Artık Registry’den Korkmayın

İşletim sisteminizin beyni olarak nitelendirebileceğimiz registry’de oluşan problemler Windows’un hafıza ya da fonksiyon kaybına uğramasına yol açabilir. Bu yüzden registry korkunuzu yenip, tüm özelliklerini öğrenerek gerekli durumlarda müdahale edebilir hale gelmeniz gerekir. İşte size fırsat!

Windows’un çalışmasında birinci sırada önem taşıyan dosyalardan birisi de Registry olarak bilinen kayıt veritabanıdır. Burada, kurulu donanım ve yazılımın yanı sıra kullanıcıların bireysel ayarları hakkında da gerekli bilgiler saklanır. Eğer Windows’u hızlandırmak istiyorsanız yolunuz mutlaka Registry’den de geçecektir. Artık ihtiyaç duyulmayan kayıtların ara sıra temizlenmesi de sisteminize hız konusunda artılar getirir. Ancak sonuçlarından kesin olarak emin değilseniz Registry’de değişiklik yapmamaya dikkat etmelisiniz. Sistem kayıtları yani Registy, “System.
dat” ve “User.dat” adı altında iki dosyadan oluşur. İlk dosyada sistemden alınan bilgiler ikincisinde ise bireysel kullanıcı profili saklanır. Registry’yi oluşturan her iki dosya da sabit diskinizde Windows klasörü altında bulunur. Bu dosyalar gizli olarak belirtildikleri için default ayarları kullanarak Windows Gezgini ile klasöre göz attığınızda görünmezler. Ancak aşağıdaki işlemleri yaparak bu ve diğer tüm saklı dosyaları görünür hale getirebilirsiniz.

Artık Registry’den Korkmayın

1. Önce Windows gezgininde “Görünüm” menüsü altında yer alan “Klasör seçenekleri...”ne tıklayın.
2. Daha sonra açılan pencerede “Görünüm” kartına tıklayın ve listede “Gizli Dosyalar” altında yer alan “Tüm dosyaları göster” seçeneğini aktif hale getirin.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir