Artık telefonlar idrar ile şarj edilecek!

Telefonları şarj etmek için elektriğe gerek kalmıyor! Ama ne gerekeceği biraz canınızı sıkabilir...

  • Levent Öztürk
Artık telefonlar idrar ile şarj edilecek!

Telefonu şarj etmek için elektrik hattına bağlamak tarihe karışıyor! Artık ihtiyacınız olan tek şey, telefonunuz için yeni üretilmiş mikro enerji hücreleri.

Birleşik Krallık'ta yer alan "University of the West of England" içerisinden bir grup araştırmacı, organik maddeleri elektrik enerjisine çeviren bir mikro enerji hücresi geliştirdi. Burada bahsi geçen organik madde ise idrar.

İdrarı elektriğe çevirmek işlemi özel bir grup bakteri tarafından yapılıyor. Enerji hücrelerinin içerisinde yer alan bakteriler idrar içerisindeki kimyasalları kendi metabolizma işlemlerinde kullanarak elektron üretiyorlar. Bu elektronlar da, hücre içerisinde depolanarak enerji olarak kullanılıyor.

İşin ilginç yanı ise, genelde bu tarz gelişmelerde alıştığımızın aksine, üretilen enerjinin akıllı telefonları az da olsa şarj edebilecek seviyede olması. Bir "seanslık" idrar ile üretilen enerji, normal bir telefon görüşmesine yetebiliyor. Bu da yeterince iyi bir başlangıç sayılır.

Projenin şu andaki amacı ise, hücreleri küçültmek ve üretimlerini bir doların altına indirebilmek. Eğer istenilen başarılabilir ise bu enerji sisteminin gelişmekte olan ülkelerde kullanılması planlanıyor. Ayrıca bu sistemin çok fazla tuvalete gitme ihtiyacı duyanlarında işine yarayacağı kesin!

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Güzelmiş :D

telefonu sarj etmekten daha da önemlisi bataryaların kapasitesinin ve ömrünün akıllı telefonlara daha uygun hale getirilmesidir bence

Ne kadar saçma!

Ya telefonun camına gelirse :D

çok daha mantıklı fikirler olabilir aslında.orijinal birşey yapacam diye böyle saçmalamaya gerek yok. örn; hareket ettikçe kendini şarj edebilme sistemi güzel bunu bazı saatlerde kullanıyorlar geliştirsinler bunu işleri ne :D

Ayrıca bu sistemin çok fazla tuvalete gitme ihtiyacı duyanlarında işine yarayacağı kesin!

Güneş varken uğraştıkları şeye bak yahu.

bunu bulan kesin wc'de bulmuştur :D

zaten bi sıçmadımız kalmıştı telefonun üzerine.. o da yakın.. ama bu uygulamayı android destekliyormuş :D

bu ne biçim buluş iğrenç bol bol su içersiniz tlf. nun şarjı daha çok dolar XD ne kaaa faydalı 1 taşla iki kuş XD

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play