Artık tuvaletlerin hack'lenmesi bile mümkün!

Eğer "Tuvaletim hack'lenirse" gibi garip bir takıntıya sahipseniz, bu haber uykularınız kaçırtabilir

Artık tuvaletlerin hack'lenmesi bile mümkün!

Eğer siz uyurken tuvaletinizin hacker'lar tarafından ele geçirileceği veya rehin alınacağı gibi ilginç bir korkuya sahipseniz, geceleri korku ile uyanmakta haklı olabilirsiniz. Chicago merkezli güvenlik firması Truswave'in söylediğine göre, Japonya'da kullanımı giderek artan Bluetooth kontrollü, internete bağlanabilen "akıllı tuvaletin" kontrolünü ele geçirmek gerçekten mümkün.

Tabii ki bu durum şu anda büyük bir sorunmuş gibi gözükmüyor. Ancak ilerleyen günlerde normal tuvalet alışkanlıklarımızdan vazgeçerek uzaktan kontrol edilebilen, oturma alanı sıcaklığı ayarlanabilen veya sifonu bir komut ile aktif edilen tuvaletleri yoğun olarak kullanmaya başlar isek, önemli bir problem ile karşılaşabiliriz.

Güvenlik firması IOActive'in CTO'su Gunter Ollmann'ın Bloomberg'e söylediğine göre, kullanılan teknolojiler karmaşıklaştıkça, oluşan tehdit sayısı da artıyor. Tabii ki bunun anlamı da "kötü adamların" akıllı ürünler ile dolmuş olan evinize kalıcı bir giriş izni kazanmaları oluyor. Ancak, Ollmann'ın söylediğine göre bu sorunların önüne geçmenin basit bir yolu var: Tuvaletinizi internete bağlamayın!

Sonuç olarak otomatikleşmiş ürünler hayatımızı kolaylaştırsalar da, tuvaletin sifonunu elinizle çekmeniz, o kadar da büyük bir zorluk olmasa gerek...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

sonrada vay efendim su faturasi cok gelmis yok termostatin derecesiyle kim oynadi diye kavga cikar :)

ya ben sifonu çekerken çok zorlanıyorum İos uygulaması indirdim telefonuma ama ondaki sifonu çekince bizim sifon akmadı. Bende telefonu teknik servise verdim.

Tamam anlıyorum teknoloji hayatı kolaylaştırmak için fakat bunlar fazla abartmış. >>By Makro<<

eski haberleri tekrar yayınlıyorsunuz aynı haberi yine burdan okumuştum birkaç ay önce

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir