Artık ses dosyasından da virüs bulaşabiliyor

VLC Media Player kullanıcıları WAV dosyalarına gizlenmiş bir virüsün tehdidi altındalar! Yama yolda.

VLC: Medya oynatıcı da güvenlik açığı
VLC Media Player: 0.8.6.h sürümünde güvenlik açığı bulundu.

VLC Media Player 0.8.6h'daki bir güvenlik açığını kullanarak saldırganlar istedikleri bir kodu hedef bilgisayarda çalıştırabiliyorlar. Haberi Secunia Research'den Rad Pop bildiriyor.

WAV dosyası biçimine girmiş zararlı kod bu iş için WAV modülünün güncel Open() fonksiyonu içindeki bir Integer-Overflow'u kullanıyor. VideoLAN takımı şu sıralar bu zayıf noktayı ortadan kaldıracak olan 0.8.6i sürümü üzerinde çalışıyorlar.

Güncellemenin çıkışına kadar VLC kullanıcılarının tanınmadık kaynaklardan gelen WAV dosyalarını oynatmamaları tavsiye ediliyor.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Wav olarak müzik indirmediğimiz için sorun olmaz :))

Bu VLC neden sürüm numarasını arttırmak yerine sürekli alfabeden rakamlar koyarak arttırıyor anlamış değilim. Böyle böyle Z'ye varacak ondan sonra da aa, ab, ac,... diye gidecek herhalde :)

bugun vava koyan yarın empeüçede koyar :D

bana geçenlerde virüslü mp3 dosyası geldi limewire dosya paylaşım programından. mp3 çalmadı. mp3 dosyası gibigörünüyor ama çalmıyor. dosyayı tarattırdım kaspersky trojan downloader uyarısı verdi sildi. sizinde başınıza gelebilir bilginize..

mp3 acc ve wav wmv de tehlike var p2p platformlarından indirirken boyuta - oylamaya -süreye ve bit e dikkat etmek gerekli, wmv de ise lisans için zararlı siteye yöndirilip virüs indirme olayı çok sıklıkla görünür ... biraz bilgilenip dikkatli olalım sonuçta herşeyi antivirüs durduramaz...

virüs şirketleri die bi kavram neden var ki....bardaklar kırılıyor yenisini alıyoruz ok ..bu çok sinir bozucu deil bi yere kadar ..ama böylesine illet virüsleri temizlemek de ayrı bi teknik bilgi birikimi istiyo..bi yerden düzeltiyim derken başka bi yerden açık bırakınca, virüs aynen geri dönüyo ...buda bir sürü bilgisayarın, sabrı zorlayan sorunlarıyla uğraşan cafecilerin ekmeğiyle oynuyor..cafeciler diorum çünkü bu sorunlarla karşılaşan önemli iş yerleri ve kuruluşlar deneyimli teknik bilgi sahipleriyle bu işi çözerken, cafecilerin çoğu yeterli teknik bilgiye de sahip deil ..........(( hem bilgisayarın akıl almaz gelişimine ayak uydurmak kolay mı ))

Sen de yorum yaz

 



CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir