Artık Tor ve VPN bile o kadar "gizli" değil!

ABD'deki yeni bir yasa tasarısı, web'de gizlenmeyi imkansız hale getirebilir!

  • Cenk Atlı
Artık Tor ve VPN bile o kadar "gizli" değil!

İnternet kullanıcılarının web üzerinde kimliklerini gizleyerek dolaşabilmelerine olanak tanıyan Tor ve VPN gibi araçlar, ABD'de alınan bir kararla bu özelliklerini en azından bazı durumlarda kaybedebilir.

ABD'nin kriminal prosedürlere dair yaptığı yeni yasal düzenlemeler; artık mahkeme kararıyla gerekli durumlarda veri ve kanıt elde etmek adına gizliliği temel alan bu yazılım ve araçlara da hükümet yetkilileri tarafından erişilebilmesinin önünü açabilir.

Konuyla ilgili açıklama yapan Electronic Frontiers Foundation (EFF), Tor ve VPN kullanıcılar ve akıllı telefonlarında uygulamalar tarafından konumlarının izlenmesini reddeden kişiler bu düzenlemenin sonucunda verilerinin elde edilmesi ve kopyalanması gibi bir risk altında olacaklar.

Yüksek Mahkeme'den sonra şimdi de Kongre'de görüşülecek olan bu yeni yasa tasarısının aynı zamanda zararlı yazılımlardan etkilenen kullanıcıları da etkileyebileceği belirtiliyor. Zira resmi yetkililer bu zararlı yazılımların kaynağını araştırırken ondan zarar gören kullanıcıların verilerine de özel bir erişim sağlayabilecek.

EFF, bu değişikliğin ABD dışındaki diğer ülkelerde yaşayan insanları da etkileyeceğini ve onların da aynı oranda endişelenmeleri gerektiğini belirtiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Ohhh. Dünya ABD ye güzel...

inanın bu tür şeyler Ülkemde olsa herkes diktatör ilan ederdi...

Büyük birader çok endişelenmiş herhalde.

Etkileri; ABD menşeli ürünlerde problem çıkacak, ABD dışında ABD'ye üretim yapan ülkeleri zorlayacak (aynı ürünü iki farklı tipte üretmek zorunda kalabilirler). Akıllı ürünlerin pazar payı düşebilir. Şifreleme ile ilgili skandallar çıkabilir, özellikle ABD böyle bir skandalla daha haber olursa, ortalık çok karışabilir.

Vpn zaten Çin hükümeti tarafından engellenerek aslında çokta güvenli olmadigini göstermişti.anonimlik için bence en kesin yol vps kiralama.

Vpn servislerin çoğu zaten log kaydı tutar bahsedilen suç işleyen proxy lerin log kayıtlarına hükümet yetkilileri daha kolay ulasacak cin zaten vpn engelleme sistemiyle vpnlere olan güveni kırdi bence anonimligin , torrentciligin en güvenli ve kalıcı yolu vps ve seedboxlar

asparagas haber ...tor un çalışma tekniğini düşününce ...fbı ıphone şifresi konusundaki çaresizliğini görünce çokta endişelenmeyin derim..NSA şeytanının tüm kozlarını snowden zaten duyurdu.. deep webçiler kontrol edilemez..çünkü sistem bunu istemiyor..istemiyecek..çünkü bildiğimiz gibi değil..şimdi iyi izleyin

@04 Mayıs 2016 19:31 Doğru bir bakıma söyledikleriniz, çünkü kendileri de kullanıyor. Dinleme yaptıkları gibi, dinlendiklerini de bal gibi biliyorlar, dolayısı ile derin ağı kendileri de kullanıyor. Ama bu bizlerin de önlem almasına gerek olmadığı anlamına gelmiyor.

Hep bize baglarbasi. Biz yapsak kiyamet kopar ozgurlukten dem vurursunuz. Demekki neymis guvenlik icin bazi yasaklar sartmis

Tam taksime doğru yola çıkıyordum... Özgürlükler ülkesi ABD olduğunu görünce saygı duydum. VPN - Tor sağlayıcılarının %99 'u mahkeme kararı ile bilgi istenildiğinde tuttuğu logları(Kayıtlar) adli makamlara bildirirler zaten... Ama bu yasa tasarısı şunu demek istiyor ; Tüm veriler elimizde olsun... Size söz veriyoruz bu bilgileri Mahkeme kararı olmadan kullanmayacağız.

@05 Mayıs 2016 02:20 Yalanın daniskası, bal gibi de mahkeme dinlemeden kullanır bunlar. Dünya para ve güç dünyası, kimse mahkeme falan dinlemez. Biz de dinlediler mi?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost