhada yakaladıkları kişilerin üzerlerinde ne varsa alıp götürüyorlar. Fakat geçtiğimiz günlerde, New York Sport Club'un satış elemanlarından Kevin Cook'un senaryosuna göre hiçbir şey almamayı da tercih edebiliyorlarmış. Cumartesi gecesi, bir arkadaşı ile Central Park'ın nispeten sapa bölgelerine doğru yürüyen Cook, iki adet soyguncu ile karşılaştı. Silahlı soyguncular Cook'tan telefonunu vermesini istediler. Flip phone, bir diğer değişle, kapaklı telefonunu kendilerine veren Cook, hiç beklemediği bir tepki ile karşılaştı.

The New York Post'a verdiği röportajda; "Telefonumu gördükleri anda cihaza 'Bu ne!' dermiş gibi baktılar ve anında geri verdiler... Sanıyorum benim kullandığım gibi bir telefonun para etmeyeceğini kısa sürede anladılar. Biraz komik bir durumdu." şeklinde durumu özetledi. Yaşanan olaysa gerçekten komik hatta biraz da trajikomik.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

bende de samsung s5603 var. Sizce onu da çalarlar mı :D

Eski telefona geri dönelim o zaman. :D

O zaman ben rahatım hala 3310 kullanıyorum

tüketim çılgınlığı bu. O bilgisayar donanımına sahip cepleri kim tam manası ile kullanıyor amacımız sadece oturduğumuz masanın üzerine koyup çevredekilere hava atmaktan öte geçemiyor maalesef

bendede Sony Ericsson Z520i var o çalınma riski taşıyor mu?

Ben şahsım adına dünya kadar para verdik bir alo diyoruz grubunda değilim. Açıkçası telefonu ihtiyaçlarım ölçüsünde sonuna kadar kullanmaya çalışıyorum. Süs eşyası olsun diye dünya para vermenin mantığı yok sonuna kadar katılıyorum. Ancak bankacılık işlemlerini cebinden takip etmek büyük avantajlar sağlıyor. Ayrıca hastane randevu sistemine her an her yerden girip randevu alabiliyorum ve ilaç takip programı ile annemin ilaç saatlerini hatırlatıp e-devlet ile ilaç ve maaş sorgulaması yapıyorum. Bu açıdan baktığımda yerimden kalkmadan yapabildiğim bu işleri akıllı cihaz olmadan takip edebilmek oldukça güç. Heryere laptop götüremiyorsun, götürsen bile her daim online olamıyorsun. Bazen ufacık bir bilgi veya başvuru veya sonuç öğrenme sizi bir sürü masraftan zaman kaybından iş kaybından kurtarabiliyor. Haksızlık etmemek lazım. Sistem desteklediği sürece akıllı cihazım ile devam ederim. Yetmediği yerde de artık yeni sistemlere yönelebilirim. Bugün bu cihazlar hem birer mini bilgisayar hem küçük banka şubeleri hem sanal da olsa sosyal ortamı takip hem veri paylaşımı amacıyla kullanılmak hakkını vererek kullanan bir insanın verdiği paraya da değecektir. Tabi gönül ister ki yerli ürünler yerli sistemler yerli yazılımlar ile hem daha ucuz hem daha güvenli bir şekilde bunları yapabilelim. Olursa onlara da yok demem. Amacım yabancı şirketleri zengin etmek değil işimi görebilecek cihazlarla yoluma devam etmek.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir